Pomoce dydaktyczne okazują się niezbędne, jeśli chcesz, aby nauka czytania dziecka przynosiła zamierzone efekty. Jako rodzic możesz przygotować swoje dziecko do nauki czytania, a także pisania już od najmłodszych lat jego życia. Wystarczy, że zainwestujesz w sprawdzone pomoce do nauki literek. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.

Umiejętność czytania jest wręcz niezbędna do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Wielu opiekunów w szkołach i rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko czytać, a także jakie pomoce dydaktyczne można wykorzystać w tym celu. Błędem jest pozostawienie nauki czytania i pisania do czasu, aż dziecko wybierze się do przedszkola lub szkoły. Warto jednak mieć na uwadze, że rozpoczęcie nauki czytania przynosi efekty tylko wtedy, kiedy mózg dziecka jest już odpowiednio rozwinięty do takiej edukacji. Warto przypomnieć, iż nauka czytania i pisania to jedne z ważniejszych umiejętności, które musi opanować dziecko we wczesnym dzieciństwie.

Jak nauczyć dziecko czytać? Nauka czytania – kilka sprawdzonych sposobów

Nauka czytania dziecka wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Jeśli przygotujesz odpowiednie pomoce dydaktyczne i zachęcisz dziecko do wspólnej nauki literek i czytania, na pewno wspólnie osiągniecie zadowalające efekty. Placówki dydaktyczne najczęściej stosują tzw. metodę sylabową, dzięki czemu dziecko zapoznaje się z samogłoskami, następnie dodaje się spółgłoski, a finalnie dziecko uczy się czytania sylab.

Jeśli zainwestujesz w polecane pomoce do nauki czytania, prawdopodobnie o wiele szybciej nauczysz swoje dziecko czytać. Warto jednak znać też kilka sprawdzonych metod ułatwiających dzieciom poznawanie pierwszych liter:

 • Łączenie pierwszych sylab w słowa – w ten sposób dziecko o wiele szybciej rozpocznie czytanie pierwszych słów. Przykładowo: możesz pokazać dziecku zdjęcie lalki i powtarzać wraz z nim słowa la-la.
 • Próbuj dzieckiem układać pojedyncze litery w wyrazy – możesz kupić pomoce dydaktyczne w postaci klocków w kształcie liter. To ciekawa forma zabawy dla dziecka i jednocześnie możliwość nauki pierwszych wyrazów.

Metody nauki czytania u dzieci

W odniesieniu do metod nauki czytania dziecka wyróżniamy kilka sprawdzonych metod, które są z powodzeniem stosowane w placówkach edukacyjnych. Jako rodzic możesz kupić pomoce do nauki literek, korzystając jednocześnie z takich metod, jak:

 • Analityczna – polega na wprowadzaniu całych wyrazów na podstawie obrazów oraz rozdzielaniu ich na sylaby i głoski.
 • Analityczno-syntetyczna – polega na nauce liter, następnie wyodrębniania ich w wyrazach, a finalnie wyszukiwania wyrazów w zdaniach.
 • Globalna – dziecko w tym przypadku nie musi znać liter, aby nauczyć się czytać. W tym przypadku wprowadzane są całe wyrazy, następnie krótkie zdania, które dziecko zapamiętuje w formie graficznego ułożenia znaków.
 • Sylabowa – tam metoda opiera się na nauce czytania sylab, bez konieczności nauczania pojedynczych liter. Kolejno budowane są wyrazy i rozbudowane zdania.

Jakie pomoce do nauki literek można kupić dziecku?

W dzisiejszych czasach rodzice oraz placówki edukacyjne mogą wykorzystywać różne pomoce do nauki literek. Najpopularniejsze to:

 • zestawy kolorowych literek magnetycznych,
 • książeczki do wspólnego czytania,
 • drewniane klocki w kształcie literek,
 • układanki dla najmłodszych umożliwiające budowanie wyrazów,
 • gry planszowe z literkami (dla starszych dzieci).

Szukasz tego rodzaju pomocy do nauki liter i cyferek? Zajrzyj koniecznie na https://raczkujemy.pl/do-nauki-liter-i-cyfr/. Jeśli naprawdę chcesz pomóc swojemu dziecku nauczyć się pierwszych liter oraz czytać całe zdania – nie zwlekaj zbyt długo. Wystarczy, że kupisz edukacyjne zabawki i inne pomoce do nauki czytania, a także poświęcisz dziecku odpowiednio dużo uwagi.

W przypadku najmłodszych dzieci najskuteczniejsza nauka to taka, która jest przyswajana poprzez zabawę. Co więcej, jeśli nauczysz już dziecka pierwszych liter i zdań, możesz zainwestować w bardziej skomplikowane pomoce dydaktyczne, np. gry słowne czy nawet łamigłówki.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.