Ta historia nigdy się nie zdarzyła, ale czy jej tło i nieprawdopodobieństwo jest aż tak wielkie? Czemu bywają takie czasy grozy, mroku i śmierci w ludzkiej historii? Oto Nauczycielka z Getta – najnowsza powieść Anety Krasińskiej.

Powieść z wojną w tle przeczytałam już sporo. Choć często mnie przerażają, dotykają do żywego, poruszają tak, że nie mogę się uspokoić jeszcze jakiś czas po takiej lekturze to przyciągają mnie ogromnie. Bo czasami muszę wypłakać się, poczuć pękające serce nad losem tych, którzy musieli tego okrucieństwa doświadczyć. Niestety są takie okresy w historii ludzkości, które odznaczają się uprzedmiotowieniem drugiego człowieka, bestialstwem czy siejącą się wszędzie śmiercią zamiast zboża… Powieścią o takich czasach jest właśnie Nauczycielka z Getta Anety Krasińskiej. Choć nie dotyczy historycznej postaci, jest uniwersalnym ujęciem tego co się działo w tych mrocznych czasach…

Poszła tam, skąd każdy pragnął się wydostać

Wiele powieści dziejących się na tle wojennym dotyczy raczej Warszawy i tego co się tam działo albo też obozowej rzeczywistości. Tym razem miałam okazję poznać realia Łodzi i tego jak radziła sobie z wojenną zawieruchą. Bohaterami, choć fikcyjnymi, jest młode małżeństwo nauczycielki Laury oraz Dawida – młodego Żyda, który dla ukochanej postanowił zmienić wiarę. Wojna wtargnęła do ich życia i ich miasta właśnie kiedy zostali narzeczonymi i chcieli zawrzeć związek małżeński w okolicach nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Jednak to co na nich spadło, nie mogło się mieścić w młodych, pełnych nadziei i miłości sercach oraz głowach. Kiedy zaczynają się czystki, a mieszkańcy żydowskiego pochodzenia na siłę wtłaczani są na teren powstającego Getta, trafia tam też jej mąż. A ona, choć mogła żyć po drugiej stronie muru, postanawia dobrowolnie pójść wraz z ukochanym. A tam jest przecież piekło na ziemi….

“Minęło dwadzieścia lat od poprzedniej wojny. Nikt nie pozwoli na to, by ten dramat się powtórzył. Żyjemy w cywilizowanym świecie”.

Muszę przyznać, że pomimo tego iż jest to fikcyjna historia dziejąca się w realnym świecie nie raz i nie dwa płakałam wraz z bohaterami lub też nad tym czego doświadczali. To zdecydowanie nie jest lekka i przyjemna lektura, tylko taka, która zapadnie każdemu głęboko w duszę. Ten cytat tak bardzo przypominał mi obecną sytuację na świecie, dziejącą się tuż obok nas… Polecam książkę każdemu, ponieważ opowiada o miłości, o walce o namiastkę normalności, które dawała nauka ówczesnym ludziom. To historia ludzi postawionych w skrajnej sytuacji, którzy rozpaczliwie walczą o siebie, o pozostanie człowiekiem. Koszt okładkowy książki to 42,90 zł. Dziękuję Wydawnictwo Jaguar za egzemplarz do recenzji. Inne ciekawe książki znajdziecie w mojej Biblioteczce.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.