Zostań, jeśli kochasz oraz Wróć, jeśli pamiętasz to dwie powieści Gayle Forman dedykowane czytelnikom w przedziale wiekowym 14 – 18 lat. Jednak często sięgają po nie również nieco doroślejsi czytelnicy, chcą spojrzeć na życie oczami młodego człowieka i z jego perspektywy. Jakiś czas temu nakręcono również film, w którym spróbowano ukazać tą historię.

Już jakiś czas temu miałam okazję obejrzeć ekranizację tej powieści na telewizyjnym ekranie. Wzbudziła ona wiele emocji, sprzecznych uczuć, smutku przeplatającej się z radością. Byłam bardzo ciekawa jaki emocjonalny kipisz zgotuje mi lektura powieści. Zapraszam zatem na recenzję wydanej przez Naszą Księgarnię zbioru dwóch powieści Zostań, jeśli kochasz oraz Wróć, jeśli pamiętasz wraz z niepublikowanym dotąd prequelem.

Zostań, jeśli kochasz

Mia jest dobrze rokującą, młodą wiolonczelistką. Ma kochających rodziców oraz młodszego brata. Spotyka się z Adamem, kolegą, który podziela jej miłość do muzyki, choć może odrobinę innego gatunku. Pewnego dnia jednak wszystko się zmienia, ponieważ Mia wraz z rodziną ulega wypadkowi samochodowemu… Nikt, prócz niej nie wychodzi z niego żywy. Od tego momentu przebywa ona w stanie śpiączki w szpitalu, gdzie medycy starają się ją uratować i wybudzić. Czy dziewczyna zechce współpracować i podjąć decyzję o powrocie do świata żywych?

Dzięki takiemu prowadzeniu narracji, mamy okazję towarzyszyć Mai w ocenie dotychczasowego życia. Wspomina on swoją przeszłość, analizuje to co się działo czy jakie podjęła dotychczas decyzje. Taka retrospekcja pozwala jej w zastanowieniu się nad tym co tak naprawdę jest najważniejsze. Wędrówka po jej wspomnieniach jest niezwykle emocjonalna, utkana z wszelakich niemal uczuć od radości i miłości przez wsparcie rodziny, po żal i smutek. To opowieść o tym, że czasami wybory nie są najprostsze, a rozwiązania najłatwiejsze. Czy dziewczyna zechce powrócić do świata żywych, czy tam pozostał ktokolwiek dla kogo warto istnieć?

zostań jeśli kochasz, wróć jeśli pamiętasz, gayle forman, nasza księgarnia, książka dla nastolatków, powieść

Wróć, jeśli pamiętasz

Od tragicznego wypadku minęły trzy lata. Mia postanowiła podjąć tą niełatwą decyzję i powróciła do świata, gdzie nie było już jej najbliższych. Musiała się zmierzyć z tym, co po nich zostało w jej otoczeniu jak i w jej sercu. Jednak jej ścieżki życiowe wraz ze ścieżkami Adami się rozchodzą. Każde z nich zaczyna realizować własne ambicje i rozwijać talent, ona jako wiolonczelistka on jako rockman. Jednak po jakimś czasie los ponownie stawia ich naprzeciw siebie. Czy wykorzystają tą szansę, którą otrzymali? Czy tak naprawdę jej w ogóle chcą? Jak potoczy się historia spleciona z tak różnych od siebie dwóch światów?! Ponownie autorka przyszykowała emocjonalny rollercoaster dla czytelników. Znów mamy rozterki, niepewność, tak nieodpartą potrzebę miłości i bliskości w zderzeniu z dorastaniem i wchodzeniem w świat dorosłych.

Za książkę dziękuję wydawnictwu. Jej koszt okładkowy to 44,90 zł. Polecam!

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

5 komentarzy

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.