Czym jest wszawica? Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu nie jest chorobą skóry. Niestety temat ten wciąż traktowany jest jak tabu i powód do wstydu. Zupełnie bezpodstawnie, ponieważ ten pasożyt może wystąpić w każdym środowisku niezależnie od statusu ekonomicznego, czy poziomu higieny.

Czym jest wszawica? Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu nie jest chorobą skóry. To choroba pasożytnicza wywołana przez wesz głowową. Kolejnym mitem jest założenie, że problem dotyczy uboższej lub zaniedbanej części społeczeństwa. Wszawica może dotyczyć każdego. Szczególnie narażone są na nią dzieci między 3 a 12 rokiem życia, przebywające w skupiskach, czyli w przedszkolach, szkołach, na koloniach, w świetlicach. Niestety temat tej jednostki chorobowej wciąż traktowany jest w naszym społeczeństwie jako temat tabu i powód do wstydu. Zupełnie bezpodstawnie, ponieważ ten pasożyt może wystąpić w każdym środowisku niezależnie od statusu ekonomicznego, czy poziomu higieny. Wesz żyje około 30 dni. Jaja, czyli gnidy składane są przez wszy u nasady włosa. Po tygodniu z  jaj wylęgają się wszy, które po niecałych trzech tygodniach uzyskują zdolność do rozmnażania się. W ciągu kolejnych 20 dni rozpoczyna się proces składania jajeczek. Jedna wesz może ich złożyć nawet 300.

Warto pamiętać, że psy nie mogą być źródłem wszawicy wśród ludzi. Wesz ludzka nie bytuje na sierści zwierząt, a jedynie na włosach ludzkich. [1]

Jakie są objawy alarmujące?

Podstawowym objawem jest świąd w okolicy, gdzie znajduje się najwięcej jajeczek – na potylicy, skroniach i okolicy ciemieniowej. Często współwystępuje zaczerwienienie skóry głowy oraz przeczosy (charakterystyczne drobne ranki i zadrapania będące efektem drapania). W  skrajnych przypadkach mogą pojawić się tzw. kołtuny, czyli włosy sklejone ropno – surowiczą wydzieliną z ran wywołanych uporczywym drapaniem. [2]

Jak wygląda leczenie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że leczymy nie tylko samego pacjenta, ale i całą rodzinę, czyli najbliższe otoczenia. Preparaty do leczenia tego zakażenia pasożytniczego (lotiony, żele, szampony, kremy) dostępne są w aptece bez recepty. Wszy i gnidy można usunąć mechanicznie, np. przy zastosowaniu preparatu Stop Wszom i gnidom, który gwarantuje efekt już po pierwszym zastosowaniu. Płyn należy nanieść blisko głowy, na suche pasma włosów i  następnie masować przez kilka minut celem dokładnego rozprowadzenia preparatu na nasadach włosów. Następnie trzeba odczekać godziną, a po tym czasie umyć głowę szamponem i dokładnie przeczesywać pasma włosów na całej ich długości, dzięki czemu usuwane zostają wszy i gnidy. Po takim zabiegu grzebyk należy zdezynfekować albo go mrożąc, albo polewając wrzątkiem. Terapię warto powtórzyć po tygodniu.

Ważne jest także aby zadbać o przedmioty takie jak gumki, ozdoby do włosów, czapki – należy je albo wygotować, albo zniszczyć. Ubrania oraz pościel zaleca się prać w 60°C, co zabije zarówno wszy jak i gnidy, a następnie uprasować. Pluszowe zabawki muszą zostać wyprane w  takiej samej temperaturze lub zamrożone na 2 doby.

Nie wolna stosować u ludzi preparatów przeznaczonych dla zwierząt. Może to wydłużyć proces leczenia i działać drażniąco na skórę głowy.

Osobie dotkniętej wszawicą nie należy golić głowy! Podczas tego procesu mogą powstać mikrouszkodzenia, które będą stanowiły wrota infekcji wydłużającej i utrudniającej powrót do zdrowia. [1,3]

Jak chronić się przed wszawicą?

Kluczowym aspektem jest regularny przegląd skóry głowy naszego dziecka, ze szczególnym zwróceniem uwagi na okolice karku, skroni i uszu. O ile to możliwe spinaj włosy dziecka do szkoły lub przedszkola, co zmniejszy ryzyko przeniesienia wesz od innych osób. Zadbaj o edukację w kwestii higieny osobistej, w szczególności ważne jest częste mycie rąk. Naucz pociechę, żeby nie wymieniało się z innymi dziećmi szczotką oraz przyborami do włosów. [2,3]

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

1 Comment

  1. Mój prywatny farmaceuta zawsze mówi, kiedy sprzedasz środków na wszy w aptece rośnie. Jak o tym myślę, to mnie wszystko swędzi…

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.