Kilkadziesiąt lat temu klocki Lego były synonimem klocków, z których można zbudować wszystko, co tylko sobie wymarzy dziecko. Obecnie najczęściej spotykane są serie tematyczne składające się z zestawów o różnej ilości klocków. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Kilkadziesiąt lat temu klocki Lego były synonimem klocków, z których można zbudować wszystko, co tylko sobie wymarzy dziecko. Cechą charakterystyczną tej marki był fakt, że wszystkie klocki do siebie pasowały, niezależnie od tego jakie zestawy dziecko otrzymało. Dziś jest nieco inaczej. Wprawdzie klocki z różnych zestawów nadal można ze sobą łączyć, ale zestawy uniwersalne to rzadkość. Obecnie najczęściej spotykane są serie tematyczne składające się z zestawów o różnej ilości klocków. Poniżej kilka słów o najpopularniejszych seriach tematycznych, na które warto zwrócić uwagę podczas przeglądania oferty klocków Lego.

Lego City

Lego City to najbardziej uniwersalna seria tematyczna. Składa się z wielu zestawów o różnej liczbie klocków, umożliwiające stworzenie konstrukcji związanych z codziennym, miejskim życiem. Lego City zestawy zawierają w sobie budynki takie jak np. remiza strażacka, posterunek policji czy szpital. W mniejszych zestawach można znaleźć pojedyncze pojazdy np. karetkę czy wóz strażacki. Jest też ogromna liczba budynków, figurek i sprzętów, które pojawiają się w niemal każdym mieście. Warto przy okazji wspomnieć, że klocki z tej serii doskonale nadają się do budowania różnych konstrukcji, nie tylko tych, które są przedstawione w instrukcji. Poszczególne elementy miasta kupowane w osobnych zestawach pasują do siebie i budując kolejne konstrukcje można stworzyć dobrze prosperujące miasto. Wozy strażackie kupowane w oddzielnych pudełkach zmieszczą się w remizie, a karetki doskonale pasują do szpitalnych podjazdów. To sprawia, że klocki Lego City są jedną z najbardziej uniwersalnych serii, którą chętnie bawią się zarówno chłopcy jak i dziewczynki.

Lego Friends

Klocki Lego Friends to seria skierowana do dziewczynek, o czym świadczy chociażby pastelowa kolorystyka klocków. Tematyka poszczególnych zestawów wiąże się z typowo dziewczęcymi tematami. Znajdują się tutaj pałace księżniczek, magiczne domki wróżek oraz bajkowe stwory. Wśród wielu zestawów klocków można znaleźć również realne budynki takie jak domki z wyposażeniem, sklepy czy kawiarnie. Charakterystyczną cechą tej serii klocków Lego są figurki, które bardziej przypominają małe lalki niż tradycyjne figurki z zestawów Lego. Lego Friends, podobnie jak w przypadku Lego City, można wykorzystywać do tworzenia różnych konstrukcji, niekoniecznie identycznych z propozycjami producenta. Posiadanie kilu zestawów klocków z tej serii pozwala na stworzenie specyficznego, nieco cukierkowego świata.

Klocki Lego Ninjago

Lego Ninjago to tematyczna seria klocków opierająca się na kulturze Dalekiego Wschodu. Jak sama nazwa wskazuje poszczególne zestawy pozwalają stworzyć świat Ninja. Figurki mają stroje wojowników i azjatyckich mędrców. W skład świata Ninjago wchodzą zarówno nowoczesne pojazdy jak i niezwykłe, baśniowe stwory np. smoki. Ta seria klocków wydaje się być skierowana do chłopców, ale ze względu na wiele elementów baśniowych, chętnie sięgają po nią także dziewczynki. Ninjago to seria, która nadaje się do kolekcjonowania. Poza typowymi zestawami klocków zawierających elementy do stworzenia konkretnych konstrukcji, w przypadku Ninjago, można dokupić również pojedyncze figurki. Niewygórowana cena sprawia, że dzieci bardzo chętnie dokupują kolejne postacie i wymieniają się nimi. Każdy dodatkowy zestaw Ninjago pozwala na powiększenie świata Ninja i nadanie mu nowe, nieznane dotąd właściwości.

Lego Technic

Lego Technic to seria klocków dla bardziej zaawansowanych konstruktorów. Każdy zestaw posiada elementy pozwalające na zbudowanie jednej, konkretnie określonej konstrukcji. Większość modeli powstających z tego typu klocków jest ruchoma. Bardzo dużą grupę stanowią samochody oraz maszyny np. budowlane czy rolnicze. Niektóre zestawy dodatkowo wyposażone są w elementy elektryczne umożliwiające poruszanie się gotowych konstrukcji. Lego Technic to klocki przeznaczone dla nastolatków i dorosłych. Budowanie z nich wymaga sporo nakładu pracy oraz czasu. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, że po złożeniu jednego zestawu ma się ochotę na składanie następnego i jeszcze jednego. Zanim kupi się pierwszy zestaw warto wiedzieć, że Lego Technic bardzo wciąga.

Klocki Lego od dawna zachwycają dzieci w różnym wieku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w sprzedaży były przede wszystkim zestawy uniwersalnych klocków, z których można było stworzyć niemal wszystko. Obecnie zestawy podstawowe są coraz rzadziej spotykane ale w zamian w sklepach można znaleźć setki zestawów tematycznych. Wśród najpopularniejszych są Lego City oraz Lego Friends. Warto zwrócić także uwagę na klocki Lego Technic przeznaczone dla nieco starszych dzieci oraz kochających klocki dorosłych.

Wpis powstał w ramach współpracy.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.