Wrzesień przyszedł już z kolorowymi liśćmi, mgłami o poranku, rześkością wieczorem. Ale dla mnie to też czas kiedy wieczory są coraz dłuższe, a tym samym z większą chęcią sięgam po kolejne książki. Tym razem chciałam Wam przedstawić 3 powieści polskich autorek 🙂

Kiedy wieczory robią się coraz dłuższe, okazuje się że mam więcej czasu na czytanie. A już na pewno więcej chęci i atmosfera robi się bardziej sprzyjająca do zaszycia się w ulubionym fotelu z kawą czy herbatą i ciekawą książką w dłoni. Tym razem mam okazję przedstawić Wam 3 powieści polskich autorek, które w ostatnim czasie miałam okazję przeczytać. Czytacie książki rodzimych autorów?

Oszukana Magda Stachula

Dawno nie sięgałam po thrillery, więc była to duża odmiana. I powiem Wam, że bardzo przyjemna, ponieważ Oszukaną przeczytałam w jeden weekend. Jest to kolejna książka autorstwa Magdy Stachuli. Bohaterką powieści jest Lena, która musiała uciekać przed przeszłością, przed poprzednim życiem. Ma duszę artystki i zajmuje się fotografią. Zdaje się, że nareszcie odnalazła spokojne miejsce, gdzie będzie mogła na dłuższą chwilę odpocząć. Zamieszkała z mężczyzną, jego psem w domu pod lasem wśród domków letniskowych przy jeziorze. Tak daleko nie powinna dopaść ją przeszłość, choć Lena mam wrażenie wciąż obserwuje otoczenie i co rusz spogląda za siebie. Niestety ma świadomość tego, że jeśli to co się wydarzyło odnajdzie ją w nowym miejscu nie przeżyje tego. Już i tak wyczerpała limit szczęścia uciekając przed oprawcą. Bohaterka z pozoru spokojnie żyjąca u boku nowego partnera nie wzięła pod uwagę, tego że ludzie to kłamcy. A każde kłamstwo to coś co może się okazać krokiem w stronę śmiertelnego dla niej zagrożenia.

oszukana, magda stachula, thriller, powieść polska

Zdecydowanie jeśli sięgniecie po tą pozycję nie będziecie zawiedzeni. Akcja jest wartka i nieoczywista. Kolejne rozdziały zaskakują tym dokąd zmierzają wątki. Zaskakująco szybko się ją czyta i przekonuje do siebie nawet czytelników okazjonalnych. Wątki się przeplatają, autorka pokazuje nam zarówno teraźniejszość jak i przeszłość, która na nią kładzie się cieniem. Zakończenie ciekawe i nieoczywiste. Z chęcią sięgnę po kolejną pozycję tej autorki. Koszt okładkowy książki to 39,90zł.

(Nie)młodość Natasza Socha

To już 3 część tej serii, której autorką jest Natasza Socha. Zakochałam się w jej sposobie pisania już po Pokoju Kołysanek i kolejne odsłony jej powieść nie zawodzą. Te powieści polskich autorek okazywały się zawsze strzałem w dziesiątkę. Tym razem Natasza postanowiła zmierzyć się z tematem starości i młodości. Bohaterką jest Klarysa, starsza pani, która powoli traci kontakt ze światem. Choć jest bardzo ambitna, samowystarczalna, coraz częściej zdarza się jej zapomnieć co miała zrobić albo gdzie przyjść. W końcu pojawia się diagnoza, że to początki demencji starczej i jest to jak ujma na honorze Klarysy. Przecież jej nic nie jest, czasami każdemu zdarzy się zapomnieć po co sięgał lub do czego służy to i owo. Po długich namowach kobieta pozwala sobie pomóc i zamieszkuje w prywatnym domu opieki dla seniorów. Nie chce jednak się tam rozpakowywać, zadomawiać ponieważ jest to dla niej tylko chwilowe rozwiązanie. Z czasem okazuje się, że nie jest to takie złe miejsce, a ludzie którzy ją tam otaczają wcale nie powodują jeszcze szybszego procesu starzenia się.

(nie)młodość, natasza socha, edipresse książki,

Dodatkowo w ośrodku podejmuje pracę Marta. Jest to dla niej ostatnia deska ratunku, ponieważ właśnie zaczyna swoje życie od początku… Jest jednak jeden problem, nie cierpi ona starych ludzi. Powodują oni u niej odrazę, brzydzi się ich i myśli, że podopieczni tam to niedołężne osoby które plują, szczypią i nie ma z nimi normalnego kontaktu. Spotkanie z Klarysą okazuje się być zrządzeniem losu dla obu kobiet. Marta uświadamia sobie co znaczy starość, a Klarysa ma szansę znów być młoda i potrzebna. Książka ta to cudowny romans młodości ze starością, który daje dużo do myślenia czytelnikowi. Koszt okładkowy pozycji to 39,90zł.

Weź głęboki wdech Kasia Bulicz-Kasprzak

Pierwszy raz miałam okazję sięgnąć po powieść tej polskiej autorki. Bohaterką jest Michalina, robiąca stopień naukowy w Instytucie Botaniki. Zajmuje się ona badaniem mięsożernych rosiczek. Kobieta zdecydowanie woli obcować z przyrodą niż z drugim człowiekiem, a czas poświęca na powolne pięcie się po drabinach kariery. Pewnego dnia w Instytucie podejmuje pracę Filip, którego pojawienie się wyciąga kobietę spomiędzy roślinek. Zaczynają się spotykać, powoli tworzą wspólny świat jednak okazuje się, że ten mężczyzna zdaje się odbierać jej możliwości na polu naukowym. To on dostaje obiecaną jej wcześniej dotację, on jest nominowany do nagród czy wyróżnień choć ona pracuje dłużej, więcej, a jaj badania są bardziej zaawansowane. Michalina korzysta z nadarzającej się jej okazji i wyjeżdża na rok an badania do Ameryki Południowej, aby badać rosiczki i pomyśleć co dalej z jej życiem w Polsce. Po powrocie wszystko wywraca się do góry nogami… Ukochany zdążył zostać czyimś mężem, a do tego ktoś zabija profesora – głowę Instytutu Botaniki i to na oczach kobiety. Co jeszcze gorszego może ją spotkać w kraju? Kto za tym wszystkim stoi? Koszt okładkowy książki to 39,90zł.

weź głęboki wdech, powieść polska, kasia bulicz-kasprzak

 

 

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

9 komentarzy

  1. Wszystkie zapowiadają sie bardzo ciekawie jednak ostatnia jak dla mnie najbardziej:)

  2. Nie czytałam tylko Weź głęboki oddech. (Nie)młodość jest świetna. Zresztą cała seria jest cudowna, ale chyba ta ostatnia część podobała mi się najbardziej. Oszukana zaś totalnie mnie zaskoczyła i również bardzo podobała mi się ta książka.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.