Od momentu kiedy dowiadujemy się o ciąży, o oczekiwaniu na dziecko pragniemy, aby było szczęśliwym dorosłym. Sięgamy więc po wiele poradników, uczęszczamy na kursy dla przyszłych rodziców i próbujemy przygotować się na największe wyzwanie, czyli na sprostanie wychowaniu naszego malucha. Ale często mózg dziecka stanowi dla nas nadal zagadkę….

Jak to jest właściwie z wychowaniem naszych dzieci? Czy potrzebujemy specjalnych kursów, poradników i nauk, czy też wszystko co nam się przyda na tej drodze jest w nas samych? Jak Wy na to się zapatrujecie? Czy kiedy zostawaliście rodzicami przerażała Was myśl o tym wymagającym i skądinąd bardzo odpowiedzialnym procesie czy też, szczególnie na początku, skupialiście swoją uwagę i siły na zaspakajaniu potrzeb maluszka? Alvaro Bilbao, autor poradnika dla rodziców Mózg dziecka dowodzi, iż dziecko zaprogramowane jest na osiągnięcie pełni swoich możliwości. Tak naprawdę na początku tej drogi nie wiadomo kim będzie twoje maleństwo, jednak może się okazać iż w wielu sytuacjach rodzica zadaniem będzie ograniczenie się do zaufania dziecku.

Narzędzia wspomagające rozwój mózgu dziecka

Alvaro Bilbao, doktor psychologii, neuropsycholog i ojciec trójki dzieci postanowił przybliżyć w książce Mózg dziecka przybliżyć podstawowe narzędzia. To one pozwolą rodzicom zrozumieć i umiejętnie pobudzać zrównoważony rozwój malucha. Są to:

mózg dziecka, książka dla rodziców, poradnik dla rodziców

 • motywowanie zachowań u dzieci. Jako ludzie działamy pod wpływem motywacji. Jednak bardzo istotne jest nauczenie malucha, aby postępowało zgodnie ze swoimi motywacjami bez przekraczania przyjętych w społeczeństwie norm. Maluch nabywa tej umiejętności poprzez obserwację i naśladowanie, dlatego tak istotnym jest przekazywanie mu tych pozytywnych i prawidłowych reakcji oraz ich wzmacnianie. Alvaro zasugerował, iż najtrwalej wzmacniają zachowania nagrody o charakterze społecznym bądź emocjonalnym, a nie te materialne…
 • co zamiast kary? Zdarza się, że bardzo sfrustrowani rodzice skupiają swoją uwagę przede wszystkim na negatywnych zachowaniach dziecka. Okazuje się, iż często powoduje to działanie odwrotne, czyli wręcz wzmacniają te złe reakcje zamiast je eliminować. Więc co zamiast kary, skoro niekoniecznie działa ona tak jak byśmy tego chcieli? Autor podpowiada, że warto pomóc dziecku w unikaniu błędów, zmienić perspektywę co pozwoli skupić się na odpowiednim zachowaniu i pokaże maluchowi iż przestrzeganie norm jest satysfakcjonujące.
 • wytyczanie granic. Ostatnio pojawił się pogląd, iż ilość ograniczeń w procesie wychowania dziecka powinien być zmniejszony do minimum. Jednak autor zdecydowanie dowodzi, że umiejętne wytyczanie granic pozwala ograniczać złe zachowania, ale i ułatwia maluchowi poszukiwanie alternatywnych działań w celu osiągnięcia celu. Warto starać się wyznaczać granice, zanim dziecko zachowa się niewłaściwie lub zanim złe reakcje staną się dla niego normą w działaniu.
 • empatia. Pozwala ona na połączenie części racjonalnej i emocjonalnej mózgu człowieka. Dzięki zastosowaniu jej w procesie wychowania pomagamy maluchowi radzić sobie z intensywnym emocjami, w sprostaniu spotykającym go sytuacjom oraz niepokojowi czy frustracji.
 • komunikacja. Jak pisał William Temple “Głównym czynnikiem wychowawczym są rozmowy prowadzone w domu”. To własnie dzięki niej w pierwszych latach życia dziecka rozwija pamięć, koncentrację, myślenie abstrakcyjne, znajomość środowiska, samokontrolę czy znajomość języka. Komunikacja często potrafi zmienić zadanie w pracę zespołową uczącą współdziałania ale i dającą dziecku poczucie uczestniczenia w procesie decyzyjnym.

Mózg dziecka – zagadka?

Mózg dziecka stanowi nie wiadomo z jakiego powodu zagadkę dla rodziców. Dzięki temu poradnikowi, może i nie odkryjemy Ameryki, ale w wychowaniu nie o to chodzi! Dzięki niemu nauczymy się korzystać z tego co już mamy w sobie samych i co może stanowić podstawy na drodze do wychowania naszego dziecka na szczęśliwego człowieka. Zachęcam do tej ciekawej lektury, często otwierającej oczy na oczywistości, których może do tej pory nie dostrzegaliśmy. Mózg dziecka Przewodnik dla rodziców do kupienia w Wydawnictwie Bukowy Las w cenie 36,90 zł.  Dzięki uprzejmości wydawnictwa mam dla Was 3 egzemplarze tej książki 🙂

KONKURS

Jeśli recenzja przewodnika dla rodziców autorstwa Alvaro Bilbao Was zaciekawiła zapraszam do konkursu, w którym mam do rozdania 3 egzemplarze tej książki. Zasady są bardzo proste…

 1. Konkurs trwa od 4.03 do 11.03.2018
 2. Organizatorem jest Mama na Tropie, a sponsorem Wydawnictwo Bukowy Las. Będzie nam ogromnie miło jeśli polubicie nas 🙂
 3. Miło nam będzie, jeśli polubicie i udostępnicie znajomym plakat konkursowy.
 4. Zadaniem konkursowym jest umieszczenie pod plakatem konkursowym odpowiedzi na pytanie: Co wg Was jest najtrudniejsze w wychowaniu dziecka? max. 4 wersowa odpowiedź. Jedna osoba może pozostawić tylko jedną odpowiedź.
 5. Do wygrania są 3 egzemplarze książki Mózg dziecka Poradnik dla rodziców
 6. Laureat zostanie podany w tym poście w ciągu 7 dni od zakończenia konkursu. Dane (imię i nazwisko, adres oraz telefon dla kuriera) należy wysłać w wiadomości prywatnej na FB z profilu, z którego została dodana odpowiedź konkursowa w ciągu 7 dni od ogłoszenia zwycięzcy.
 7. Sponsor odpowiada za wysyłkę nagród na terenie Polski.
 8. Wszelkie pytania proszę kierować na adres organizatora: kontakt.mamanatropie@gmail.com.

konkurs, poradnik dla rodziców, bukowy las

 

*** WYNIKI *** WYNIKI *** WYNIKI ***

Bardzo dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi konkursowe 🙂 Trudno było wybrać te najlepsze, ale oto mam dla Was wyniki. O dane osobowe przesłane w wiadomości priv na FB proszę:

 • Sylwia Julia
 • Uliana Rzeszotarska
 • Ane Ta

Pozostałych moich kochanych czytelników zapraszam na kolejny konkurs, już za chwilę już za moment 🙂 Do usłyszenia 🙂

 

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

21 komentarzy

 1. Ciekawa propozycja, podoba mi się pomysł i te rady 🙂 mózg dziecka jest bardzo plastyczny i chłonie jak gąbka, dlatego trzeba go mocno stymulować 🙂 Super wpis!

 2. Też ostatnio czytałam te książkę. Dużo cennych zagadnień, dużo wiedzy i pomocy dla rodziców. Dodam tylko,że warto ją przeczytać więcej niż raz.

 3. Jestem właśnie na etapie głębszych zastanowien nad tym tematem. Synek ma 8 miesięcy i już od jakiegoś czasu widzę jak obserwuje i wychwytuje emocje wśród domowników. Bardzo dobra recenzja, być może sięgnę po książkę choć głównie kieruje się matczyną intuicja, pozdrawiam!

 4. Krzysztof Gondek Reply

  Nie ma idealnej recepty na wychowanie. Uważam, że najtrudniejsze jest znalezienie sposobu, żeby dziecko nas słuchało.

 5. Iwona Przygodzka Reply

  Według mnie najtrudniejsze w wychowaniu dziecka jest bycie konsekwentnym. Gdy moja córka unika swoich obowiązków np. sprzątania zabawek mówię jej, że jeśli ich nie posprząta to nie obejrzy swojej ulubionej bajki. Ona wtedy próbuje tych swoich dziecięcych “sztuczek”, a ja wiem że nie mogę ulec i być konsekwentną!

 6. Z tego, co piszesz, to naprawdę wartościowa książka. Chętnie wezmę udział w konkursie, muszę tylko pomyśleć nad odpowiedzią na Twoje pytanie 🙂

 7. Kurczę bardzo ciekawa książka. Muszę pomyśleć nad odpowiedzią konkursową bo chciałabym ją mieć w swojej biblioteczce.

 8. Najtrudniejsze w wychowaniu dziecka może być to, że dziecko się nie rozwija. Jest to mozolna walka o najdrobniejszy efekt, który może, ale nie musi się pojawić. Najtrudniejsze jest to, że matka targa niepelnosprawne dziecko po schodach, bo nie stać jej na kupno windy. Najtrudniejsze są kolejne wizyty u specjalistów, które jeszcze bardziej doluja.
  .
  Chociaz dla wiekszosci, najtrudniejsze bedzie wstawanie w nocy, bo dziecko nie daje spać

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.