Gry planszowe stają się coraz modniejsze i coraz popularniejsze. Zimowe wieczory sprzyjają sięganiu po nie, do aktywności nad kartonową planszą. A może by tak spędzić sylwestrowy wieczór z planszówkami w gronie znajomych zamiast typowej domówki?

Planszówki są coraz bardziej popularne. Sięgają po nie dzieci, całe rodziny czy paczki przyjaciół. Dobrze dobrane stanowią wspaniałą zabawę! Gry rozwijają, edukują, wzmacniają naszą kreatywność czy pozwalają nam ponieść się fantazji. Zimowe wieczory zdają się być wręcz stworzone do spotkań nad filiżanką kawy czy herbaty oraz grą planszową. Zaplanowaliśmy więc najważniejszą noc w roku ze znajomymi właśnie na zabawę nad planszą. Postanowiliśmy spędzić sylwestrowy wieczór z planszówkami.

Ubongo nasz hit na wieczór z planszówkami!

To zdecydowanie nasz rodzinny hit, ponieważ jest idealna dla samotnego wilka, na romantyczne wieczory we dwoje lub na spotkanie ze znajomymi powyżej 8 lat. Czas zabawy do 25 minut. Każdy z graczy otrzymuje jedną planszę z kształtem do ułożenia oraz 12 elementów. Rzut kostką określa, które z 3 lub 4 elementów w danej rundzie będziemy wykorzystywali. Najszybsza z osób otrzymuje szafir i losuje klejnot z woreczka, kolejna bursztyn oraz wylosowany klejnot. Gracz, któremu nie udało się ułożyć danego kształtu w czasie wskazanym przez klepsydrę, ma szansę na rundę drugiej szansy. Wygra ten, kto po 9 rundach zdobędzie najwięcej punktów. Gra jest szybka, ciekawa, zachęcająca do rywalizacji. Dawno tak dobrze się nie bawiliśmy przy planszówce, wysilając do czerwoności nasze szare komórki. Świetnie pobudza umysł. Trzeba widzieć oczami wyobraźni rozwiązanie lub aktywnie go poszukiwać zmieniając dowolnie ułożenie otrzymanych elementów w danej rozgrywce. Gra dla wielbicieli dobrej zabawy, chcących ćwiczyć umysł i poruszyć szare komórki do granic możliwości. Gra wydana przez Egmont w cenie 109,90 zł.

ubongo, egmont, gra dla dorosłychubongo, egmont, gra planszowa, dla dorosłychubongo, egmont, gra dla dorosłych,

Kółko i krzyżyk wersja hard!

Trexo to wariacja na temat popularnej gry w kółko i krzyżyk. Ta gra planszowa przeznaczona jest dla 2 graczy powyżej 7 roku życia i trwa ok 15 minut. Pudełko zawiera planszę oraz 45 płytek z krzyżykami i kółkami. Zawsze graliśmy w tą grę z pomocą kredy na betonowym chodniku lub kartki i długopisu. I były to ekspresowe rozgrywki. Tym razem mamy szansę wznieść się na wyższy poziom tej dziecięcej zabawy. Dosłownie, można grać na równoległych poziomach 🙂 Kółko i krzyżyk zyskało nowy wymiar i zdecydowanie wyższy poziom komplikacji… Wygrywa ta osoba, która ułoży jako pierwsza 5 swoich symboli w jednej linii (poziomo, pionowo lub na ukos). Ale co może być trudnego w tej dziecięcej zabawie? Gramy na różnych poziomach, gra staje się przestrzenna przez co jej skomplikowanie znacznie wzrasta. Zdecydowanie gra dla zawodowych kombinatorów, wielbicieli przestrzennych rozwiązań i komplikowania sobie najprostszych działań 🙂 Koszt tej gry wydanej przez Egmont to 89,90 zł.

trexo, kółko i krzyżyk, egmont, gra dla dorosłychtrexo, egmont, gra dla dorosłych

Ryzyk fizyk

Kochacie ryzyko? Macie w sobie żyłkę hazardzisty i lubicie obstawiać? Chcecie sprawdzić czy znacie odpowiedzi na najdziwniejsze pytania? Ryzyk fizyk będzie dla Was idealna! Grupa 4 do 20 osób powyżej 10 lat może podjąć się tego wyzwania. Zabawa przewidziana jest na mniej więcej 25 minut. W zestawie prócz materiałowej planszy znajdziemy klepsydrę, tabliczki do udzielania odpowiedzi, suchościeralne pisaki, plastikowe żetony, kartonowe żetony dla bankiera oraz zestaw pytań i odpowiedzi dla czytającego. Gra jest szybka, ciekawa i zdecydowanie rozgrzewająca do czerwoności graczy. Aby wygrać należy przejść 4 kroki: po zadanym pytaniu należy odpowiedzieć na pytanie na tabliczce i umieścić na planszy. Trzecim krokiem jest obstawienie najlepszej, najbardziej prawdopodobnej odpowiedzi wśród udzielonych przez wszystkich graczy. Pytania dotyczą m.in. tego ile waży zawodnik sumo, ile najwięcej dzieci urodziła jedna kobieta, ile metrów szerokości ma Sfinks w Gizie czy ile było pól w teleturnieju Koło Fortuny? Po upływie 30 sekund czytana jest prawidłowa odpowiedź na zadane pytanie. Zadaniem bankiera jest wypłacenie premii osobie lub osobom, które udzieliły odpowiedzi najbliższej odczytanemu wynikowi. Dodatkowo nagradzani są gracze, którzy dobrze obstawili prawidłową odpowiedź spośród tych udzielonych. Wygrywa ten kto po 7 rundach (zadaniu 7 wylosowanych z puli pytań) zgromadzi największą sumę. Więc jeśli masz żyłkę hazardzisty, chcesz podjąć się udzielenia odpowiedzi na zaskakujące pytanie Ryzyk fizyk zagwarantuje Ci udaną zabawę. Koszt gry wydanej przez Egmont to 119,90 zł. Jej premiera to 18.01.2018 roku.

ryzyk fizyk, egmont, planszówka, gra dla dorosłychryzyk fizyk, gra dla dorosłych, planszówki dla dorosłychryzyk fizyk, gry dla dorosłych, gry planszowe

 A może gra na emocjach?

Kiedy już rywalizacja Was rozgrzeje i zechcecie sięgnąć po coś mniej ryzykownego warto pomyśleć o Grze na emocjach wydanej przez Naszą Księgarnię. W zgrabnym pudełku kryje się 110 kart z symbolami i 5 kart z przykładowymi pytaniami. W zabawie może brać udział od 3 do 10 graczy w wieku powyżej 10 lat. Rozgrywka zajmuje ok 20 minut. Jest to pewnego rodzaju skrzyżowanie kalamburów i opowiadania historii. Jedna osoba zadaje pytanie np. Jak się czuję, gdy nielubiany kolega chce pożyczyć pieniądze? Pozostali wczuwając się w sytuację pytającego, z posiadanej puli 5 kart z symbolami wybierają najbardziej pasującą emocję do danej sytuacji. Daną rundę wygrywa osoba, która określi najtrafniej uczucie towarzyszące zadającemu pytanie. Gra kończy się, gdy ktoś zdobędzie 3 punkty. Jest to bardzo kreatywna gra, pozwalająca myśleć abstrakcyjnie, nadawać symbolom znaczenie czy doszukiwać się we wszystkim znaczenia zależnego od sytuacji. Jej mały rozmiar sprawdzi się z powodzeniem nie tylko w domu, ale i w podróży czy podczas odpoczynku poza miejscem zamieszkania. Koszt gry to tylko 39,90 zł.

gra na emocjach, gra karciana, gra dla dorosłychgra na emocjach, nasza księgarnia, gra dla dorosłych

Sylwestrowy wieczór z planszówkami? Co Wy na to na taką niecodzienną, najważniejszą noc w roku? Myślę, że to świetny pomysł na udaną domówkę nie tylko w sylwestrową noc! A może Wy macie jakieś ukochane gry planszowe? Dajcie znać w co warto się zaopatrzyć 🙂

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

12 komentarzy

 1. O ,,Grze na emocjach” słyszałam już wcześniej, więc chyba w końcu ją zakupię!

 2. Ja uwielbiam gry planszowe !
  Spędzanie czasu nie przy telewizorze, komórkach i zawsze można czegoś się na uczyć. Ja polecam Kocham Cie Polsko i monopol 🙂
  Zapraszam do Siebie na nowy post !
  Pozdrawiam

 3. Karolina Borycka Reply

  Ja też uwielbiam planszówki. W tym roku siedzimy w domu z dziećmi, więc pewnie w coś zagramy.

 4. Kamila/ Z naciskiem na szczęście Reply

  Kółko i krzyżyk to coś dla mnie, nie miałam pojęcia że istnieje mocniejsza wersja. A co do gry na emocjach to kusi mnie i to bardzo! Świetne zestawienie!

 5. Mikołaj w tym roku przyniósł chłopcom gry właśnie z wydawnictwa Egmont 🙂 Mamy Ratuj króliczki i Kota Stefana, obie polecam i obie dostarczają nam wszystkim dużo dobrej zabawy 🙂

 6. My odkryliśmy Super Farmera i teraz gramy tylko w niego:) Ale Twoje propozycje wydają się bardzo interesujące:)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.