Dzieci chętnie słuchają, jednak samodzielne czytanie ulubionych książek można uznać za jeden z kamieni milowych. Czy Dziennik Cwaniaczka pomaga go osiągnąć nastolatkom?

Nie od dziś wiadomo, że książki rozbudzają w dzieciach ciekawość świata, ożywiają wyobraźnię, uwrażliwiają. Otwierają drzwi fantazji, kształtują umiejętności językowe, poszerzają zasób słownictwa. Wspólne czytanie od najmłodszych lat to sposób na efektywne spędzanie czasu razem, cieszenie się bliskością i wspólne odkrywanie nowych przygód. Czy Dziennik Cwaniaczka może w tym pomóc?

Dzieci chętnie słuchają, jednak samodzielne czytanie ulubionych książek można uznać za jeden z kamieni milowych, którego osiągnięcie wcale nie musi być trudne, jeśli przygodę z literaturą zacznie się od właściwej książki.

Jeff Kinney i jego ponadczasowa seria Dziennik Cwaniaczka

Seria Dziennik Cwaniaczka to wyjątkowe pozycje kierowane do wyjątkowych dzieciaków w niełatwym dla nich okresie, jakim bez wątpienia jest wiek nastoletni. Pierwsza książka z cyklu została wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia w 2007 roku. Historia stworzona przez Jeffa Kinney’a, będącego również autorem fenomenalnych ilustracji, opowiada o tytułowym Cwaniaczku – chłopcu imieniem Greg, który na co dzień zmaga się ze szkolną rzeczywistością i opisuje ją w prowadzonym przez siebie dzienniku. Perypetie z jego udziałem ubarwiają towarzyszący bohaterowi bracia – młodszy Manny oraz starszy Rodrick – a także najlepszy przyjaciel Rowley. Z czasem poznajemy również mamę i tatę głównego bohatera, a w każdej części na Grega czekają nowe, niezmiennie spotykające się z zaciekawieniem czytelników, przygody.

Autor nakreślił historię, która cieszy się zainteresowaniem od prawie dwudziestu lat. Na czym polega fenomen tych książek? Greg Heffley to chłopiec, w którym czytelnicy bardzo łatwo mogą dostrzec samych siebie. Jego zdaniem gimnazjum to “najgłupszy pomysł na świecie”, rodzice go nie rozumieją, dzieciaki w szkole trochę dokuczają, nauczyciele nie potrafią docenić, a bracia nieustannie działają na nerwy. Któż z młodych ludzi nie zmaga się z podobnymi problemami w okresie buntu?

Na szczęście Greg całkiem nieźle sobie radzi…

Mimo, że chłopak ma tendencję do wpadania w tarapaty, finalnie zawsze dochodzi do tego, jak sobie z nimi poradzić. Śledząc zmagania Cwaniaczka i czytając jego dziennik, młodzi ludzie mogą wynieść cenne lekcje dla siebie, a przynajmniej postarać się zaakceptować otaczającą rzeczywistość, podchodzić do niej z większym dystansem i przy tym świetnie się bawić! Ciekawostką może być fakt, że kreacja głównej postaci została oparta na przeżyciach samego autora. Być może właśnie dlatego Greg jest tak autentyczny w swoich myślach i poczynaniach, a przez to uwielbiany przez miliony nastolatków na całym świecie, również w Polsce.

Whoopi Goldberg, amerykańska aktorka i komiczka, trafnie podsumowała serię Dziennik Cwaniaczka słowami: „To książka dla twoich dzieci, jeżeli lubią czytać… a zwłaszcza, jeżeli nie lubią”. Lekki język przeplatany nieco ironicznym, inteligentnym humorem, niesztampowe kreacje, duża czcionka, a także stanowiące doskonałe uzupełnienie całości zabawne ilustracje są w stanie przekonać każdego nastolatka do czytania, zaciekawiając na tyle, że jak najszybciej po przeczytaniu jednej, będzie chciał poznać kolejne części. Młodzi ludzie przytłoczeni swoimi problemami chętnie przeniosą się w świat wykreowany przez Jeffa Kinney’a, zaczynając od tomu pierwszego, jakim jest Dziennik Cwaniaczka, a następnie poznając kolejne części: Rodrick rządzi, Szczyt wszystkiego, Ubaw po pachy, Przykra prawda, Biała gorączka etc. Każda z nich jest inna, jednak chronologia czytania ma w tym przypadku znaczenie.

Artykuł sponsorowany

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.