Zima to bardzo fajna pora roku, szczególnie dla dzieci. Jest jednak jeden warunek! Musi być śnieg! Zabawy zimowe przynoszą wiele korzyści zarówno dla malucha jak i dla dorosłych. Ale jakie korzyści mamy z zabaw na śniegu?

Zabawy zimowe mogą nam przynieść wiele korzyści, bez względu na to czy jesteśmy dzieckiem czy też dorosłym człowiekiem. Jest jeden warunek, aby zima była udana. Mianowicie musi być śnieg! Jest to czynnik niezbędny, aby spędzanie wspólnego czasu było wspaniałą przygodą. To ta puchata pierzynka o białym kolorze przynosi tak wiele radości. Zima to oczywiście niskie temperatury, wręcz minusowe. Jednak kiedy tylko posypie śnieg wszyscy mamy wrażenie, że otoczenie staje się cieplejsze, a świat z dołującej szarości zamienia się w czystą i przytulną biel. Jako kierowcy czy piesi często narzekamy na nadmiar puchu, bo nie możemy dotrzeć na miejsce, dojść bezpiecznie czy zaparkować. A transport publiczny jeździ według nie wiadomo komu znanego rozkładu. Z drugiej strony kto z nas, rodziców, nie widział malucha z przyklejonym do szyby nosem obserwującego szybujące z chmur płatki śniegu? Albo idące dziecko z wyciągniętym językiem i łapiące nim śnieżynki.

Wspólny czas zabaw

Zabawy zimowe to zupełnie inny sposób spędzania wspólnego czasu. Po pierwsze jesteśmy na dworze, wdychamy świeże powietrze. Oczywiście ostatnimi czasy to tzw. świeże powietrze jest sprawą dyskusyjną, szczególnie ze względu na panujący w miastach smog. Dzięki spacerom i zabawom na śniegu dzieci mogą zużyć wiecznie rozpierającą ich energię, ćwiczyć poruszanie się w wymagającym terenie jakim są zaspy. Dzięki temu wspomagamy rozwój ich układu ruchowego. Ćwiczymy również zmysł równowagi oraz motorykę rączek. Przecież zima to też lepienie bałwana czy kulek ze śniegu, usypywanie wierz i domków. A wszystko to robimy wspólnie wzmacniając nasze więzi rodzinne.

wspólna zabawa na śniegu

wspólna zabawa na śniegu

Kultowe sanki

Po tym jak w zeszłym roku kupiliśmy sanki i były w użyciu przez całą godzinę, myślałam że oddam je jako eksponat do muzeum. Jednak w tym roku mieliśmy okazję poszaleć na nich znacznie dłużej. Sanki zimą przynoszą wiele radości. Po pierwsze zjazdy z każdej możliwej górki dobre dla człowieka w każdym wieku. Można jeździć oczywiście w wielu konfiguracjach oraz pozach. Wywrotki wpisane są w tą aktywność i jeszcze nie zdarzyło nam się, aby skwitowane były inaczej niż uśmiechem. Urządzaliśmy również wyścigi: na jednych sankach siadały maluchy we dwójkę, na drugich starszak, a rodzice robili za napęd. Oj ten duch walki 🙂 Fajne było też to, iż synowie bawili się razem ciągając nawzajem na sankach bez zbędnych kłótni kto pierwszy.

jazda na sankach

Jazda na sankach

Dorosły jak dziecko

Zima to pora roku, która w banalny sposób potrafi wyzwolić w każdym małe dziecko. Kiedy wybieramy się z dziećmi na sanki, na okoliczne górki to zjazdom nie ma końca. A na torach saneczkowych co drugi sprzęt wiózł dorosłego. oczywiście w różnych konfiguracjach: z dzieckiem, biegnącego obok dziecka lub z dziecięcym uśmiechem na buzi jadącego samodzielnie. Z chęcią starzy sięgają po zabawy z dzieciństwa. Są to sanki, rzucanie się kulkami, nacieranie śniegiem czy lepienie bałwana. Lub po prostu z zapartym tchem maszerują na spacerze w zimowe krajobrazy.

Dajecie się ponieść wspomnieniom z dzieciństwa na spacerach z dziećmi w zimowym plenerze???

zima w lesie

zima w lesie

 

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

16 komentarzy

 1. Towarzyszem moich zimowych zabaw był tata 🙂
  Dziś już nie zjeżdżam na sankach, za to lubię łyżwy i bieganie po śniegu boso

  • MamaNaTropie Reply

   Bieganie po śniegu boso? Zaintrygowałaś mnie. Moim towarzyszem zabaw na śniegu też zawsze był tata

  • MamaNaTropie Reply

   Oj szalały strasznie, nie mogłam ich przekonać że czas się zagrzać w domu

 2. I to bardzo:) Na sankach zjeżdżamy wszyscy i mamy z tego wielką frajdę. A na podwórku własnoręcznie usypałam dzieciom sporą górkę do zjazdów na jabłuszkach a tata … zrobił igloo. Kilka dni mu to zajęło w mrozie ale dał radę 🙂

  • MamaNaTropie Reply

   O jaka przedsiębiorcza mama 🙂 Własna górka to jest coś

  • MamaNaTropie Reply

   Nie mamy tylko pojedyncze, ale za to dwie sztuki. Na tych z siedzeniem bliźniaki jeżdżą razem

 3. A dawne czasy miło jest czasami powspominać. Zwłaszcza te, gdy człowiek beztrosko – jak teraz jego własne dzieci – podchodził do wszystkiego co go otaczało. Zapraszam do siebie 🙂 U nas też było o zimowych zabawach 🙂

 4. Moje niespełna trzyletnie dziecko, bardziej niz na sankach wolało zjeżdzać na tyłku 🙂 Ewentualnie na “jabłuszku” bo lepiej się ślizga – taki był oto pierwszy rozumny kontakt z sankami. Dziś za to byliśmy w lesie na spacerze i największą atrakcją było rozgrzebywanie śniegu patykami i to że ‘chrupał’ pod nogami. Radość taka, że aż miło było popatrzeć 🙂 Pozdrawiam

 5. Niestety, nas póki co omijają zimowe zabawy, bo moja córeczka ciągle choruje. Ale mam nadzieję, że jeszcze będzie mogła cieszyć się zimą.

 6. Jako dziecko uwielbiałam zabawy na śniegu. Teraz dzielnie staram się zaszczepić miłość do takich zabaw u moich dzieci… 🙂

 7. Moje chłopaki przywitali śnieg bez wybuchów euforii ale podobała im się zabawa na dworze. Jedyny minus to, że ciągle byli mokrzy.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.