Podróżując zachwycamy się regionalną kuchnią odwiedzanego miejsca, Później chcemy ją odtworzyć w domu, a pomóc nam może w tym Marhaba – kuchnia czterech stron świata.

Kochacie podróże? A powiedzcie, czy jak gdzieś wyruszacie to staracie się poznać region zarówno przez pryzmat mieszkających tam ludzi, ich tradycji czy kultury oraz kosztując lokalnej kuchni? Ja podczas naszych rodzinnych wojaży staram się zawsze znaleźć miejsca przesiąkniętą tą zwyczajnością, lokalnością stroniąc od kuchni typowo turystycznej. Tak we Włoszech weszliśmy do pizzerii gdzie starsze małżeństwo przyjmowało gości w swoich skromnych progach. Mniam 🙂 Często potrawy są tak cudowne iż chce się je przenieść do własnego domu. Wtedy sięgamy po książki kucharskie, a dziś będzie Marhaba.

Kuchnia z czterech stron świata

Są takie potrawy, które pragnę gościć w swojej kuchni nawet po powrocie z wakacji, Wtedy sięgam po książkę kucharską i wyszukuję jakąś ulubioną potrawę. W mojej kuchni ostatnio zawitała najnowsza książka kucharska Marhaba, której autorem jest Piotr Ibrahim Kalwas. Autor postanowił spróbować w jednym tomie zebrać najbardziej charakterystyczne potrawy z różnych stron świata. Dzięki temu możemy mieć okazję zawitać do przeróżnych zakątków globu wiedzeni smakami i zapachami. My zaczęliśmy swoją podróż od deseru, no tak wiecie na zachętę 🙂 I do weekendowej kawy zawitały więc Biskuttini Tal – Lewż, czyli maltańskie ciasteczka migdałowe.

Składniki:

4 łyżki aquafaby (ubitego wywaru z ugotowanej ciecierzycy) lub 2 ubite białka

200g mąki migdałowej

150g drobnego cukru

skórka z 1 cytryny

1 łyżeczka esencji migdałowej

1 łyżeczka esencji waniliowej

16-18 całych migdałów po jednym na ciastko

Mąkę migdałową wymieszaj z cukrem, dodaj skórkę z cytryny, następnie pianę z białek lub aqaufabę, esencje. Z ciasta o konsystencji ciasta kruchego należy oddzielać kawałki (ok. 30g), formować kulki i delikatnie je rozpłaszczyć przed położeniem na blachę. Na środku tak przygotowanego ciasteczka ułożyć migdał. Piec ciastka 15-20min w temperaturze 180 stopni.

książka kucharska, marhaba, kuchnia świata, wielka litera

Muszę powiedzieć, że cudownie smakowały. Były lekko chrupiące, ale słodkie. Sam migdał dodawał dodatkowego aromatu. Choć zadziwiające było, iż po 2 czy 3 nie chce się więcej! Jeszcze jedno, po tygodniu też są bardzo dobre, więc jeśli nie zjecie wszystkiego możecie zostawić sobie je na kolejny weekend. Koszt okładkowy książki to 69,99 zł. Wielka Litera dziękuję za zabranie mnie w tą aromatyczną podróż.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

1 Comment

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.