Rodzice starają się każdego dnie nauczyć pożytecznych i przydatnych rzeczy swoje dzieci. Ale co właściwie możemy zrobić, aby maluchy były szczęśliwymi ludźmi? Po jaką metodę sięgnąć, bo jest ich całkiem sporo? Znacie może 7 nawyków szczęśliwego dziecka?
Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko było szczęśliwe jako dorosły. Myślimy, że to zagwarantuje im powodzenie w życiu. Staramy się uczyć maluchy wszystkiego co wiemy o świecie, jego działaniu i rządzących nim prawach. Ale czy zawsze wiemy jak to zrobić, aby dzieciom pozostało coś w głowie z tych naszych nauk? A może warto sięgnąć po jakiś sposób, po którąś z modnych metod pracy z maluchami? Zapewne o słynnej metodzie Duńczyków już słyszeliście, ale czy znacie 7 nawyków szczęśliwego dziecka? Jeśli nie to zapraszam na dzisiejszy wpis 🙂
7 nawyków szczęśliwego dziecka
Niedawno nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon ukazała się książka 7 nawyków szczęśliwego dziecka. Jej autorem jest Sean Covey, ojciec siedmiorga dzieci i inspirujący mówca z USA. Jest to przybliżenie metody 7 nawyków skutecznego działania na język pracy z dzieckiem. W pięknie ilustrowanej książce znajdziemy siedem opowiadań. Ich bohaterami są zwierzaki z Siedmiu Dębów: Miś Kudłatek, Królik Raptus, Lilka Skunks, Witek Wiewiór, Wandzia Wiewiórka, Jeżozwierz Igiełka oraz Ala Przylepka. Dzieci słuchające opowiadań mogą z łatwością utożsamiać się z cechami jednego bohatera lub kilkorga z nich. Każda z historii ma za zadanie pomóc w nauce jednego z ważnych w naszym życiu nawyków. Czytając opowiadania okazuje się, iż są to uniwersalne, ponadczasowe zasady, które mogą pomóc dzieciom prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. W opowiadaniach omówione są m.in. takie tematy jak: „zaczynając coś, określ sobie cel działania„, „staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym” czy „bądź kowalem swojego losu„. Historie są napisane ciekawie i z chęcią dzieci ich słuchają. Piękne ilustracje dodatkowo przykuwają uwagę młodego czytelnika, ale…
Opowiadania i co dalej?
Opowiadania opowiadaniami, ale jak mają nauczyć nas nawyków? Dzięki nawykom funkcjonujemy w życiu. Nawyk to czynność, którą robimy zazwyczaj podświadomie, czasami nawet sobie nie zdając z tego sprawy. Właśnie dzięki nim w ten, a nie inny sposób funkcjonujemy. Nasz mózg poprzez ich filtr przetwarza docierające do nas informacje. Ale co mają do tego opowiadania? Na końcu każdego z nich znajdziemy kącik dla rodziców. Dzięki niemu historia nabiera dodatkowego waloru edukacyjnego. Jest tam zawarte omówienie nawyku, którego dotyczy rozdział, tematy do dyskusji z dzieckiem oraz drobne kroczki. Dzięki temu rodzic dowiaduje się i może zrozumieć czego dotyczy temat, otrzymuje pomocne pytania do rozmowy oraz ma nakreśloną drogę do opanowania danego nawyku przez dziecko. Rodzic otrzymuje zatem pakiet narzędzi do pracy z dzieckiem! A jak pisałam wcześniej, coś co jest nawykiem pozwala nam bez udziału naszej świadomości funkcjonować. Warto więc zadbać o to, aby maluch miał te właściwe zasady. Książka z powodzeniem sprawdzi się w pracy z dzieckiem w domu, ale i w przedszkolu czy młodszych klasach podstawówki.
Tą ciekawą książkę, z którą my rozpoczęliśmy pracę nad naszymi nawykami możecie kupić w Wydawnictwie oraz dobrych księgarniach w cenie 34,90 zł.
13 komentarzy
Fajna książka i warta przeczytania.
🙂 oj warta uwagi
Wpisuję na listę chciejstwa
Proszę się częstować
Bardzo ciekawa książka
oj tak
Przyznam szczerze, że zaciekawiła mnie ta pozycja. Muszę ją umieścić na swojej liście do kupienia.
Cieszę się
Muszę obejrzeć w księgarni – może się skuszę.
Zajrzyj, bo warto
Sami bohaterowie zachecają do przeczytania tej ksiażki 🙂
Chcę i nabędę 🙂 Bo wygląda interesująco 🙂
Hmmm, brzmi to interesująco, ale też teoria, że możemy dzięki nawykom osiągną szczęście jest ciekawa.