Scholomance to najnowsza powieść Naomi Novik. Jest to pierwsza odsłona nowego cyklu o perfekcyjnie stworzonym świecie magii, w którym osadzone są losy El i Oriona. Jest to nie lada gratka dla wielbicieli fantastyki i tego rodzaju klimatów.

Ostatnio czytam raczej coś z powieści obyczajowych, romansów czy wręcz erotyków. Jakaż to była wielka, a jak się również okazało miła odmiana, kiedy trafiła do mnie najnowsza książka Naomi Novik. Lubię książki z nurtu fantasy, choć nie często po nie sięgam. To co mnie w nich zachwyca to dobrze skrojony świat, przemyślany w każdym najmniejszym detalu, zaskakujący i przez to, że tak inny tak mocno fascynujący. Zapraszam na recenzję.

Scholomance – mroczna wiedza

Naomi Novik to mieszkająca w Nowym Yorku autorka, której mama była Polką. Wychowała się na naszych rodzimych bajkach i podaniach. Już nie jedną jej powieść mieliśmy okazję poznać, a do dwóch jej cyklów producenci zakupili już prawa do ekranizacji. Tym razem autorka zaprasza nas do szkoły magii, ale nie takiej zwyczajnej.

Galadriel Higgins, zwana El trafia trafia do szkoły magii. Wcześniej mieszkała wraz ze swoją mamą w jednej z enklaw. Mama była dobrą adeptką magii choć nie uznawała np. pobierania energii od ludzi czy zwierząt. Nauczyła ją magazynować moc w specjalnych kamieniach oraz wytwarzania jej np. poprzez ćwiczenia fizyczne. El pragnęła być po tej dobrej stronie mocy. Sama szkoła jest bardzo złożonym w strukturze budynkiem o własnych, niestety bardzo drastycznych często zasadach. Nie ma tam nauczycieli, a przed adeptami magii stawiane są zadania, którym mają sprostać. Niestety w każdym korytarzu, pokoju czy zacienionym zakamarku czają się magiczne stworzenia i potwory, które karmią się strachem, krwią czy życiem magików. Do tego wszelkie sojusze i znajomości w tej szkole mogą się okazać również zgubne, bo każdy chce przetrwać, a często dzieje się to kosztem innych dzieciaków. Pewnego razu Orion ratuje jej życie, później znów. Dziewczyna nie wie dlaczego to zrobił, ponieważ taki altruizm w tej szkole nie istnieje, powstający dług zawsze trzeba spłacić i to z nawiązką. Dlaczego więc Orion jej pomaga, co będzie za to chciał? Czy dziewczyna przetrwa do końca nauki i co ją tam spotka?

Książkę czyta się dobrze. Treść jest wciągająca, szybko przykuwa uwagę czytelnika. Autorka stworzyła skomplikowany świat, którego na początku nie rozumiemy i niejako poznajemy wraz z bohaterami. Postacie polubiłam praktycznie od początku, ich dążenie do przetrwania tego co zostało przed nimi postawione powoduje, że z całą mocą zaczynamy im kibicować. W książce jest wiele mroku, niebezpieczeństw, zła i śmierci, więc nie jest to pozycja dla młodych czytelników. Ja już nie mogę się doczekać kolejnych części i wyjaśnienia tego jaką rolę do spełnienia ma ta dwójka młodych ludzi w magicznej rzeczywistości.

Koszt okładkowy książki Scholomance Naomi Novik to 39,90 zł. Dziękuję Wydawnictwu Rebis za egzemplarz do recenzji.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.