Literatura obozowa – jak to brzmi nieładnie… Taka ona jest, opowiada o okrucieństwie choć w najbardziej ludzki sposób jaki można. O czym jest Sekretny pokój w Auschwitz?

Byliście kiedyś w muzeum obozu koncentracyjnego? Jak to przesyciliście, jak odbieraliście to co tam na Was czekało za jego “bramą”? Do dziś pamiętam moją pierwszą wizytę w Auschwitz. I wierzcie mi, że są momenty kiedy po tych kilku latach nadal na to wspomnienie uronię niejedną łzę. Pomimo tego, a może właśnie dlatego, iż trzeba mówić, pisać, krzyczeć o tym co wtedy spotkało ludzi sięgam po literaturę obozową zawsze kiedy jest to możliwe. Oczywiście każda z książek pozostaje ze mną na zawsze… A jak jest u Was? Tym razem miałam okazję przeczytać powieść inspirowaną faktami – Sekretny pokój w Auschwitz Steva Matthewsa.

Luksus w nazistowskim piekle

Steve Matthews zabiera nas do Polski objętej działaniami II wojny światowej. Obozy koncentracyjne stoją, działają i okazuje się, że wciąż muszą ulepszać swoje metody działania aby sprostać coraz większemu napływowi nowych “mieszkańców”. Okazuje się, że są to olbrzymie maszyny, z milionami trybików, które z dnia na dzień mają stawiane coraz większe wymagania i poziomy produkcji do osiągnięcia. W umyśle jednego z zarządców rodzi się pomysł, iż będą nagradzali najbardziej zaangażowanych więźniów, pełniących rolę nadzorców pozostałych. A nagrodzą miały być talony na wizyty w sekretnych pokojach. Zatem pewnego dnia w 1940 roku wtargnięto do domów na wsiach i uprowadzono młode polskie kobiety. Następnie umieszczono je w Wiśnicy – obozie pracy dostarczającym drewno i wapno dla potrzeb nazistowskiej machiny. Zostały one umieszczone więc w pokojach z kotarami, gdzie w nagrodę za brutalność i podkręcanie norm innym współwięźniom przychodzili wysoko postawieni więźniowie poużywać sobie z kobietami. Po początkowych przeglądach stanu zdrowia, prysznicach, dobrym jedzeniu itp. w pewnym momencie nie zostało niemal nic… Jak w tej całej sytuacji poradziła sobie jedna z kobiet – Anna Burczyk? Czy ktokolwiek jest w stanie przetrwać to co tam się dzieje?

Książka, po którą miałam okazję sięgnąć jest inspirowana prawdziwą historią. Nie ukrywam, że czytała się ciężko, decyzje i działania bohaterów powieści były często nie do zaakceptowania. A to co się wydarzyło po latach było wprost nie do uwierzenia. Książka jest mocna, emocjonująca, wzbudza bardzo skrajne emocje i na długo pozostaje z czytelnikiem. Polecam przekonać się samodzielnie jakie zrobi na Was wrażenie! Koszt okładkowy książki to 44,90 zł. Bukowy Las dziękuję za otrzymany egzemplarz. Inne ciekawe powieści znajdziecie w mojej biblioteczce.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.