Swędzenie skóry jest jednym z podstawowych objawów wyprysku atopowego (AZS). Intensywne, uporczywe, w ciągu dnia utrudniające koncentrację, w ciągu nocy – spokojny sen i wypoczynek. Na szczęście jest kilka sposobów na uporanie się z tym objawem i przywrócenie skórze komfortu.

Dlaczego chorym na AZS doskwiera swędząca skóra?

Wyprysk atopowy jest chorobą o dosyć skomplikowanym podłożu, a udział w jej rozwoju mają przede wszystkim wrodzona tendencja i czynniki środowiskowe. Charakterystyczna dla niej jest wadliwa budowa naskórka, który nie spełnia funkcji ochronnych w taki sposób, jak naskórek ludzi zdrowych. Z tej przyczyny szkodliwe czynniki z zewnątrz łatwo wywołują podrażnienia i skóra reaguje m.in. zaczerwienieniem. Do tego dochodzi patologiczna suchość, gdyż pozbawiona lipidów skóra szybko traci wilgoć, łuszczy się i pęka. Objawem towarzyszącym jest również intensywny świąd.(1)

Gdy skóra swędzi, trudno jest natomiast skupić się na czymkolwiek innym: zabawie, nauce, pracy. Do tego dochodzi zmęczenie, będące wynikiem nieprzespanych przez uporczywy świąd nocy. Naturalnym odruchem w tej sytuacji jest drapanie, które prowadzi do uszkodzenia naskórka, w a konsekwencji do większej podatności na działanie drobnoustrojów (bakterie, wirusy, grzyby) czy czynników drażniących, które mogą wywołać infekcje i stany zapalne.(2)

Świąd skóry jest więc nie tylko uciążliwy sam w sobie, ale ma też wiele przykrych konsekwencji. Dlatego najlepiej jak najszybciej znaleźć sposób, aby się z nim uporać. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod.

Co na swędzenie skóry? Skorzystaj z mocy emolientów

Jeżeli skóra z AZS nie ma właściwości barierowych, to oczywiste, że nadrzędnym celem działań terapeutycznych powinno być ich odbudowanie. Do tej pory nie wynaleziono sposobu na wyleczenie problemu raz na zawsze, jednak dzięki stosowaniu emolientów, można każdego dnia wspierać skórę w przywróceniu jej fizjologicznych funkcji. Są to także szeroko wykorzystywane preparaty łagodzące świąd skóry i inne objawy, występujące w przebiegu egzemy, łuszczycy, alergii czy nadmiernej suchości.

Unikalnym na rynku produktem jest Preparat 3w1 intensywnie natłuszczający do ciała Emotopic, który przyjemnie nawilża i koi skórę dotkniętą wypryskiem atopowym. Charakteryzuje się bogatą formułą i skoncentrowaną zawartością lipidów. Można używać go na 3 sposoby:

  • do przygotowania kąpieli emoliencyjnej (od 1. dnia życia),
  • do mycia ciała pod prysznicem (od 6. miesiąca życia),
  • do natłuszczania ciała (od 6. miesiąca życia).

Kiedy skóra jest dobrze nawilżona i chroniona przed czynnikami drażniącymi, swędzenie doskwiera w mniejszym stopniu, dlatego aplikacja emolientów powinna stanowić element codziennego dbania o skórę, także w okresach remisji, aby zapobiec nawrotom choroby.

Wilgotne opatrunki oraz leki – skuteczna pomoc, gdy swędzi skóra

„Wet wrap” to stosowana od lat technika opatrywania skóry, która ma wysoką skuteczność w łagodzeniu świądu. Najpierw na zmienione chorobowo miejsce należy nałożyć wilgotny opatrunek, a następnie suchy. Zwykle zaleca się wykonanie zabiegu po kąpieli, zaaplikowaniu leku miejscowego (jeżeli został przepisany przez lekarza) i natłuszczeniu ciała emolientami.(3)

W przypadku silnego świądu i problemów ze snem specjalista może także zalecić leki przeciwhistaminowe, które pomagają spokojnie przespać noc. Ważne, aby zawsze postępować zgodnie z instrukcjami odnośnie dawkowania.

Terapia świądu w przebiegu AZS niewątpliwie wymaga cierpliwości, jednak warto skorzystać z powyższych metod i wreszcie odczuć ulgę.

Piśmiennictwo:

  1. Atopic dermatitis. https://nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/atopic-dermatitis/ Data dostępu: 19.11.2019.
  2. Nowicki R. Leczenie infekcji skóry w atopowym zapaleniu skóry. Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 5, 323–329.
  3. Wet Wrap Therapy. https://nationaleczema.org/eczema/treatment/wet-wrap-therapy/ Data dostępu: 19.11.2019.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.