Bajki, baśnie i legendy… Często rodzice po nie sięgają, aby poczytać maluchowi, aby mu coś ciekawego opowiedzieć lub/i stworzyć swojego rodzaju pomost między swoim dzieciństwem a czasami obecnymi. Niby klasyki się nie zmienia, ale… Mroczne baśnie to próba opowiedzenia startej na nowo.

Za czasów mojego dzieciństwa, jejku jak to strasznie brzmi, rodzice często czytywali mi równego rodzaju bajki, baśnie i legendy. Była to zazwyczaj klasyka jak Bracia Grimm czy Hans Christian Andersen. I ja właśnie po takie pozycje książkowe sięgam kładąc synów do łóżek. Ostatnio jednak do mojej biblioteczki trafiły mroczne baśnie… Dlaczego by nie spróbować opowiedzieć znanych i utartych historii na nowo, dla trochę starszego czytelnika?!

Cierń klątwy oraz W świecie iluzji

Do naszej Biblioteczki trafiły 2 książki z tej serii: Cierń klątwy i W świecie iluzji. Cała seria z założenia ma opowiedzieć nam znane już, utarte historie na nowo, pokazując je od innej strony. Byłam trochę do tego pomysłu sceptycznie nastawiona, ponieważ klasyki z reguły ruszać się nie powinno. Ale cóż, ciekawość była silniejsza.

mroczne baśnie, baśnie dla dorosłych, harper kids, książki dla dzieci

Po pierwsze okładki są ciekawe, utrzymane przez wszystkie tomy w jednej stylistyce. Takie mroczne, tajemnicze, jakby obiecujące ujawnić jakąś tajemnicę. Cierń klątwy to historia Pięknej Belli i zaklętego w Bestię księcia. W świecie iluzji zaś spotkamy Mulana, który wyruszy w zaświaty aby uratować przed śmiercią swojego kapitana Shanga. Pierwsza z książek bardziej przypadła mi do gustu i przeczytałam ją bardzo szybko. Opowieść ciekawie ukazywała wszystko wokół, koloryt lokalny, przeszłość bohaterów kierując nas w stronę dobrze znanej nam historii kiedy to Bella zostaje więźniem na zamku Bestii. Okazuje się, że Bella dotykając zaczarowanej róży nagle przypomina sobie swoją matkę i wszystko co z nią związane. A co gorsze okazuje się być ona tą, która przeklęła młodego księcia i jego dwór. Dziewczyna wraz z Bestią muszą wspólnie rozwikłać zagadkę przeszłości, aby móc poznać prawdę i marzyć o pięknej przyszłości.

Z Mulanem nie było już tak świetnie, ale i tak było ciekawie i zaskakująco. Może to była kwestia samej historii, która mniej mnie zafascynowała w klasycznym wydaniu niż Piękna i Bestia?! Mulan aby uratować swojego kapitana musi zejść do zaświatów i stawić czoła wielu przeciwnościom. Niestety ma mało czasu, ponieważ po wschodzi słońca pozostanie wraz z Shangiem na wieczność w zaświatach. Ale czy ta misja ma szansę powodzenia?

Bardzo dziękuję za możliwość poznania mrocznych baśni wydawnictwu. Z chęcią sięgnę po kolejne tomy, ponieważ jestem ciekawa w jaki sposób można opowiedzieć to co znamy niemal na pamięć. Koszt okładkowy książek to 39,99 zł.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

13 komentarzy

  1. Uważam, że przesadą są książki w których wszystko zawsze jest dobrze. Ja też wychowałam się na braciach Grimm

  2. Dawno nie sięgałam po bajki, ale do legend zaglądam bardzo często. Fascynują mnie i przenoszą w przeszłość.

  3. Ależ mnie zaciekawiłaś tymi propozycjami- jak dawno nie czytałam tego typu książkę ..aż z przyjemnością sięgnę po nie

  4. Zapowiada się bardzo ciekawie! Jestem fanką serialu Once upon a time, więc opowiadanie znanych baśni w nowy sposób to coś zdecydowanie dla mnie i te piękne okładki cuuudo. Na pewno znajdą się na mojej półce!

  5. No nie powiem. Ciekawa propozycja by przedstawić znane bajki czy baśnie w mrocznej wersji

  6. Kasia Hartung-Łebek Reply

    Uwielbiam czytać legendy, najróżniejsze. Właśnie kończę “Legendy Świętokrzyskie” i chętnie sięgnę po Twoją propozycje 🙂

  7. Sporo czytam w blogosferze o tych książkach, i to mnie cieszy, bo pominęłabym coś ciekawego, mrocznego, innego, a przy tym nawiązującego do znanych przygód. Chętnie uwzględnię w planach czytelniczych. 🙂

  8. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem książek z tej serii. Niezwykle mnie kuszą. Chyba się zdecyduję. Ciekawa recenzja. 🙂

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.