Ząbkowanie to ciężki okres dla maluchów oraz ich rodziców. Charakterystyczne objawy ząbkowania ciężko nie zauważyć. Warto znać sposoby, jak można pomóc maluchowi w tym trudnym okresie.
Zęby mleczne u niemowlaka
Kolejność wyrzynania zębów mlecznych nie jest taka sama wśród wszystkich dzieci. Najczęściej ząbkowanie zaczyna się koło 5 miesiąca, ale u niektórych dzieci ząbkowanie może rozpocząć się dopiero w okolicach pierwszych urodzin. Przyczyna może leżeć w uwarunkowaniach genetycznych. Pierwsze wychodzące zęby to dolne jedynki, a kolejne to dolne siekacze. Proces ząbkowania trwa przez kolejne miesiące. Tylne zęby trzonowe pojawiają się dopiero w okolicach drugich urodzin.
Jakie są objawy ząbkowania?
Czas rozpoczęcia ząbkowania często zależy od genetyki. Najczęściej pierwsze objawy można zauważyć koło 5 miesiąca życia. Jest to przede wszystkim ból dziąseł, który pojawia się, gdy zaczyna się wyrzynanie zębów. Wtedy niemowlę zaczyna wkładać ręce do buzi i ssać swoje palce. Jest to sposób na swędzenie dziąseł. Ząbkowanie u niemowląt objawia się również zwiększoną płaczliwością oraz brakiem apetytu. Bolesne ząbkowanie wiąże się też z podwyższoną temperaturą ciała. Rozpoznać ząbkowanie można też, gdy pojawia się temperatura do 38 stopni Celsjusza. Jednak, gdy jest wyższa, może oznaczać infekcje. Mogą jej towarzyszyć krwawienie z dziąseł, kaszel, biegunka czy katar. W momencie jak pojawiają się nietypowe objawy ząbkowania, należy udać się do pediatry.
Bolesne ząbkowanie – sposoby
Domowe sposoby są znane od czasów, zanim w aptekach pojawiły się preparaty pomocne przy ząbkowaniu. Kolejnym sposobem jest korzystanie z gryzaków. Gryzaki dla dzieci to sprawdzony sposób, by ulżyć dziecku na swędzące dziąsła. Niemowlaki mają nawyk, który przejawia się we wkładaniu wszystkiego do buzi. Wkładanie rączek można zastąpić gryzakiem, co jest o wiele bardziej zdrowe. Gryzak zachęca dzieci do poruszania językiem i pomaga w uświadamianiu budowy buzi. Gryzak pomaga również we wzmacnianiu i kształtowaniu mięśni twarzy oraz przy wyrzynaniu pierwszych ząbków, dlatego warto pomyśleć o jego zakupie. Te produkty znajdziesz na https://lalabu.pl/gryzaki-dla-niemowlat-i-dzieci-c-54_77_78.html.
Masaż dziąsła to dobry sposób na maluchy, które są rozdrażnione. W celu masażu należy zastosować silikonową nakładkę na palec, która posiada specjalne wypustki. Taki masaż to sposób na ukojenie bólu, chociaż na chwilę. Ząbkowanie u niemowlaka często jest trudnym czasem zarówno dla malca jak i rodzica. Kiedy dziecko zacznie ząbkować, warto znać sposoby na ukojenie bólu. Nie można jednak robić niczego na siłę. W momencie, gdy dziecko się wygina i krzyczy, nie należy go wykonywać. Można wtedy jednak wykonać delikatny masaż policzków. Po rozluźnieniu mięśni twarzy, dziecko poczuje wyraźną ulgę.
Na pierwsze objawy ząbkowania dobre są również herbatki z rumianku lub melisy. Takie herbatki nie powinny zawierać cukru. Na objawy ząbkowania u niemowląt powinniśmy posiadać specjalną mieszankę. Ma ona działanie uspokajające oraz łagodzące stany zapalne w jamie ustnej.
Nadmierne wydzielanie śliny może prowadzić do podrażnienia ust, policzków oraz brody. Na nasilone ślinienie i wysuszoną buzię warto zastosować kremy pielęgnacyjne dla maluchów. Warto też dbać o higienę jamy ustnej, można też skontaktować się ze stomatologiem dziecięcym. Nadmierne ślinienie to dolegliwość, która uprzykrza życie małemu dziecku. Warto wiedzieć, jak przebiega ząbkowanie, bo dzięki temu można pomóc maluszkowi i chociaż trochę zmniejszyć jego ból.