Piekący skwar, rażące słońce, suchość w gardle… Jak długo jesteś w stanie przeżyć bez wody, nim zamienisz się w zwierzę? Recenzja powieście Susza Neal Shusterman i Jarrod Shusterman.

Ostatnio naszą planetę nawiedzają wciąż katastrofy naturalne. Mam wrażenie, że z coraz większą intensywnością… Choć może być to też efekt większego przepływu informacji napływających do nas z każdego zakątka świata. Pożary, huragany, powodzie oraz susza to to z czym ludzie muszą sobie radzić… I o jednym z tych kataklizmów właśnie jest powieść, którą stworzył Neal Shusterman i Jarrod Shusterman. Zapraszam na recenzję.

Co zrobisz, gdy z kranów przestanie płynąć woda?

Katastrofy naturalne coraz bardziej odciskają na naszym życiu i codzienności swoje piętno. Są one oczywiście efektem nieszanowania przez ludzkość planety, na której żyjemy. Książka, którą stworzył Neal Shusterman i Jarrod Shusterman to nie jedyna, która podejmuje ten palący temat jakim jest susza. Ale o czym była recenzowana powieść?

Kalifornia to jeden z najbardziej zaludnionych i najbogatszych rejonów Stanów Zjednoczonych. Znany jest chyba wszystkim z kasyn, gwiazd filmowych i Disneylandu. Ale ostatnio w tv coraz częściej jawi się jako kraina pożarów i susz. I taki scenariusz rysują nam autorzy. Kalifornię nawiedza największa od stuleci susza. Oczywiście ograniczenia wprowadzane są stopniowo, najpierw nie można podlewać ogródków czy napełniać basenów aż docieramy do momentu kiedy nastają Suche Krany. Kiedy rodzina Alyssy zaczyna cierpieć na brak wody, jej rodzice wiedzeni informacjami o włączeniu pomp odsalających wodę morską wyruszają na wybrzeże, aby zdobyć potrzebne zapasy… Z tym, że mijają kolejne godziny, a oni nie wracają. Dziewczyna postanawia wraz z bratem i kolegą z sąsiedztwa wyruszyć na ich poszukiwanie. Co tak naprawdę odnajdą po drodze, czego doświadczą ci młodzi ludzie i czy udźwigną to co stanie się z nimi i całym społeczeństwem z tak mogło by się wydawać błahego powodu jak brak wody?!

Powieść czytało się bardzo dobrze, była ciekawa, opisywała wiele mechanizmów rządzących społeczeństwem. Nie mogłam się od niej oderwać, choć jest dedykowana młodzieżowemu czytelnikowi. Myślę, że bardziej dorosły również nic na tym nie straci! Choć jest to historia widziana i przeżywana przez nastolatków, z powodzeniem odniesie się również do dorosłych. Pokazuje w bardzo realny sposób to jak społeczeństwo ulega destrukcji w obliczu tak wielkiej katastrofy naturalnej. Warto się zastanowić nad tym wszystkim o czym mówią autorzy i może wzmóc nasze starania o planetę?!

koszt okładkowy książki to 42,99 zł. Dziękuję Wydawnictwu Ya! za egzemplarz do recenzji. Inne ciekawe powieści znajdziecie w mojej Biblioteczce.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.