W okresie ciąży byłaś zachwycona włosami, które wreszcie nabrały blasku i zwiększyły swoją objętość? Jeśli dopiero urodziłaś dziecko, prawdopodobnie już niebawem zaczniesz narzekać na czuprynę. Wraz ze zmianami hormonalnymi zmienią się także i kosmyki. Sprawdź co możesz zrobić, by wypadanie włosów po porodzie było łagodniejsze.

Wypadanie włosów po porodzie jest procesem całkowicie naturalnym. Ma przy tym charakter przejściowy i nie prowadzi do zaniku mieszków włosowych. Dobra wiadomość jest więc taka, że po “kryzysie”, nastąpi odrost kosmyków.

Wypadanie włosów to wina hormonów

U każdego człowieka włosy wypadają fazami. Codziennie ubywa około 100-150 kosmyków. W ciąży wzrasta poziom estrogenów, które prowadzą do zaburzeń cyklu wzrostu włosów, uniemożliwiając naturalne ich wypadanie. Stąd wrażenie, że kosmyków przybywa, a czupryna nabiera objętości. Wszystko diametralnie zmienia się kilkanaście tygodni po porodzie – to skutek wyrównywania poziomu estrogenów. Następujący spadek ich stężenia sprawia, że cykl wzrostu włosa znów osiąga równowagę. W rezultacie wypadanie włosów po porodzie oznacza utratę kosmyków, które już dawno wypaść powinny oraz kosmyków, które właśnie teraz weszły w ostatnią fazę cyklu wzrostu. Dlatego kobiety mają wrażenie, że za kilka dni całkowicie wyłysieją.

Wypadanie włosów po porodzie to jednak nie tylko oddziaływanie estrogenów, ale również prolaktyny. Hormon wydzielany jest w nadmiarze wówczas, gdy dochodzi do sytuacji stresowych, a takimi niewątpliwie jest macierzyństwo. Ponadto prolaktyna osiąga wysoki poziom u kobiet karmiących piersią – hormon ten odpowiada za regulowanie laktacji.

Wypadanie włosów po porodzie można zatrzymać

Chociaż wypadanie włosów po porodzie jest problemem ustępującym samoistnie, nie musisz biernie czekać na ten proces. Możesz podjąć działania, dzięki którym osiągniesz zadowalające rezultaty w znacznie krótszym czasie. Wystarczy wzmocnić kosmyki poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz stosowanie właściwie dobranych suplementów.

  • Dieta przeciwdziałająca wypadaniu włosów

Jeśli chcesz wyeliminować wypadanie włosów po porodzie, musisz wprowadzić zmiany do swojego codziennego menu. Spożywaj duże ilości produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw – to cenne źródła witamin i minerałów odpowiadających za kondycję włosów.

  • Suplementowe wsparcie

Chcąc wzmocnić włosy, możesz wesprzeć się odpowiednimi suplementami – takimi, których skład jest z jednej strony bezpieczny dla karmionego piersią dziecka, a z drugiej poprawia kondycję kosmyków. Warto sięgnąć po preparaty stworzony z myślą o matkach karmiących, np. Vitapil Mama. Kompleksowy skład bazujący m.in. na wysokonasyconych krzemionką młodych pędach bambusa, biotynie, kwasie pantotenowym, cynku, kwasie foliowym, działa na wielu płaszczyznach jednocześnie. Zmniejsza wypadanie włosów, łamliwość i kruchość, a także przeciwdziała ponownej utracie kosmyków.

  • Odpowiednia pielęgnacja włosów

Jeśli chcesz zatrzymać wypadanie włosów po porodzie, musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Zrezygnuj ze stosowania silnych kosmetyków, ogranicz się do koloryzacji łagodnymi środkami, zrezygnuj z używania prostownicy, lokówki czy suszarki z gorącym strumieniem powietrza. Są to bowiem czynniki pogarszające kondycję kosmyków.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

3 komentarze

  1. U mnie wprawdzie nie po porodzie, ale też z przyczyn hormonalnych. I szczerze mówiąc przez długi czas nic nie pomagało – ani dieta, ani suplementacja, ani naświetlania lampami LED. Dopiero po operacji sprawa się względnie unormowała – ale ja akurat byłam wyjątkowo “trudnym przypadkiem”, więc myślę że większości kobiet pomogą mniej inwazyjne metody.

  2. Mi sporo wypadło, później zaczęły odrastać- tzw baby hair i wyglądam teraz dość dziwnie z takimi antenkami dookoła głowy:(

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.