Dzieci są jedną z grup szczególnie podatnych na szkodliwy wpływ smogu, dlatego w każdym przedszkolu powinien znaleźć się dobry oczyszczacz powietrza. Podpowiadamy, które urządzenie idealnie pasuje do takiego miejsca.

Jak smog wpływa na zdrowie dziecka?

Głównym składnikiem smogu są pyły zawieszone, które ze względu na rozmiary cząsteczek dzieli często dzieli się na pył PM10 i PM2,5. Ten pierwszy złożony jest z drobinek o średnicy do 10 μm, natomiast w przypadku drugiego ich wielkość nie przekracza 2,5 μm. Dla porównania ludzki włos ma zazwyczaj średnicę od 50 do 70 μm, a ziarenko piasku 90 μm. Maleńkie cząsteczki pyłu zawieszonego, zawierające dioksyny, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i metale ciężkie, trafiają wraz z tlenem do dróg oddechowych, a potem przenikają do krwiobiegu. Dlaczego dzieciom zagrażają bardziej niż osobom dorosłym?

Pierwszym powodem jest fakt, iż układ odpornościowy rozwija się do 12 roku życia, tak więc wcześniej organizm jest bardziej podatny na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. To jednak nie wszystko. Dzieci w przeliczeniu na masę ciała przyjmują więcej tlenu niż dorośli i często wdychają je przez usta. Oznacza to, że otrzymują większą dawkę zanieczyszczeń, przed którymi nie potrafią się bronić.

dom bez smogu, oczyszczach powietrza, czyste powietrze

Pyły zawieszone oraz pozostałe składniki smogu wywołują choroby układu oddechowego i krwionośnego, przyczyniają się do rozwoju nowotworów, jak również negatywnie wpływają na układ nerwowy. Badania naukowe wykazały, że u dzieci oddychających zanieczyszczonym powietrzem funkcje poznawcze rozwijają się później niż u rówieśników, którzy nie są narażeni na częsty kontakt ze smogiem.

W jaki sposób Klarta Stor chroni dzieci przed smogiem?

Pierwszym warunkiem wysokiej efektywności oczyszczacza powietrza w walce ze smogiem jest obecność odpowiednich filtrów. To od technologii filtracyjnych zależy, jakie zanieczyszczenia będzie w stanie usuwać oczyszczacz i z jaką dokładnością. Klarta Stor dostępna na https://klarta.pl została wyposażona w zestaw złożony z filtrów wstępnego, węglowego oraz HEPA. Dodatkowo dostępna jest funkcja jonizacji, z której można korzystać w zależności od własnych preferencji. W jaki sposób wymienione tutaj technologie chronią najmłodszych?

“Oczyszczacz powietrza wyposażony w antysmogowy zestaw filtrów – filtr HEPA oraz filtr węglowy skutecznie usunie nawet niewidoczne dla oka mikrozanieczyszczenia. Uchroni to najmłodszych przed wdychaniem pyłów czy trujących gazów. Dlatego warto zadbać o taki zestaw filtrów przy czym pamiętajmy, że każdy oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA E11 do H14 będzie równie skutecznie filtrował zanieczyszczenia” – powiedziała Agnieszka Chmielewska, ekspert do spraw czystego powietrza, strona Klarta.pl

Na etapie filtracji wstępnej powietrze zostaje oczyszczone z większych zanieczyszczeń, a więc np. sierści czy włosów. Z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka proces ten nie ma większego znaczenia, ale korzystnie wpływa na żywotność dwóch pozostałych filtrów, zapobiegając ich zbędnemu zapychaniu. W walce ze smogiem najważniejszą rolę odgrywa filtr HEPA, zatrzymujący pyły zawieszone, których stężenie w sezonie grzewczym często kilkakrotnie przekracza dopuszczalne normy. Ponadto bardzo dobrze radzi sobie z pyłkami roślinnymi, kurzem, zarodnikami pleśni i sierścią, tak więc wyposażony w niego oczyszczacz przyniesie ulgę małym alergikom. Filtr węglowy natomiast odpowiada za wychwytywanie zanieczyszczeń gazowych, w tym lotnych związków organicznych obecnych np. w środkach czystości. Wspomagająca pracę filtrów jonizacja ułatwia oczyszczanie powietrza z wirusów i bakterii.

oczyszczacz powietrza, czyste powietrze w pokoju, smog w mieście

Jaki powinien być idealny oczyszczacz powietrza do przedszkola?

Dobry oczyszczacz powietrza do przedszkola wyróżnia się nie tylko obecnością odpowiednich filtrów, lecz także wysoką wydajnością. Warunki panujące w takim miejscu sprawiają, że potrzeba urządzenia o znacznie wyższym przepływie powietrza lub wskaźniku CADR niż w pomieszczeniu mieszkalnym o takiej samej powierzchni. W przypadku Klarty Stor jest to aż 580 m³/h, co czyni ten oczyszczacz jednym z najwydajniejszych na rynku, a zatem idealnie pasującym do przedszkola.

Istotną rolę odgrywa również obecność trybu automatycznego, najlepiej zsynchronizowanego z czujnikiem pyłu zawieszonego PM2,5. Dzięki niemu nie trzeba kontrolować stanu powietrza, ponieważ urządzenie dostosowuje samo tempo filtracji do aktualnych potrzeb.

Z uwagi na fakt, że dzieci mogą mieć dostęp do oczyszczacza powietrza, sprzęt powinien zapewniać możliwość zablokowania panelu sterowania. Dzięki takiej blokadzie najmłodsi nie są w stanie wyłączyć urządzenia ani wprowadzić żadnych zmian w jego ustawieniach.

Klarta Stor, która spełnia wszystkie te warunki, dostępna jest w trzech kolorach: białym, złotym i czarnym. Stanowi to dodatkową zaletę, ponieważ umożliwia wybór oczyszczacza powietrza, który będzie dobrze pasował do sali przedszkolnej pod względem wizualnym.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

2 komentarze

  1. W naszym przedszkolu są oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania. Każda sala ma na wyposażeniu.

  2. Wyspa Treści Reply

    Ja wolę stawiać na naturę – istnieją rośliny fantastycznie oczyszczające powietrze, takie jak np. sansevieria 🙂

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.