Szkolne stołówki to miejsce, gdzie dzieci spożywają jeden z ważniejszych posiłków w ciągu dnia. Kiedyś straszyły one swoim wyglądem. Jak jest teraz? Czy wiecie jak mieć w szkole dziecka Extra Szkolną Stołówkę??

Mam do Was pytanie! Na podstawie jakich kryteriów wybieracie tą, a nie inną restaurację na kolację czy obiad? Sprawdzacie zapewne jej położenie, wystrój w środku lub/i na zewnątrz oraz menu. Ja przynajmniej zawsze biorę pod uwagę te wszystkie kryteria. Każdy z nas lubi jeść w ciekawym, odpowiadającym mu estetycznie wnętrzu smakowite dania. Takie sytuacje, gdy dosłownie uwiedzione są nasze wszystkie zmysły pozwalają cieszyć się w pełni posiłkiem. Jednym z ważniejszych posiłków dla dzieci w wieku szkolnym jest spożywany tam obiad. Dlatego tak istotne jest to, aby szkolne stołówki sprzyjały spożywaniu posiłków przez uczniów.

Szkolne stołówki straszą?

Pamiętacie swoją szkolną stołówkę sprzed tych 30-40 lat? Moja była pomalowana na szaro i zielono, było w niej mało miejsca. Z tego powodu musieliśmy jeść na tury, co często nie pozwalało na spokojne dokończenie dania czy zjedzenie go w ogóle. Okazywało się, że przerwy nie chcą być z gumy, a pomieszczenie nie rozciągnie się jak za dotknięciem magicznej różdżki. Tak było 30 lat temu, a jak jest teraz?

Okazuje się, że nadal w wielu przypadkach wcale nie jest lepiej! Wiele miejsc, w których posiłki szkolne jedzą dzieci nie jest przystosowane na dużą ilość uczniów, przerwy bywają niewystarczające. Do tego kolorystyka czy wystrój tak istotnego pomieszczenia nie tworzą atmosfery sprzyjającej jedzeniu. Aż 32% rodziców uważa, iż stołówki nie są komfortowym miejsce do zjedzenia posiłku przez dzieci lub nie ma na ten temat wiedzy. Z drugiej zaś strony stan tego ważnego miejsca nie jest istotny przy wyborze szkoły aż dla 95% ankietowanych.

szkolna stołówka, ocena szkolnych stołówek, raportwpływ wyglądu stołówki, stołówka szkolna

A co na to uczniowie?

W przeprowadzonym w marcu 2018r. badaniu “Ocena stanu szkolnych stołówek” rodzice uczniów przyznali, iż usłyszeli od swoich dzieci, że zauważają one problem wyglądu i funkcjonalności stołówek szkolnych. Jako największe mankamenty zostały wskazane m.in. brak komfortowego miejsca do zjedzenia posiłku, brak odpowiedniej ilości miejsc, serwetek papierowych czy tac, za mało miejsca przy stole oraz nieestetyczny wystrój sali. Jak widać, już młodzi ludzie tak jak my, dorośli pragną jeść w miejscu estetycznym, sprzyjającym spokojnemu i komfortowemu jedzeniu oraz o odpowiedniej atmosferze. Są oni świadomi, iż te czynniki negatywnie wpływają na możliwość spożycia posiłku oraz w efekcie również na nich samych.

co przeszkadza uczniom, szkolna stołówka, raport

Program Extra Szkolna Stołówka

Jeśli i Wasze dzieci nie mają komfortowych warunków spożywania posiłków w szkole możecie zgłosić placówkę do programu Extra Szkolna Stołówka. Jest to program Banków Żywności oraz Delmy, który ma pozwolić odmienić miejsca, w których uczniowie spożywają posiłki. W terminie 01.03-17.06 przyjmowane są zgłoszenia potrzebujących remontu stołówek, zaś w okresie 01.04-17.07 można głosować na wybraną placówkę. 5 szkół otrzyma po 30 tyś zł na remont swoich jadalni, w 50 kolejnych będą przeprowadzone warsztaty o mądrym gospodarowaniu żywnością zaś kolejne 50 placówek otrzyma akcesoria dekoracyjne, które umożliwią poprawę wystroju stołówek. Czy już zgłosiliście swoją szkołę do programu #extraszkolnastolowka???

extra szkolna stołówka, program, konkurs, szkolna stołówka

 

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

23 komentarze

 1. Ja pamiętam swoją stołówkę. Nie była zbyt nowoczesna, ale zawsze czysta i zadbana 🙂 a obiady były niebiańskie!

 2. U mnie stołówka było biało-zielona, taka szpitalna zieleń. Na szczęście nie miałam problemu z siedzeniem bo zawsze jadłam po lekcjach i miałam całą stołówkę dla siebie 😉

 3. Pamiętam jak omijałam stołówkę szerokim łukiem, bo było tam tka brzydko i nie chciałam tam jadać obiadów ;( Niestety bardzo często nadal tak jest i to jest przykre

 4. Na szczęście w naszej szkole jest całkiem nowa stołówka (ma niecały rok) – więc nie jest źle i nawet bardzo przytulna… uczniowie raczej nie narzekają (bynajmniej moje smyki :P)

 5. Bardzo dobra inicjatywa. Sama nie pamiętam swojej stołówki, bo owszem była w podstawówce, ale już w gimnazjum i liceum takiej nie miałam.

 6. Ja mam bardzo pozytywne doświadczenia związane ze szkolną stołówką – domowe posiłki, ładnie podane i miła obsługa. Do tego widok na kuchnie, bo jedna ściana była przeszklona, więc daję mojej szkole 6 za stołowkę 🙂

 7. Na stołówkę nie uczęszczałam, ale pamiętam jej wygląd. Ogólnie przez to, moich wyobrażeniach, szkolne stołówki to te “odstraszające” i budzące niechęć, chociaż teraz w tamtej szkole akurat, strasznie się pozmieniało – więc pewnie i to “pomieszczenie” uległo rewolucjom 😀

 8. Chociaż stołówka nie była jakaś mega extra, lubiłam w zerówce śmigać z klasą na śniadanka, herbatki itd. 😉

 9. Nigdy się nad tym specjalnie nie zastanawiałam, bo nie stołowałam się w szkole. Ale zgadzam się – wygląd ma wpływ na komfort i warto pracować nie tylko nad wyglądem sal lekcyjnych, ale również i stołówek.

 10. W szkole moich dzieciaków, stołówka jest po remoncie ale sporo jej jeszcze brakuje 🙂

 11. Ale fajny program! Mam wielką nadzieję, że szkolne stołówki nie będą już straszyć gdy moje córy będą z nich korzystać 🙂

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.