Wojna to czas, który zmusza ludzi do podejmowania trudnych decyzji, do ważenia mniejszego zła, do walki o samych siebie… A co jeśli to Życie, którego nie wybrałam?

Każdego dnia podejmujemy wiele życiowych decyzji. Niektóre z nich są potrzebne, abyśmy mogli normalnie i płynnie funkcjonować w naszej codzienności. Niektóre okazują się być niezwykle problematyczne, ponieważ ich podjęcie może wiązać się z przykrością dla kogoś drugiego, z zawiedzeniem jego oczekiwań albo nadziei wobec nas… Ale najtrudniejsze są te, w których musimy wybrać mniejsze zło, musimy wiedzieć ile jesteśmy w stanie zaryzykować lub zaakceptować dla uratowania własnego życia… A jeśli okazuje się, że jest to Życie, którego nie wybrałam to co wtedy?

Trudna przeszłość niszcząca przyszłość…

Berlin, lata trzydzieste XX wieku. Sophie, mieszkanka tego wielkiego miasta pochodząca z bogatej rodziny więc właściwie nie miała się o co martwić. Jej mężem był pracownik naukowy Jurgen, zajmujący się rakietami latającymi w kosmos na jednej z uczelni. Kobieta zajmuje się wychowywaniem trójki dzieci. Jednak w ich kraju coraz częściej zauważalne są zmiany, sączą się one do życia społeczeństwa jak trucizna. Dawkowana umiejętnie, zagnieżdżająca się w ludzkiej świadomości i co dziwne coraz częściej akceptowana… Tylko przyjaciółka Żydówka pomieszkująca u Sophie coraz częściej jest dotykana przez efekty tej toczącej społeczeństwo trucizny. Podczas wojny jej mąż zostaje zmuszony do pracy dla nazistów, a następnie dostaje się do amerykańskiej niewoli i ląduje w Ameryce w ramach ściśle tajnej operacji. Ostatecznie zamieszkują całą rodziną w małym miasteczku w Ameryce, gdzie trafia więcej niemieckich rodzin. Ich sąsiadami okazują się nie rzadko Amerykanie, którzy walczyli na froncie podczas wojny czy brali udział w wyzwalaniu obozów koncentracyjnych. Czy takie spotkanie w jednym mieście to proszenie się o kolejne nieszczęścia? Czy ktokolwiek jest w stanie zrozumieć, że to co było i czego wszyscy doświadczyli to było właśnie Życie, którego nie wybrałam ?!

Powieść Kelly Rimmer stawia czytelnika przed wieloma niewygodnymi pytaniami. Pokazuje, że nie każda decyzja i nie każde postępowanie możemy postrzegać czarno-biało. Czasami jest to coś z pogranicza szarości i wtedy jest problem z oceną. Bo moralność nigdy nie jest obiektywna, a my jako ludzie często z taką wielką łatwością mówimy, że postąpilibyśmy inaczej, że nigdy nie podjęlibyśmy takiej decyzji, nie zaryzykowalibyśmy, nie zaakceptowalibyśmy czegoś. Ale jak to mówią tyle się znamy co nas sprawdzono… Więc niestety dopóki nie pochodzimy w czyichś butach nie wiem co byśmy uczynili na miejscu tej drugiej osoby, a by ratować siebie lub swoją rodzinę. A w czasach wojennych granice ludzkie przesuwały się stale i praktycznie niezauważalnie tworząc przestrzeń na zagnieżdżanie się zła w społeczeństwie. Ciekawa jestem co Wy byście zrobili na miejscu bohaterów powieści Kelly Rimmer Życie, którego nie wybrałam. Polecam tą niezwykle ciekawą książkę! Koszt okładkowy książki to 54,99zł. Wydawnictwo Znak Horyzont dziękuję za otrzymany egzemplarz. Tą i inne wojenne historie znajdziecie również w wielu innych książkach, które miałam okazję dla Was recenzować w mojej biblioteczce.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.