Kot Filemon to jedna z bajek, która tworzyła nasze dzieciństwo. W tym gronie jest i Bolek i Lolek, Krasnal Hałabała czy Reksio. Wasze dzieciństwo to też te bajki??? Ale czy sprawdzają się one równie dobrze i przy naszych dzieciach? Czy kolejne pokolenie pokocha historie opowiadające przygody, które miał kot Filemon?

Kot Filemon i inne bajki naszego dzieciństwa tworzyły wspaniały klimat dobranocki. Czekaliśmy na nią z utęsknieniem, szczególnie jeśli leciała nasz ulubiona animacja. Nie było w końcu internetu, komputerów… Mam wrażenie, że miały jakąś magię w sobie właśnie te animacje, pytanie czy przez to iż były tak ciężko dostępne czy też dla tego, iż towarzyszą pięknym wspomnieniom z lat dziecięcych. Mając do tych bajek swoisty sentyment chciałam zarazić nimi moje maluchy. Chciałam, aby i one kojarzyły fajne momenty właśnie z animacjami z lat mojej młodości.

W związku z tym, zawsze kiedy ukaże się jakaś “stara” bajka znów w księgarniach z wielką chęcią sięgam po nią. Lubię wracać do tamtych historii, szczególnie kiedy ilustracje również przywołują miniony klimat. W ten sposób trafiły do naszego domu Przygody Krasnala Hałabały oraz historia Jak Wojtek został strażakiem? O obu już mieliście okazję przeczytać na blogu. Ostatnio zawitały do naszej Biblioteczki Przygody Kota Filemona.

przygody kota filemona

Przygody Kota Filemona Nasza Księgarnia

Kot Filemon to mały, biały kotek, którego przyniosła do izby Babcia w zawiniątku. Był bardzo nieporadny, niezdarny, ale i zarazem zaciekawiony otaczającym go światem. Nie znał żadnych reguł rządzących otoczeniem, dzięki czemu jego działania były nietypowe, niekonwencjonalne. Chciał się np. zaprzyjaźnić z kotem w lustrze, myszami biegającymi po izbie czy z kroplami deszczu na szybie. Kot Filemon trochę tym zachowaniem przypomina mi nasze dzieci, tak jak on uczące się świata i życia.

Książka jest wydana w twardej okładce i zawiera 35 historii sympatycznego Filemona. Znajdziemy tam również czarnego i doświadczonego w byciu kotem Bonifacego oraz niezwykle sympatycznych właścicieli zwierząt: Babcię i Dziadka. Autorami historii są Marek Nejman oraz Sławomir Grabowski. Przepiękne ilustracje malarki Julitty Karwowskiej-Wnuczak postarzają książkę i z powodzeniem przenoszą młodego czytelnika w świat kota Filemona z naszych dziecięcych lat. Chłopcy pokochali te historie, czytujemy je wieczorami, a oni uważnie śledzą poczynania Filemona i Bonifacego. Książka kosztuje 49,90 zł i jest do kupienia w Wydawnictwie Nasza Księgarnia.

przygody kota filemona

A jakie bajki tworzyły Wasze dzieciństwo??? Czy staracie się nimi zarazić swoje dzieci???

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

8 komentarzy

 1. Nie wszystkie książki mojego dzieciństwa są nadal dla dzieci zrozumiałe. “Co słonko widziało” Marii Konopnickiej ma trochę archaiczny język, a i realia nie przystają do obecnych czasów.

  • MamaNaTropie Reply

   Masz oczywiście rację, iż nie wszystkie pozycje z naszego dzieciństwa są zrozumiałe dla współczesnych dzieci. Tym niemniej warto próbować.

  • MamaNaTropie Reply

   Oj nas oczarował Kot Filemon, szczególnie mnie wracającą do niego z sentymentem dzieciństwa

 2. Uwielbiałam Filemona w dzieciństwie, a Tosia uwielbia koty, więc to książka specjalnie dla nas:)

 3. Czytałam mojemu dziecku ostatnio Plastusiowy Pamiętnik. Myślałam, że go znudzi, bo dosyć długa jest bajka, ale pochłanialiśmy razem rozdział za rozdziałem. Sama byłam ciekawa co się stanie w kolejnych rozdziałach 🙂 Wspomnienie dzieciństwa.

 4. Kot Filemon 🙂 Akurat jestem z lat 90 i z utęsknieniem się czekało na dobranockę 🙂 Oprócz Kota Filemona to jeszcze Pszczółka Maja, Muminki, Smerfy, Bolek i Lolek, Krecik, Bracia Koala, Rumcajs i inne 🙂 Piękne i wartościowe bajki 🙂 PS. Dawniej się oglądało bajki i nie wyszukiwało na siłę podtekstów tam, gdzie ich nie ma.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.