Wrócę do Ciebie po wojnie to książka Leona Silvera, która w sposób literacki ujęła historię żołnierza Armii Andersa. Zapraszam do zmierzenia się z autentycznością drugiej wojny światowej.

W ostatnim roku ukazało się sporo książek o tematyce około wojennej. Wiele z nich wstrząsnęło czytelnikami, nie pozwalając im długo pozbierać się po lekturze. Niektóre miałam okazję przeczytać osobiście, nawet je dla Was zrecenzować. Tematyka ta choć trudna, bardzo emocjonalna i zapadająca w duszę czytelniczą jest taką, po którą sięgam zawsze kiedy mam okazję. Zapraszam więc na tę historię żołnierza Armii Andersa. Zobaczcie co czeka na Was w książce Wrócę do Ciebie po wojnie zamówionej z Taniejksiazki.pl.

Na wojennych ścieżkach…

Leon Silver postanowił spisać dzieje swojego teścia Tolka Naftalego Klingsa na podstawie jego pamiętnika i snutych opowieści. Choć historia wcale nie była łatwa czy też przyjemna, postanowił on ocalić ją od zapominania oraz podarować światu słowa, które być może kogoś odmienią…

Tolek do Polak pochodzenia żydowskiego. To we Lwowie zastaje do wojna, gdzie pozostawia swoją żonę Klarę i syna Juliusza zostając wcielonym do armii. Obiecuje ukochanej, że szybko wróci, ponieważ wierzy jak większość, iż walki niebawem się skończą. Niestety te nadzieje są płonne… Po klęsce we wrześniu trafia do węgierskiego obozu. Dzięki niecodziennej umiejętności bezwzrokowego pisania unika śmierci i zostaje mu przydzielona praca w administracji wojskowej. Wraz z wojskiem przechodzi niemal cały szlak bojowy i ma okazję walczyć na frontach w Egipcie, Tobruku czy we Włoszech. Ale w Armii Andersa wcale nie jest mu dobrze. Nie dość, że wciąż przelewa się ludzka krew to wśród współtowarzyszy broni panuje antysemityzm.

Jest to powieść biograficzna, dzięki której mamy okazję towarzyszyć Tolkowi w jego ścieżkach wojennych. Możemy poznać najokrutniejsze zakamarki tych nieludzkich czasów. Jest to dobrze napisana powieść, która dla każdego kto lubi taką tematyką będzie nie lada gratką. Opowiada bowiem o żołnierzu żydowskiego pochodzenia w szeregach Armii Andersa. Każdy kto ją czyta musi liczyć się z wieloma, często sprzecznymi odczuciami zmieniającymi się wraz z każdym przewróceniem strony. Warto po nią sięgnąć!!!

Koszt okładkowy książki to 42,90 zł. Tę powieść oraz wiele innych znajdziecie w ofercie bestsellerów w popularnej księgarni internetowej. Zajrzyjcie również do mojej Biblioteczki, może tam spodoba się Wam jakiś tytuł z dotychczas recenzowanych.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

4 komentarze

  1. Nie lubię książek z tego okresu, ale sama opowieść wydaje się być ciekawa. Ciekawy jest też wątek antysemityzmu, bo w Armii Andersa było sporo Żydów. Wielu Polaków dobrze wspomina żydowskich kolegów (np.: Otton Hulacki o Manechemie Beginie wyrażał się b. ciepło). W latach 30. XX w całej Europie panowała niechęć do Żydów, przecież w II RP były getta ławkowe. A potem jak wielu Polaków pomagało Żydom. Zawsze mnie zastanawia co innego: jak obecne realia przenieść do dawnych czasów. Nie mówię tu już o antysemityzmie, ale przecież palący czarownice uważali się za ludzi dobrych, którzy palą ciała, by dusza w piekle nie płonęła. Albo przekonanie, że wystarczy się umyć raz w tygodniu, bo częste mycie skraca życie. Coś czym ludzie żyli, a my dziś wiemy jak jest głupie/złe/małe. O naszych czasach przecież też napiszą. Też nam się będą dziwić i oceniać. Tak mi się zebrało na rozkminy 😛

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.