Pan Alfred Szklarski ze swoimi książkami na stałe już dawno wpisał się w kanon literatury przygodowej dla młodzieży. Właśnie ukazał się Tomek na Alasce – kontynuacja przychód młodego człowieka, które rozpoczęły się w 1957 roku. Co tym razem spotkało Tomka na szlaku?

W 1957 roku ukazała się pierwsza książka o przygodach Tomka. Autorem całego cyklu dziesięciu powieści był już nieżyjący Alfred Szklarski. Jednak jak się okazało pozostawił po sobie notatki, które pozwoliły przygotować ten jedenasty tom – Tomek na Alasce, opowiadający o jego przygodach. Postarał się to ubrać w całość człowiek, dla którego wielką inspiracją był pan Alfred – Maciej J. Dudziak. Czy ten zabieg się powiódł i dorównał kultowym już poprzednim częściom cyklu? Jak tym razem potoczyły się ścieżki Tomka?

Przygoda na Alasce

Tomek na Alasce to kontynuacja cyklu książek o przygodach młodego człowieka, który odkrywa i poznaje nowe lądy i mieszkających tam ludzi. Tym razem powieść została stworzona na podstawie notatek nieżyjącego już autora cyklu przez wychowanego na jego książkach Macieja J. Dudziaka. Byłam bardzo ciekawa na ile uda się mu oddać klimat tego co znamy z lat młodości i oddać sposób snucia powieści przez pana Alfreda.

Tomek wraz z kapitanem Nowickim i Sally udają się w ramach naukowej wyprawy na Alaskę. Choć jest to ekspedycja Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Amerykańskiego Uniwersytety w Chicago, jest ona wspierana finansowo przez milionera – Johna Davisona Rockefellera. Niestety po przybyciu na miejsce podróżnicy odkrywają, że poprzednia ekipa naukowców zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Tomek wraz z nowoprzybyłymi wyrusza więc na ich poszukiwanie na północ. Czy udało im się odnaleźć zaginionych? Czy napotkani rdzenni mieszkańcy Alaski pomogą im w wyprawie? Jak to się wszystko skończy?

Książka jest bardzo wciągająca. Nawet osobę nie przepadającą za czytaniem potrafi tak mocno zafascynować, że nie trudno ją odłożyć. Młodzież kocha przygody, zagadki, pasjonuje się ich rozwiązywaniem. Jeśli do tego dołoży się odkrywanie nowych lądów, poznawanie faktów z życia mieszkającej tam ludności, wyjdzie nam idealne połączenie dobrej zabawy z nauką mimo woli… Z pewnym wzruszeniem obserwowałam jak moje dziecko sięga po książkę, którą ja uwielbiałam w młodości. Polecamy!

Koszt okładkowy książki to 29,90 zł. Bardzo dziękuję Wydawnictwu Muza za możliwość zrecenzowania tej powieści przygodowej dla młodzieży. Inne książki dla dzieci i młodzieży znajdziecie w naszej Biblioteczce.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

7 komentarzy

  1. Czuje sie staro, bo czytalam te serie! 😀 Moj tata mial przynajmniej jej kilka ksiazek, nie pamietam juz dokladnie ktore. Swietna seria!
    Pozwole sobie przy okazji wspomniec, ze wkradla sie literowka: nie z SallyM, tylko po prostu z Sally. To przeciez dziewczynka! 😉

  2. Powiem szczerze, ze ja nie czytałam książek o Tomku, ale ten tytuł naprawdę mnie zainteresował.

    • W dzieciństwie uwielbiałam książki o Tomku. Po latach trochę trudniej mi się je czytało, ta cała wiedza encyklopedyczna była dość przytłaczająca. Lubię się dowiadywać nowych rzeczy z książek, ale tu miałam przesyt. Mimo to chętnie przeczytałabym tę najnowszą część.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.