Kraje bliskiego czy też dalekiego wschodu są postrzegane jako bardzo ciekawe kulturowo, choć tak różne od naszych tradycji i wartości. Jak w takim kraju jak Afganistan żyje się kobietom, opowiada powieść Afgańska perła.

Czym dalej udamy się na wschód podczas naszych podróży tym ciekawsze kulturowo spotkamy kraje. Jesteśmy ich ciekawi, chcemy odkrywać, obcować z mieszkającymi tam ludźmi, próbować potraw i podziwiać budowle czy okazy przyrodnicze. Jednak często zdarzają się takie zasady panujące w danym kraju, których nie rozumiemy czy nie jesteśmy ich świadomi. O życiu kobiet we współczesnym Afganistanie powieść Afgańska perła zamówiona z Taniaksiazka.pl.

Świat kobiet w Afganistanie

Rahima urodziła się w dużej, afgańskiej rodzinie. Jej mama zajmuje się domem, dziećmi i jest zależna od zdania swojego męża. Nieszczęściem dla rodziny okazuje się być wyruszenie ich ojca na wojnę, gdzie ze względu na widziane okrucieństwo uzależnia się od opium. Choć wraca do rodziny, tak naprawdę jest nieobecny i nie stanowi podpory dla żony i córek. W domu zostają więc same kobiety, bo na swoje nieszczęście Rahima ma tylko siostry. A dziewczynkom nie wolno bez towarzystwa mężczyzny wychodzić z domu, iść do szkoły, są narażone poza nim na zaczepki i niestosowne zakochanie ze strony płci przeciwnej. Aby zapobiec potencjalnej krzywdzie, rodzice często zamykają dziewczynki w czterech ścianach, ucząc je samodzielnie w domu. Aby ułatwić funkcjonowanie rodzinie ich matka podejmuje decyzję o zamianie Rahimy w bacza posz. Jest to określenie dziewczynki, która zostaje przebrana za chłopca, ubiera przypisane im kulturowo ubrania, obcina włosy, a tym samym zyskuje wolność, może chodzić samodzielnie do szkoły czy do sklepu ułatwiając znacznie życie całej rodziny. Wszystko układa się po ich myśli, Rahima świetnie sprawdza się w nowej roli, ale nieubłaganie dorasta do wieku, kiedy powinna wyjść za mąż. Co wtedy z nią, jej rodziną, z przyjętą przez nią rolą? Czy dostosuje się do zasad panujących w afgańskich narzeczeństwach i czy będzie chciała spełnić swój obowiązek zamążpójścia?

Powieść jest bardzo ciekawa, dobrze napisana. Opowiada o rzeczach, których często nie jesteśmy świadomi, ponieważ nasze kultury są tak bardzo różne. Wiele poruszanych w powieści zasad dotyczących funkcjonowania kobiet w afgańskim społeczeństwie wzbudzało mój sprzeciw. Polecam Wam tą lekturę! Koszt okładkowy książki to 49,90 zł. Tą i inne ciekawe powieści znajdziecie w kategorii beletrystyka i literatura piękna w popularnej księgarni internetowej. Pięknego dnia!

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.