Waga w ciąży to jeden z ważnych czynników mówiących o jej prawidłowym przebiegu. Jaka powinna być prawidłowa waga w ciąży? Jak jeść dla dwojga, a nie za dwoje? Czy waga w ciąży jest bardzo istotnym parametrem?

Waga w ciąży okazuje się być jednym z ważnych parametrów mówiących prowadzącemu ją lekarzowi, czy prawidłowo się ona rozwija. Nie chodzi wcale o to, aby się w ciąży odchudzać! Jest to wręcz zabronione!!! Warto jeść racjonalnie, zdrowo, różnorodnie. Nadwaga przecież w żadnym momencie naszego życia nie jest wskazana czy usprawiedliwiona. Ale jak to rzeczywiście z tą wagą w ciąży jest? Czy potrzeba jakoś specjalnie o nią dbać, zabiegać…

Jaka powinna być prawidłowa waga w ciąży?

Waga zmienia się wraz z rozwojem dziecka (tak jak pokazuje kalendarz ciąży). Jest to oczywiście ściśle ze sobą skorelowane, choć na wagę przyszłej mamy wpływa także np. ilość wód płodowych. W ciąży kobieta tyje średnio:

I trymestr ok. 1-2 kg

II trymestr ok. 6 kg

III trymestr ok. 5 kg

Idealnie byłoby przytyć ok. 12 kg podczas rozwoju malucha w naszym ciele. Mi w pierwszej ciąży nie udało się tego dotrzymać i przybrałam na wadze ok. 15 kg. W ciąży bliźniaczej zaś ok. 20 kg. Znam wiele młodych mam, które nabrały sporo zbędnych, ciążowych kilogramów. Znam też takie, które były w ciąży wręcz zbyt chude, co martwiło lekarza obawiającego się o rozwój malucha. Oczywiście jest to sprawa indywidualna, zależna od organizmu i predyspozycji kobiety. Nie możemy też zapominać, jak ważne jest zdrowe odżywianie w błogosławionym stanie.

Problemy z wagą w ciąży

Coraz więcej przyszłych mam chce wyglądać idealnie zaraz po porodzie. Marzy o tym, aby nie mieć zbędnych kilogramów, rozstępów, fałdek zbyt luźnej skóry czy problemów z biustem, tak zmieniającym się podczas ciąży i ewentualnego karmienia piersią. Niestety otoczenie jakoby wręcz krzyczy obrazami na ciężarne, zobacz jak ta czy inna wygląda i to zaraz po porodzie! W związku z tym, coraz więcej kobiet ma zaburzenia odżywiania w ciąży –  tzw. pregoreksję.

Drugim biegunem problemów z wagą w ciąży jest zbyt duża ilość kilogramów na plusie. Ich nadmiar może przyczynić się do problemów z donoszeniem ciąży czy cukrzycą ciążową. Zbędne kilogramy to wielkie obciążenie dla organizmu i jego układu kostno-szkieletowego czy krwionośnego.

Jak utyć i nie zwariować?

W ciąży pojawią się kilogramy, to całkiem normalna sprawa. Ważniejsze jest to ile ich będzie. Dobrze aby było ich tyle co trzeba. Tyle co powinno być i dla ciąży i dla rosnącego maluszka. Po pierwsze i najważniejsze trzeba porzucić myśl o odchudzaniu. Te kilka kilogramów jest normalne i wręcz niezbędne. W ciąży zaleca się dietę, jedyną którą można stosować – zdrową i zbilansowaną. Dzięki niej dostarczymy do organizmu swojego oraz dziecka wszystkie niezbędne składniki. Zdrowa i zbilansowana dieta pozwala zapanować też nad tyciem w ciąży. Warto pamiętać, aby jeść dla dwojga, a nie za dwoje. A zbędne kilogramy?! Poród już pozbawi kobietę kilku dobrych kilogramów, dodatkowo sporo straci również ta młoda mama, która zdecyduje się na karmienie piersią.

A Wy ile przytyłyście w ciąży? Czy udało się Wam wrócić do wagi sprzed ciąży?

 

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

3 komentarze

  1. Ja w obu ciążach przytylam ponad normy, czyli jakies 16 kilo. W pierwszej byłam co prawda nieco młodsza, ale objadałam się czekoladą i prawie się nie ruszałam. Po porodzie wygladalam jak wieloryb i cztery lata zajelo mi dojscie do satysfakcjonujacej sywetki.
    W drugiej ciąży natomiast, byłam bardzo aktywna, nie odmawiałam sobie odrobiny czekolady raz na jakiś czas i jadłam zdrowo i kolorowo. W ostatnim miesiącu ciąża położyła mnie do łóżka i tak znowu po ciąży wyglądam jak wieloryb. Mogę ciało chyba lubi tyć podczas ciąży i już.

  2. Tak w pierwszej, jak i w drugiej +20 kg, w pierwszej już po 6 mcach wróciłam do wagi sprzed, obecnie 2 mce po porodzie mam -16 kg 🙂 zostało jeszcze 6 kg do zrzucenia 🙂

  3. Pewnie jak ze wszystkim wiele kobiet ma z tym problem – albo w 1 stronę,albo w 2. Jedne martwią sie, że tyją za mało inne że za dużo. U mnie początkowo było mało kg na plus, ale ostatecznie wyszło 11kg, więc akurat norma. Cieszę się, że nie więcej bo po ciąży łatwo zrzuciłam dodatkowe kilogramy.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.