Autyzmem można się zarazić od drugiego człowieka? Szczepionki powodują autyzm? Ile wiemy o tym zespole zaburzeń tak naprawdę? Jaki mamy stosunek do osób dotkniętych tą autymem? Czy jesteśmy świadomi????

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, również w naszym kraju. Jak z tą naszą świadomości jest rzeczywiście? Czy autyzmem można się zarazić od drugiego człowieka? Czy szczepionki mają coś wspólnego z jego powstawaniem? Czy wiemy jakie objawy ma ten zespół zaburzeń? Pytań rodzących się w naszych głowach na myśl o autyzmie jest tym więcej im mniej wiemy na ten temat… A Wy ile wiecie, jaka jest Wasza świadomość?

Piękny początek i…

Spodziewana, wyczekiwana ciąża… To cudowne oczekiwanie. Wszystko wygląda w badaniach jak trzeba! Jeszcze większa radość przepełnia rodziców po pojawieniu się maluszka na świecie. Obserwują jego rozwój, towarzyszą mu z wielkim zaangażowaniem w zdobywaniu każdego kolejnego kamienia milowego. Ale pojawia się coś co zaczyna ich niepokoić, co drąży ich rodzicielską świadomość i nie pozwala spokojnie zasnąć po całym dniu z maluchem… Objawy, które ich niepokoją to np. preferowanie samotnej zabawy czy też niereagowanie lub złoszczenie się na chęć dołączenia rodzica, nie odpowiadanie uśmiechem, nie uzupełnianie trudności w mowie gestami, skupienie się na konkretnym przedmiocie na długi czas…

I martwią się niesłychanie, że coś z dzieckiem się dzieje… Zawsze powinno się każdy niepokojący objaw konsultować z lekarzem 🙂 I otrzymujemy diagnozę – zespół zaburzeń ze spektrum autyzmu… I co dalej??? Załamuje się świat idealnego rodzicielstwa, idealnego dziecka! A zespół ten ta tak naprawdę powoduje inne odbieranie świata przez osobę nim dotkniętą, a wczesna diagnoza i terapia pozwalają pomóc dziecku w samodzielnym życiu.

I co dalej?

Co myślisz otrzymując taką diagnozę? Widzisz koniec marzeń, stos problemów? Wierz mi, że nie jesteście jedyni! Autyzm to zespół zaburzeń. w naszym kraju szacuje się ilość osób dotkniętych tym zespołem na kilkadziesiąt tysięcy, zaś zaburzenie diagnozuje się u 1 na sto dziecka. W Polsce świadomość Autyzmu jest bardzo, bardzo niska… Wg. raportu fundacji JiM co 10ty Polak wierzy, że Autyzm powodują szczepienia, prawie połowa obywateli odmawia osobom nim dotkniętym prawa do małżeństwa czy posiadania dzieci… Wiele osób myśli również, iż jest to rodzaj choroby zakaźnej lub po prostu efekt złego wychowania. Oczywiście ani nie można się tym zespołem zarazić, ani nie jest efektem złego wychowania lub szczepionek!!!!autyzm, świadomość o autyzmie, dzień świadomości o autyzmie

Autyzmem można się zarazić….

Nie, nie i jeszcze raz nie! Czy rzeczywiście taka diagnoza to koniec idealnego, rodzicielskiego życia?! Czy to rzeczywiście wyrok? Jaką mamy świadomość dotyczącą tego zespołu? Może nasze obawy, nasz strach wynika tylko z niewiedzy, braku pełnej świadomości?! Z racji obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu chciałam Was zaprosić do uczestnictwa w akcji Polska na niebiesko Fundacji JiM opiekującej się dziećmi i osobami dorosłymi dotkniętymi autyzmem. Akcja ta ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej zespołu wśród społeczeństwa oraz zebranie funduszy na działania. Zachęcam Was zatem do budowania swojej świadomości poprzez odwiedzenie strony fundacji oraz wsparcie akcji. Wciąż jeszcze możecie dołączyć do akcji, której efektem ma być wirtualne pokrycie całej Polski niebieskimi balonikami. Wejdźcie zatem na stronę polskananiebiesko.pl, uzupełnijcie formularz, wyślijcie niebieski balonik i tym samy pozwólcie otrzymać fundacji 1 zł na diagnozę autyzmu 🙂

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

4 komentarze

  1. Faktycznie coraz więcej dzieci dotyka ta choroba… Często rodzice się załamują, sama mam takie osoby w rodzinie, jakoś nie mogą sobie poradzić z tym, ze dziecko jest troszkę „inne”… Ale przecież to nie koniec świata, przed tymi dziećmi nadal stoi świat i na pewno dadzą sobie radę, tylko potrzebują trochę więcej naszej pomocy… Świetny blog, będę obserwować, ja również prowadzę bloga parentingowego, lifestylowego, zapraszam w wolnej chwili 🙂 Pozdrawiam!

  2. Bardzo cenny wpis, o autyzmie tyle się słyszy, ale niewiele się wie. Takie akcje są bardzo potrzebne.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.