Obóz koncentracyjny, II wojna światowa i życie dziejące się wespół z tą ludzką tragedią. Jak to wszystko mogło współistnieć? Martin Amis postanowił powiedzieć, że była to Strefa interesów.

II wojna światowa, czasy bestialstwa, masowej zagłady i walki każdego człowieka o odrobinę normalności w tych niemoralnych czasach. Każdy walczył o przetrwanie tak jak umiał najlepiej. A jak świat i codzienność wyglądała z perspektywy okupanta? Jaką noralność mieli zarządzający obozami koncentracyjnymi? Czy to co czynili każdego dnia jakoś sobie próbowali wytłumaczyć czy też była to praca jak każda inna? Ot wojenna perspektywa? Co o tym wszystkim postanowił opowiedzieć czytelnikom Martin Amis w książce Strefa interesów?

Przybywasz do strefy interesów i ona Ci mówi kim jesteś!

Golo Thomsen, oficer SS, zakochuje się w Hannah Doll, żonie komendanta obozu koncentracyjnego. Paul Doll dowiaduje się prawdy i obojgu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Doll knuje intrygę, w której jedną z głównych ról ma odegrać niejaki Szmul – więzień obozu. To tylko powierzchnia, pod którą kotłuje się hitlerowska noc Walpurgi.

Amis mierzy się w tej powieści z jedną z największych tragedii nowożytnego świata. Powojenny finał jest nie mniej poruszający niż tło akcji – obóz koncentracyjny. Rzecz o banalności zła, o granicach jego akceptacji, wreszcie o tym, czy – pięknie opisana, niemal wirtualna w tak nieludzkiej scenerii – miłość może przetrwać w normalnym świecie. Mistrzowska proza, prowokacyjny, subtelny humor, godne świetnego pisarza drążenie granic nieopisywalnego. Strefa interesów w reżyserii Jonathana Glazera została nagrodzona Grand Prix canneńskiego Festiwalu Filmowego. Ta polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja była nominowana w trzech kategoriach do Złotych Globów i uzyskała pięć nominacji do Oscara 2024.

Szerokim echem rozeszła się ta historia po świecie kina. Na podstawie powieści Martina Amisa powstał świetny scenariusz dość spektakularnie zekranizowany. Postanowiłam więc najpierw sięgnąć po książkę, aby móc później w pełni zrozumieć filmową wersję tej historii. No coś po przeczytaniu książki, po film nie sięgnęłam. Ciężko było mi przetrawić to co miałam okazję przeczytać. No bo jak można wyrządzać tyle zła, a później wracać do domu i żyć normalnym życiem jak gdyby nic? Czy rzeczywiście było tak, że ludzie potrafili żyć „normalnością” w tak nie normlanych czasach i przy bestialskości otoczenia? Powieść ciężka, pozostawiająca czytelnika z ogromem pytań bez odpowiedzi i prowadząca do takich zakamarków ludzkiej istoty gdzie chyba nie do końca byliśmy gotowi zajrzeć… Koszt okładkowy to 44,99zł. Dom Wydawniczy Rebis dziękuję za egzemplarz. Tą i inne powieści znajdziecie w mojej biblioteczce.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.