Większość czytelników Panią Margaret Atwood kojarzy poprzez pryzmat książki oraz serialu Opowieści Podręcznej. Tym razem mamy okazję porozmawiać z samą autorką.
Znacie może Panią Margaret Atwood? Z czym kojarzycie to nazwisko. Zapewne większość z nas jest w stanie zestawić sobie tą autorkę z książką oraz cieszącym się popularnością serialem – Opowieści podręcznej. Jednak jak się okazuje, nie jest to oczywiście twórczyni jednego tytułu i warto sięgać po kolejne odsłony jej pióra. Jednym z ostatnio wydanych jest zbiór esejów z lat 2004-2021. Co o całkiem bliskich nam czasach napisała autorka?
Palące pytania na współczesne czasy
Margaret Atwood to kanadyjska pisarka, poetka i aktywistka społeczna. Cieszy się poważaniem i może pochwalić się znajomościami z wieloma znaczącymi postaciami z całego świata. Mamy okazję dzięki zbiorowi esejów, wykładów i szkiców dotknąć wielu palących tematów ostatnich lat. Na tekstach odcisnęły swoje piętno zamachy na World Trade Center, rewolucja #MeToo, afery obyczajowe i polityczne oraz towarzysząca nam ostatnio pandemia. Pośród jej rozmyślań znajdziemy refleksje na temat miejsca jakie powinna zajmować literatura, dlaczego jest tak ważna. Wskazuje, by nie bać się nowych odczytań klasyki. Zaciekawiła mnie jej opowieść o twórczości Ryszarda Kapuścińskiego czy tłumaczenie fenomenu Ani z Zielonego Wzgórza w Japonii.
Choć objętość książki na początku trochę mnie zmroziła nie żałuję ani chwili jej poświęconej. To niewątpliwie wymagająca literatura. Olbrzymi plus, iż można eseje czytać w dowolnej kolejności, co pozwala dobrać tematykę do nastroju czytelnika. Dzięki poruszanym tematom mamy poczucie rozmowy z autorką, wsłuchania się w jej głos oraz przekazywaną mądrość. Ja ją polecam! Koszt okładkowy książki to 54,99 zł. Wielka Litera dziękuję za otrzymany egzemplarz. Inne ciekawe książki znajdziecie w mojej biblioteczce.