Bliźniaki rosną nam w oczach. Pokonują dzielnie kolejne kamienie milowe w swoim rozwoju. Ale co za szczyty zdobyły już 30-miesięczne bliźniaki? Czego się nauczyły, z czym mają nadal kłopoty? Co je pasjonuje, a co odeszło już w zapomnienie?

30-miesięczne bliźniaki to już całkiem duzi chłopcy. Zaskakują nas coraz większą sprawnością, nowymi umiejętnościami przynoszonymi ze żłobka. Co dnia odkrywają nowe rzeczy z naszą, rodzicielską pomocą. Znacznie częściej jednak zdobywają kolejne życiowe góry samodzielnie, ewentualnie z pomocą brata bliźniaka lub starszaka. Rozwój dziecka bywa bardzo zaskakujący, nawet dla będącego z nim każdego dnia rodzica. Jak to jest z naszymi chłopcami?

Rozwój mowy u bliźniaków

Ostatnio podsumowywałam na blogu osiągnięcia 2-letnich bliźniaków. Po urodzinach chłopców zaczęłam się martwić, iż nadal wolą bardziej porozumiewać się ze światem w swoim własnym języku niż tym bardziej ludzkim, który zrozumie ich otoczenie. Franek i Olek rozumieli się ze sobą za to bardzo dobrze. A my zgadywaliśmy o co im właściwie chodzi. Pół roku później Olek mówi już bardzo dużo, próbuje nawet składać wyrazy w dłuższe ciągi, budując pierwsze zdania. Mamy oczywiście z tego powodu sporo śmiechu, ponieważ niektóre połączenia są dziecięco absurdalne i irracjonalne. Przy trudnych słowach potrafi zjadać pierwszą literę lub sylabę, co nadal sprawia problemy komunikacyjne. Franek uczy się słów znacznie wolniej, zazwyczaj korzysta z umiejętności drugiego z bliźniaków i w ten sposób “załatwia” sobie to czego potrzebuje.

30-miesięczne bliźniaki

Rozwój społeczny i ruchowy

Chłopcy chodząc do żłobka bardzo się uspołecznili. Szybko reagują na ewentualną krzywdę rodzeństwa albo rodziców. Olek bez żadnego zachęcania staje w obronie, pomaga, podnosi leżącego brata czy całuje miejsce uderzenia. Franek najpierw się przygląda, analizuje sytuacje, bada zagrożenie. Dopiero po dłuższej chwili reaguje, jeśli uzna to za potrzebne lub zostanie do takiego działania zachęcony. Chłopcy sporo czasu spędzają razem, razem się bawią, ustalają hierarchię każdego dnia przy niemal każdej zabawie na nowo.

Fizycznie sprawni są bardzo. Trampolina, systemy kulek dla dzieci powyżej 3 lat nie stanowią dla nich żadnego wyzwania. Bardzo lubią rysować. Olek trzyma już prawidłowo kredkę, rysuje bardzo starannie, stara się wykonywać ilustracje wieloma kolorami. Franek za to maluje kołami i kreskami, często wykorzystując tylko jeden czy dwa kolory. Często zasiada jednak do malowania sam, tak samo zresztą jak do budowania z klocków odgrywając scenki z pomocą posiadanych postaci czy pojazdów.

test pieluszek Dada test pieluszek Dada

Słowo na teraz – PASJA

30-miesięczne bliźniaki mają swoje ulubione bajki czy też zabawki. Coraz częściej okazuje się, iż są to zupełnie inne rzeczy. Jest to spora zmiana, ponieważ do tej pory w większości wypadków podobało im się to samo. Kupowaliśmy po prostu wszystko w zdublowanej ilości, zaś teraz musimy brać pod uwagę ich indywidualne pasje i upodobania. A to gwarantuje znacznie więcej pracy z maluchami niż wcześniej. Fajnie jest jednak patrzeć jak zmieniają się im charaktery, jak uwypuklają się indywidualne cechy i jak ciekawie się nimi różnią między sobą, a zarazem uzupełniają. Bo życie z bliźniakami to PASJA 🙂

Inne wpisy w tym temacie znajdziecie poniżej:

Author

Mam na imię Kasia. Miło mi gościć Cię na moim blogu. Znajdziesz tutaj świat malowany rękami bliźniaków, dłońmi rodziny wielodzietnej złożonej z 5 osób, aromatem smacznej kuchni, ułatwieniami gadżetów czy szminką ust matki-kobiety. Zostaw komentarz, udostępniaj, polecaj dalej lub pisz wiadomości - czekam :-)

1 Comment

  1. Super chłopaczki:)znam rodziców bliźniaków, którzy zawsze powtarzają, ze nic lepszego nie mogło ich spotkać niż bliźniaki. Dzieciaki fajnie sie dogadują, poza wiadomo drobnymi kłótniami uwielbiają sie, bawią razem, kapią itd. Wiem tylko, ze rodzice planują je posłać w szkole do innych klas, bo jednak we dwójkę za bardzo rządzą innymi dzieciakami 🙂

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.