09Dzieci rozwijają się w swoim, właściwym sobie samym tempie. Czasami jednak, jako rodzice potrzebujemy mądrych i łatwych w użyciu pomocy w stymulowaniu rozwoju naszych maluchów. Jedną z pomocy logopedycznych jest Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania.

Mama z mamą spotka się na kawie i od słowa do słowa toczy się rozmowa… A mój Staszek to już mówi i to zdaniami, a moja Zosia tańczy i śpiewa. Wymieniają się spostrzeżeniami, chcąc aby ich dziecko było tym lepszym. Ale… Maluchy rozwijają się w swoim własnym, właściwym dla siebie samych tempie. Oczywiście dopóki to tempo mieści się w opracowanych przez specjalistów ramach rodzic nie powinien się tym zbytnio niepokoić.

Rozwój mowy u dziecka przebiega następującymi etapami:

 • 0-1 rok – dziecko chcąc nam coś zakomunikować krzyczy, następnie głuży, gaworzy i raduje rodziców pierwszymi słowami jak mama czy tata.
 • 1-2 lata – dziecko już zaczyna mówić do nas pojedynczymi słowami, choć nie potrafi wypowiedzieć często niektórych spółgłosek oraz samogłosek, tworzy dziwne słowa zastępując jedne spółgłoski innymi.
 • 3 lata – dziecko komunikuje się z nami za pomocą prostych zdań.
 • 4-7 lat – dziecko uczy się prawidłowo wymawiać najcięższe dla niego głoski jak: dż, r, czy, sz

Z drugiej strony pragnąc mądrze pomóc dziecku z opanowywaniu kolejnych umiejętności mogą nas wspomóc pomoce logopedyczne czy dobre poradniki. My, jeśli chodzi o rozwój mowy u maluchów sięgnęliśmy po serie książek opracowanych przez Martę Galewską-Kustrę o Muszce Fefe oraz Puciu. Tym razem nakładem Naszej Księgarni ukazała się kolejna pozycja: Pucio i ćwiczenia z mówienia.

Pucio i ćwiczenia z mówienia, ćwiczenia logopedyczne, nauka mówienia

Pucio i ćwiczenia z mówienia

Pucio i ćwiczenia z mówienia to kolejna odsłona książek Marty Galewskiej-Kustry. Panie Marta jest logopedą i psychologiem dziecięcym oraz pracownikiem Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Do tej pory każda z odsłon przygód Muchy Fefe oraz Pucia nas zachwyciły. Mieliśmy okazję opisywać dla Was: Pucio mówi pierwsze słowa; Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy oraz z Muchą na luzie ćwiczymy buzie. Kolejna całokartonowa nowość wydawnicza o Puciu również przykuła naszą uwagę na kilka popołudni. Książka pomaga dzieciom w uczeniu się nowych słów oraz zdań. Autorka wielokrotnie pokazuje jak podczas zabawy w przystępny i łatwy dla dziecka oraz rodzica sposób opanowywać wspólnie nowe umiejętności. Kolejny raz mamy okazję towarzyszyć miłemu chłopcu o imieniu Pucio w przeżywanych przez niego przygodach. Tym razem wybiera się on z rodziną w podróż w góry. Podczas niej poznajemy trudy podróży, rozczarowanie brakiem śniegu w górach, jemy wspólny obiad czy po pierwszych opadach białego puchu uprawiamy sporty zimowe i cieszymy się dziecięcą radością z zimowych zabaw.

Pucio, nauka mówienia, ćwiczenia logopedyczne, nasza ksiegarnia

Opowieść jest ciekawa a przygody chłopca wciągające dla czytelnika. Dodatkowo piękne i kolorowe ilustracje wspomagają oraz zachęcają malucha do opowiadania tego co widzi. Na każdej stronie mamy dodatkowe pytania oraz zadania do wykonania wraz z dzieckiem. Dzięki niej uczyliśmy się m.in. pojęć dotyczących położenia przedmiotu względem drugiego (w, na, pod, nad, obok czy za). Na końcu publikacji mamy swoiste podsumowanie w postaci zestawienia pojęć oraz zadań, które wykonywaliśmy wraz z dzieckiem w trakcie czytania.

Zachęcam Was gorąco do sięgnięcia po serie o Muszce Fefe oraz Puciu, ponieważ są to dobre i ciekawe pomoce logopedyczne. Nas zachwyciły, zaciekawiły naszych synów i pozwoliły im rozszerzyć swoje słownictwo czy też nauczyć się opowiadać. Koszt najnowszej części to 39,90zł. A Wy znacie i korzystacie z książek, których autorką jest Marta Galewska-Kustra?

 

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

15 komentarzy

 1. super książki, warto się w takie zaopatrzyć.
  Jednak zauważyłam że większość moich znajomych, nie ma czasu na czytanie dzieciom 🙁

 2. Aleksandra Załęska Reply

  Seria książek o Puciu jest świetna. Mój syn bardzo późno zaczął mówić, a Pucio pomógł nam w stymulowaniu aparatu mowy.

 3. Nie znałam tej serii, ale fajnie, że o niej piszesz — już mam z głowy pomysł na prezent dla synka kuzynki 🙂 Pierwszy raz zostałam ciocią, także zagłębiam się w temat książeczek i zabawek i każda rada czy polecenie jest dla mnie na wagę złota 😉

 4. Nawet najlepsze książki nic nie dadzą, jeżeli rodzice nie poświęcą dziecku odpowiedniej ilości czasu.

 5. Przydałaby mi się ta książka. Moja córka choć uczęszcza na zajęcia logopedyczne to jednak w dalszym ciągu zamiast wymawiać R to mówi L.

  Pozdrawiam

 6. “Pucio” to coś dla nas.Synek ma 3 latka.Miał problemy z mową jwdnak jest duża poprawa.Lubię posilkować się tak wyjątkowymi książkami.

 7. Joanna Skrzypek Reply

  Wraz z córką uwielbiamy serię o Puciu. Jeszcze brakuje nam 3 części, ale teraz widzę, że koniecznie musimy ją mieć! 🙂 Piękne zdjęcia!

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.