Folwark zwierzęcy George Orwell napisał w trakcie II wojny światowej i wydał do zaraz po wojnie. Podejrzewam, że niemal każdy dorosły kojarzy tą książkę, albo przynajmniej powinien. Ostatnio ukazała się ona w nowej formule, czyli jako powieść graficzna. Zapraszam zatem do jej środka.

George Orwell napisał Folwark zwierzęcy w czasie II wojny światowej, a wydał go dopiero po jej zakończeniu. Od tamtej pory powieść trafiła na półki, do domów i została ujęta w kanonach lektur obowiązkowych, lub tych trochę mniej. Większość dorosłych powinna ją znać lub chociaż kojarzyć. Tym razem Wydawnictwo Jaguar postanowiło wydać ją w nowej odsłonie. W ten sposób do mojej Biblioteczki trafiła opowieść graficzna.

folwark zwierzęcy, george orwell, wydawnictwo jaguar, opowieść graficzna, powieść, lektura

” Ta książka mówi nam, że ci, którzy rezygnują z wolności w zamian za obietnicę bezpieczeństwa, skończą bez jednego i drugiego” Christopher Hitchens.

Folwark zwierzęcy – opowieść graficzna

Orwell książkę napisał w trakcie II wojny światowej. Bohaterami powieści są zwierzęta hodowlane żyjące na farmie. Nie podobały im się rządy ludzi, więc pewnego dnia postanowiły ich wygonić. Obaliły dotychczasową władzę i wprowadziły rządy swojego społeczeństwa. A główną zasadą była równość wszystkich zwierząt. Niestety z biegiem czasu ta utopia przestała funkcjonować. Knur, który przewodził tej zwierzęcej rewolucji z biegiem czasu krok za krokiem zajmuje miejsce przynależące człowiekowi. I z równości zaczyna się wyłaniać przywództwo… I niestety z hasła pierwotnego powstaje następujące:

folwark zwierzęcy, george orwell, wydawnictwo jaguar, opowieść graficzna, powieść, lektura

Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych.”

Tak oto stworzona piękna idea wzięła w łeb. Miało być dobrze, równo, idealnie. A okazuje się, ze z biegiem czasu idea zostaje wypaczona przez czyjeś ambicje, stawianie siebie ponad innymi, chęć posiadania władzy i luksusów… Knur przejął z czasem ludzki dom i zaczął upodabniać się coraz mocniej do pierwotnego zarządcy. Niższe zwierzęta pracują zaś ciężej i otrzymują mniej pożywienia niż inne.

Książka miała stanowić krytykę socjalizmu i ostrzeżenie przed wszelkimi przejawami totalitaryzmu. To wydanie przykuwa uwagę czytelnika. Jest w formie opowieści obrazkowej. Ilustracje wykonał Odyr – brazylijski rysownik. Dopełniają one z powodzeniem snutą przez Orwella historię, urozmaicają ale również pomagają zrozumieć alegoryczność tekstu. Koszt okładkowy książki to 54,90 zł, można ja nabyć u Wydawcy.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

6 komentarzy

  1. Miałam kiedyś w rękach tę książkę w oryginalnej wersji językowej. Byłam zachwycona. Wspaniałe wydanie:)

  2. Książkę Orwella czytałam chyba z pięć razy,ale w takim wydaniu jeszcze nie miałam z nią do czynienia. Nietypowa forma,ale przekaz (niestety) bardzo aktualny.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.