Alergia pokarmowa dotyka ok. 6% dzieci. Alergia może manifestować się problemami z układem pokarmowym, oddechowym lub skórą. Niektóre objawy są niespecyficzne i nie wskazują jednoznacznie na występowanie alergii. Jak zatem ją rozpoznać? Jakie objawy mogą świadczyć o alergii pokarmowej u dziecka?

Alergia pokarmowa jest schorzeniem związanym z nieprawidłową odpowiedzią organizmu na nietolerowany składnik pożywienia (białko znajdujące się w danym produkcie). Stanowi poważne zagrożenie, ponieważ w niektórych przypadkach może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego objawów reakcji alergicznej nie można bagatelizować. Ale jakie objawy świadczą o alergii pokarmowej u dziecka?

Nietolerancja pokarmowa to nie alergia

Wielu rodziców myli nietolerancję z alergią pokarmową. Objawy mogą być podobne, jednak w reakcje alergiczną zaangażowany jest układ odpornościowy, zaś w reakcję nietolerancji – nie.

Nietolerancja pokarmowa to nadwrażliwość na określony składnik w żywności (najczęściej dotyczy węglowodanów, jak w przypadku nietolerancji laktozy – cukru mlecznego). Symptomy występują najczęściej po spożyciu sporej lub normalnej porcji nietolerowanego pokarmu. W zależności od stopnia nietolerancji danego składnika, mogą pojawić się nawet w ciągu 1-2 godzin.

W przypadku alergii pokarmowej, objawy występują po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości produktu. Symptomy mogą pojawić się zarówno natychmiast po spożyciu alergizującego składnika lub nawet po kilku dniach od zjedzenia posiłku zawierającego alergen. Dlatego tak trudne jest postawienie właściwej diagnozy.

Alergia pokarmowa – objawy natychmiastowe

Objawy alergii pokarmowej pojawiają się  w ciągu kilku minut (do dwóch godzin) od spożycia pokarmu zawierającego alergen. W sporadycznych przypadkach dolegliwości mogą pojawić się po kilku godzinach, a nawet po kilku dniach.

Do najbardziej typowych objawów zaliczyć można m.in.:

  • swędzenie skóry z wysypką;
  • obrzęk warg i powiek;
  • świszczący oddech i trudności w oddychaniu;
  • napadowe kichanie;
  • nudności, wymioty;
  • biegunkę;
  • kolkowy ból brzucha;
  • trudności w połykaniu z powodu obrzęku języka, gardła i krtani.

Intensywność wyżej wymienionych objawów ma charakter indywidualny. U niektórych dzieci może pojawić się tylko biegunka, zaś u innych – wyłącznie dokuczliwy ból brzucha.

Alergia pokarmowa – objawy opóźnione

Warto podkreślić, że objawy alergiczne mogą występować również z opóźnieniem. Dlatego wiele niepokojących dolegliwości można zlekceważyć, nie wiążąc ich zupełnie z reakcją alergiczną.

Niepokój rodzica powinny wzbudzić takie symptomy, jak np.:

  • zaparcia;
  • brak apetytu;
  • bladość twarzy;
  • często oddawane luźne stolce z domieszką śluzu lub krwi;
  • nawracający kaszel;
  • ból brzucha, nudności.

Ponadto mogą pojawić się objawy skórne, świadczące o występowaniu atopowego zapalenia skóry (AZS).

Podejrzewasz alergię? Udaj się do alergologa dziecięcego

Jeżeli podejrzewasz u dziecka alergię pokarmową, koniecznie udaj się do lekarza. Alergolog dziecięcy, na podstawie wywiadu lekarskiego oraz w oparciu o badania diagnostyczne, wykluczy lub potwierdzi obawy rodziców.

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawy post! Na pewno zagłębie sie w niego dokładniej po pojawieniu sie na świecie moich dzieci. A tymczasem czytam Twoje poprzednie posty 🙂

    Pozdrawiam serdecznie

  2. Bardzo dobry wpis. Sama pamiętam, co przechodziłam kiedy urodziło mi się dziecko. Szkoda, że wtedy nie trafiłam na ten post. Pozdrawiam

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.