“Bio”, “eko”, naturalnie… Te hasła zagościły na stałe w konsumenckiej świadomości oraz w sklepach. Staramy się świadomie i mądrze wybierać to, co podajemy naszym rodzinom na talerzu. Jak to zrobić, aby serwować zdrowe jedzenie bez nadmiernego obciążania domowych budżetów?

Konsumenci są coraz bardziej świadomi, co kryje się pod hasłem “zdrowe jedzenie”. Chcemy odżywiać się lepiej, dbamy o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Szczególnie ważne jest to dla rodziców, dbających o budowanie i wzmacnianie prawidłowych nawyków żywieniowych u swoich pociech. Od najwcześniejszych lat staramy się przyzwyczajać je do warzyw i owoców goszczących na stałe w jadłospisach domowych. Ale czy zdrowe jedzenie musi kosztować majątek i czy jest to tylko to, co oznaczone hasłami “eko” czy “bio”?!

Gdzie kupić zdrowe jedzenie?

Aby wprowadzić do naszego jadłospisu zdrowe jedzenie warto zaangażować w to całą rodzinę. Ostatnio na blogu pisałam, jak zacząć jeść lepiej. Dziś kilka słów o tym, gdzie zaopatrzyć naszą lodówkę w zdrowe, dobre jedzenie. Na początku naszej zmiany w żywieniu rodziny, jedzenie ekologiczne było przeważnie bardzo drogie i dostępne w niewielu miejscach. Obecnie w wielu sklepach i miejscach pojawiają się produkty opisane hasłami “bio”, co sugerowałoby ekologiczne metody ich produkcji. Nawet w marketach czy popularnych dyskontach spotkamy całe półki dedykowane takiej żywności. To zdecydowanie obniżyło jego ceny! Warto przy wyborze produktów zwrócić uwagę na oznaczenia. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnym jest tzw. euroliść tworzony przez gwiazdki unijne na zielonym tle. Warto wybierać żywność jak najmniej przetworzoną, z jak najkrótszym składem. Pozwala to wyeliminować lub choćby znacznie ograniczyć zbędne składniki w diecie.

zdrowe jedzenie, dobre jedzenie, warzywniak, warzywa od rolnika

A co z warzywniakami?

Na straganie w dzień targowy… Tak rozpoczyna się wiersz Jana Brzechwy, który znamy z dzieciństwa. Szukając dobrych, zdrowych i smacznych warzyw i owoców warto skierować kroki w stronę targowisk. My mamy zaprzyjaźnionego sprzedawcę oferującego swoje produkty. Zdrowe jedzenie to dla nas sięganie po płody rolne od znanego dostawcy, najlepiej z najbliższej okolicy. Nasz codzienny jadłospis opieramy, przede wszystkim, o sezonowo dostępne produkty. Dzięki temu na naszym domowym talerzu jest kolorowo, świeżo i smakowicie. Mam nieodparte wrażenie, że znów poszukujemy jako konsumenci tego, co może nam zaoferować znajomy rolnik. Prócz tego, co serwujemy naszym dzieciom w domu, równie istotne w promowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych jest to, co jedzą w szkole. Przyjaciel uczniów prosiaczek Chrumas stara się przypominać o ważności zdrowego odżywiania każdemu dziecku. W ramach Programu dla szkół dzieci w klasach I-V podczas drugiego śniadania mają zapewnioną porcję warzyw, owoców lub produktów mlecznych. Jest to idealne uzupełnienie posiłku przygotowanego przez rodzica, dające zastrzyk energii oraz niezbędnych witamin i soli mineralnych.

zdrowe jedzenie, warzywa, marchweki, od rolnika, ekologiczne jedzenie

A Wy gdzie zaopatrujecie się w zdrowe jedzenie? Na ile zwracacie uwagę na oznaczenia “bio” czy “eko”? Jesteście w stanie zapłacić za takie produkty dużo więcej niż na te bez znaczków?

 

chrumas, program dla szkół. rodzinne zdrowe odzywianie

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

22 komentarze

 1. Ja zawsze staram się kupować warzywa i owoce na lokalnych targach, ale myślę, że przede wszystkim przyda się zdrowy rozsądek, bo tak 100% “polepszaczy” to raczej nie wyeliminujemy.

  • Właśnie te z targu też nie zawsze eko i bio, bo, cytując moją sąsiadkę: “Pani, po co plewić! Wszystko Roundupem i po sprawie!”

 2. Zdecydowanie zwracam uwagę na to co kupuję, skład, pochodzenie jest dla mnie ważne ale jestem też świadoma siły marketingu i tego jak w naszych umysłach mają działać zachęcające i mamiące hasła.

 3. Sylwia z Młoda mama pisze Reply

  Slyszalam ze pewne rodzaje jedzenia jak np. Makaran nie oplaca sie kupowac bio, bo ten nie bio tez jest dobry. Warzy tez nie kupuje bio tylko wlasnie staram sie na targu.

 4. Staram się kupować warzywa i owoce na targu, czasem coś dostanę od mamy ze wsi, właśnie terz w piątek mam przywieżć ogórki i pomidorki. Zakupy robie z rosądkiem.

 5. 3 razy w tygodniu przyjeżdża na nasz lokalny ryneczek Pani która prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Wiele rzeczy kupuję u niej – szczególnie jajka. Warzywa w warzywniaku gdzie dostępne są właśnie bio produkty, a czasem tez w Lidlu.

 6. Ja kupując zdrowie jedzenie korzystam z specjalnego ekologicznego sklepu. Tanio nie jest, ale przynajmniej wiem co jem 😉

 7. Najchętniej na jakimś targu, ale nic pod ręką nie mamy. Szkoda;( Teraz jesteśmy w Krakowie i pod miejscem gdzie spiny mamy ryneczek. Cudo! Co możemy to zwozimy od znajomych rolników – najczęściej ziemniaki, jajka.

 8. W Toruniu często kupowałam warzywa i owoce ze sprawdzonych źródeł, ale w Warszawie jeszcze nie udało mi się ich odkryć…

 9. Teraz to ciężko znaleść jakiś sprawdzonych dostawców, kiedyś kupowałam na bazarze od jedzego starszego Pana, późnej go zobaczyłam jak pakuje warzywa w makro :/

 10. Ja staram się kupować w zwykłych sklepach. Ale najlepiej mieć gdzieś sprawdzone źródła. Mam jedno, ale niestety z asortymentem jest naprawdę kiepsko. Produkty są świetne, ale ich bardzo malutko. Szukam innych punktów, ale ciężko coś takiego znaleźć.

 11. My na szczęście mamy rodzinę rolników i tam staramy się zaopatrzyć w warzywa i owoce. Często odwiedzamy lokalny rynek i kupujemy u zaprzyjaźnionych sprzedawców. Zwracam dużą uwagę na to, co ładuje na moim talerzu i talerzach moich bliskich. My stawiamy na zdrowie! 🙂

 12. Monika Antoniak Reply

  Nigdy nie wierzę w te całe bio eko itp loga na produktach, najwazniejszy jest ich sklad a nie to co c mini druczkiem wydrukowane na opakowaniu

 13. Ja w takie produkty zaopatruję się przede wszystkim w Lidlu i Biedronce, bo najbliżej mi do tych sklepów i cenowo też dobrze wypadają. Czasem również kupuję warzywa i owoce na okolicznym placu. A jeśli kupuję warzywa w zwykłym sklepie, przed podaniem ich moczę je w sodzie (aby pozbyć się pestycydów), a potem w occie (aby pozbyć się bakterii).

 14. Zwracam uwagę na to co kupuję, a nie ufam znaczkom “bio” , raczej po prostu czytam składy. W przypadku warzyw, w sezonie korzystam z ogródka mamy i teściowej.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.