Nowy rok dla naszych przedszkolaków rozpoczął się niemal miesiąc temu. Wrzesień to miesiąc kiedy, jako rodzice, jesteśmy zasypywani całą masą propozycji zajęć dodatkowych dla naszych pociech. Od sportowych poprzez artystyczne po specjalistyczne. A wszystko zależy tylko od pomysłu, potrzeby czy zasobności portfela. Ale jakie zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka warto wybrać?

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka to obecnie bardzo duży rynek. Taka sytuacja wynika zarówno z rosnących potrzeb rodziców, zmieniających się stale zainteresowań dzieci oraz pomysłów samych prowadzących. Jest to przecież normalny mechanizm rządzący wolnym rynkiem. Już od pierwszych tygodni w przedszkolu przedstawiana są rodzicom propozycje różnych dodatkowych aktywności dla przedszkolaków. Ale na co właściwie zwrócić uwagę przy ich wyborze, czym zainteresować dziecko? Które z tych zajęć przyniosą korzyści naszemu maluchowi?

Jakie zajęcia dodatkowe możemy wybrać?

Przedszkola obecnie mają bardzo duży wachlarz zajęć wliczonych “w cenę” miesięcznej opłaty oraz aktywności dodatkowo płatnych. Rodzice z okolic Młociny, Bielany, Łomianki znajda ciekawe nowe miejsce z   wachlarzem ciekawych zajęć znalazłam w Przedszkolu Kolorowe Kredy przy ulicy Encyklopedycznej 17, gdzie rodzice w cenie mają rytmikę, logikę, bajkoterapię, język angielski z native speakerem, plastykę, zajęcia korekcyjne i sportowe. Przedszkole to proponuje również spory wybór zajęć dodatkowych jak języki chiński czy włoski, hip-hop, wokalistykę, dogoterapię czy grę na instrumentach.

zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka, kolowe kredy, przedszkole, warszawa

Wybór zajęć jest ogromny i to bez wychodzenia z budynku przedszkola. Zajęcia są dostępne nie tylko dla podopiecznych przedszkola. I to wszystko w otulinę lasów Młocińskich. Jest to ułatwieniem dla rodziców pod względem logistycznym, unikamy przemieszczania się, korków i dodatkowego pędu zupełnie zbędnego! Ja jestem za takimi rozwiązaniami, które ułatwiają nam życie i przynoszą korzyści dla, w tym przypadku, naszych pociech. Myślę, że dzięki tak szerokiej ofercie każdy rodzic znajdzie coś dla swojego malucha. Z doświadczenia wiem, że wybór wcale nie jest tak prosty i tak łatwy jakby mogło się wydawać…A tu Przedszkole Kolorowe Kredy wyszło naprzeciw potrzebom rodziców 🙂

Jak dobrać zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka?

Wybór zajęć dodatkowych jest bardzo szeroki, ale jak go dokonać? Wiem, że nie jest to takie proste i nie zawsze oczywiste! W tym roku również my stanęliśmy przed tym dylematem, ponieważ nasi trzej synowie rozpoczęli edukację przedszkolną. Okazało się, że wybór nie do końca należał tylko do nas jako do rodziców! Na początku roku przedszkolnego uczestniczyliśmy wraz z synami w zajęciach pokazowych, bezpłatnych. Dzięki temu mieliśmy okazję poznać ich reakcje i zdanie na temat danego typu aktywności. Słuchaliśmy tego co mówią po zajęciach, czy im się podobało czy może byli znudzeni?! Okazało się, że na ten moment synowie nie garną się zbytnio do dodatkowych godzin języka obcego, za to zajęcia piłkarskie czy karate zaciekawiły ich od pierwszych minut. Postanowiliśmy zatem podążyć za pasjami i zainteresowaniami naszych synów i postawiliśmy w tym roku na zajęcia rozwojowe i sportowe. W związku, z tym w naszym kręgu zainteresowań znalazły się rytmika, piłki, karate czy taniec oraz logika.

Czy wybór jest jeden, na zawsze?

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka są różnorodne. Dobrze dobrane potrafią pomóc w rozwoju talentów i pasji naszego dziecka. Wiele razy synowie pokazywali nam, iż to co nam jako rodzicom się podoba nie zawsze okaże się dobre dla nich. Oczywiście tak jak często potrafią się zmieniać pasje naszych dzieci tak często zapewne będziemy stawali przed dylematem zmiany zajęć dodatkowych. Uważam, że dobranie ich do potrzeb malucha to najlepsza droga do wykorzystania potencjału dziecka, rozwoju jego pasji oraz wykorzystania możliwości jakie stwarzają nam zajęcia dodatkowe. Głos dziecka powinien być brany pod uwagę przy tym wyborze!

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka mogą pomóc naszemu dziecku w rozwoju jego pasji i zainteresowań. Źle, na siłę dobrane zniechęcają, stają się problemem. Życzę Wam zatem łatwych i dobrych wyborów oraz wspaniałych wrażeń z nowych aktywności Waszym dzieciom 🙂 Pochwalcie się na jakie zajęcia uczęszczają Wasze pociechy!!!

zajęcia dla dzieci, zajęcia dodatkowe, przedszkole, warszawa

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

23 komentarze

 1. Ja sama nie mam dzieci, ale wychowanie wydaje się być strasznie trudne.

 2. Fajna sprawa. Najważniejsze jednak, żeby kierować się dobrem dzieci i wybrać coś co one lubią, a nie rodzice… . Przede wszystkim zajęcia dodatkowe to powinna być przyjemność, a nie obowiązek

 3. Moim skromnym zdaniem wybór ma pasować przede wszystkim dziecku na jakie zajęcia chce chodzić, a jak nie chce na żadne to go nie zmuszać 🙂 jeszcze się nalata 🙂

 4. Jestem zaskoczona, że jest cos takiego jak zajęcia pokazowe! Super, że w jakim stopniu dzieciaki mogły same podjąc decyzję! Pozdrawiamy i powodzenia <3

 5. Z jednej strony trzeba wybrać mądrze, z drugiej dobrze byłoby spróbować prawie wszystkiego, żeby wiedzieć, co przypadło do gustu, a co nie 🙂 Oczywiście nie da się tego zrobić w jednym roku 😉

 6. Ja uwielbiałam uczyć się angielskiego – i widzę, że synek też podłapuje coraz więcej słów i zwrotów w tym języku. Bardzo atrakcyjne są dla niego również zajęcia ruchowe i plastyczne (najlepiej takie, gdzie się można porządnie ubrudzić 😉 )

 7. Ja dla mojej przedszkolanki 3 letniej. szukałam u nas w mieście zajęć z tańca i śpiewu bo widzę że to lubi i przychodzi jej to z łatwością. Niestety wszędzie są od 5 lat, niestety

 8. Najważniejszy jest umiar, tak jak w każdej dziedzinie życia, tak też w wyborze zajęć dodatkowych dla dzieci. Każdy rodzic zna najlepiej swoje dzieci i wie co może je zainteresować. Dlatego nie należy zapisywać na to co jest w danym roku modne ale na to co może sprawić frajdę dziecku i pomóc rozwinąć swoje zainteresowanie danym zajęciem.

 9. Nie jestem zwolenniczką zajęć dodatkowych dla tak małych dzieci. Tosia przez jakiś czas chodziła na balet, kiedy z niego zrezygnowaliśmy wybrała basen. Nic więcej, bo na nic nie ma siły.

 10. Jull Krajewska Reply

  Moja mała ma dopiero 11 miesięcy , ale chyba poślę ją na jakiś taniec bo tańczy bezprzerwy i do wszystkich odgłosów 😛

 11. Jak na razie nie mam dzieci, ale wydaje mi się, że to super sprawa, że takie zajęcia (nawet dodatkowe) są w tym samym przedszkolu. Z jednej strony dziecko nie zmienia otoczenia, z drugiej strony rodzicom odchodzą dodatkowe dojazdy 🙂

 12. Jakie wybrać zajęcia dla dziecka, to trudny temat, ale faktycznie trzeba uważać, aby nie przesadzić z nadmiarem obowiązków 🙂

 13. U nas w przedszkolu dodatkowo można wybrać dodatkowe pianino. Ale moim zdaniem dla nas jeszcze na to za wcześnie 🙂

 14. Nasza córcia ma w szkole zumbe, balet i jumping. Uwielbia te zajęcia i zawsze wraca z nich szczęśliwa.

 15. W naszym przedszkolu zajecia dodatkowe przeplataja sie z programowymi. Kazdy dzien dzieci maja wypelniony od 8.30 do 16.00, raz nawet do 16.30. Na dzien dzisiejszy Rozala chodzi na wszystko, bo chce. Wie, ze jesli nie bedzie chciala to ma powiedziec i wtedy wczesniej wroci do domu 🙂

 16. Pau Elegancka Reply

  U nas też na bogato w przedszkolu. Syn czasami przebodźcowany wraca do domu

 17. Wychowywanie dzieci to nie lata wyzwanie. Najlepiej jak nasza pociecha angażuje w zajęcia zarówno ciało jak i umysł.
  Pozdrawiamy serdecznie – Senna Sówka

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.