Ząbkowanie to ciężki okres dla maluchów oraz ich rodziców. Charakterystyczne objawy ząbkowania ciężko nie zauważyć. Warto znać sposoby, jak można pomóc maluchowi w tym trudnym okresie.

Zęby mleczne u niemowlaka

Kolejność wyrzynania zębów mlecznych nie jest taka sama wśród wszystkich dzieci. Najczęściej ząbkowanie zaczyna się koło 5 miesiąca, ale u niektórych dzieci ząbkowanie może rozpocząć się dopiero w okolicach pierwszych urodzin. Przyczyna może leżeć w uwarunkowaniach genetycznych. Pierwsze wychodzące zęby to dolne jedynki, a kolejne to dolne siekacze. Proces ząbkowania trwa przez kolejne miesiące. Tylne zęby trzonowe pojawiają się dopiero w okolicach drugich urodzin.     

Jakie są objawy ząbkowania? 

Czas rozpoczęcia ząbkowania często zależy od genetyki. Najczęściej pierwsze objawy można zauważyć koło 5 miesiąca życia. Jest to przede wszystkim ból dziąseł, który pojawia się, gdy zaczyna się wyrzynanie zębów. Wtedy niemowlę zaczyna wkładać ręce do buzi i ssać swoje palce. Jest to sposób na swędzenie dziąseł. Ząbkowanie u niemowląt objawia się również zwiększoną płaczliwością oraz brakiem apetytu. Bolesne ząbkowanie wiąże się też z podwyższoną temperaturą ciała. Rozpoznać ząbkowanie można też, gdy pojawia się temperatura do 38 stopni Celsjusza.  Jednak, gdy jest wyższa, może oznaczać infekcje. Mogą jej towarzyszyć krwawienie z dziąseł, kaszel, biegunka czy katar. W momencie jak pojawiają się nietypowe objawy ząbkowania, należy udać się do pediatry. 

Bolesne ząbkowanie – sposoby

Domowe sposoby są znane od czasów, zanim w aptekach pojawiły się preparaty pomocne przy ząbkowaniu. Kolejnym sposobem jest korzystanie z gryzaków. Gryzaki dla dzieci to sprawdzony sposób, by ulżyć dziecku na swędzące dziąsła. Niemowlaki mają nawyk, który przejawia się we wkładaniu wszystkiego do buzi. Wkładanie rączek można zastąpić gryzakiem, co jest o wiele bardziej zdrowe. Gryzak zachęca dzieci do poruszania językiem i pomaga w uświadamianiu budowy buzi. Gryzak pomaga również we wzmacnianiu i kształtowaniu mięśni twarzy oraz przy wyrzynaniu pierwszych ząbków, dlatego warto pomyśleć o jego zakupie. Te produkty znajdziesz na https://lalabu.pl/gryzaki-dla-niemowlat-i-dzieci-c-54_77_78.html.   

Masaż dziąsła to dobry sposób na maluchy, które są rozdrażnione. W celu masażu należy zastosować silikonową nakładkę na palec, która posiada specjalne wypustki. Taki masaż to sposób na ukojenie bólu, chociaż na chwilę. Ząbkowanie u niemowlaka często jest trudnym czasem zarówno dla malca jak i rodzica. Kiedy dziecko zacznie ząbkować, warto znać sposoby na ukojenie bólu. Nie można jednak robić niczego na siłę. W momencie, gdy dziecko się wygina i krzyczy, nie należy go wykonywać. Można wtedy jednak wykonać delikatny masaż policzków. Po rozluźnieniu mięśni twarzy, dziecko poczuje wyraźną ulgę. 

Na pierwsze objawy ząbkowania dobre są również herbatki z rumianku lub melisy. Takie herbatki nie powinny zawierać cukru. Na objawy ząbkowania u niemowląt powinniśmy posiadać specjalną mieszankę. Ma ona działanie uspokajające oraz łagodzące stany zapalne w jamie ustnej. 

Nadmierne wydzielanie śliny może prowadzić do podrażnienia ust, policzków oraz brody. Na nasilone ślinienie i wysuszoną buzię warto zastosować kremy pielęgnacyjne dla maluchów. Warto też dbać o higienę jamy ustnej, można też skontaktować się ze stomatologiem dziecięcym. Nadmierne ślinienie to dolegliwość, która uprzykrza życie małemu dziecku. Warto wiedzieć, jak przebiega ząbkowanie, bo dzięki temu można pomóc maluszkowi i chociaż trochę zmniejszyć jego ból.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.