Oszczędzanie może być proste – prawidłowo zaplanowany domowy budżet nie musi oznaczać wyrzeczeń! Wystarczy tylko odrobina mobilizacji i konsekwencji w dążeniu do celu. Jak w kilku krokach poprawić rodzinne finanse?
Zanim zaczniesz planować zmiany w twoim domowym budżecie, pamiętaj, że proces oszczędzania wymaga czasu i systematycznego podejścia. Efekty twoich wysiłków będą odczuwalne dopiero po pewnym czasie, ale za to w dłuższej perspektywie ty i cała twoja rodzina z pewnością docenicie zalety oszczędzania.
Kontroluj swoje finanse
Kluczem do dobrej organizacji domowego budżetu jest kontrola wydatków. Przede wszystkim zastanów się na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Przeanalizuj wyciągi z konta z ostatnich kilku miesięcy i sprawdź jakie wydatki najbardziej obciążają twój domowy budżet. Jeśli chcesz by twoja analiza była możliwie jak najdokładniejsza, dobrym pomysłem jest gromadzenie rachunków i prowadzenie zeszytu, w którym będą zapisywane wszelkie wydatki. Następnie możesz je podzielić na trzy kategorie: rachunki, żywność i chemia oraz przyjemności. Ta metoda pozwoli określić co kosztuje nas najwięcej i pomoże przy planowaniu budżetu. Na podstawie zapisków będziesz mogła zastanowić się jakie działania należy podjąć by w przyszłości zmniejszyć wydatki. Pomyśl czy niektóre wydatki można rzeczy możesz zastąpić tańszym odpowiednikiem – jeśli, np. sporo pieniędzy poświęcasz wydajesz na książki, zapisz się do biblioteki, a lunch na mieście zastąp własnoręcznie przygotowanym obiadem. Ale nie oszczędzaj tylko na przyjemnościach – postaraj się, aby to codzienne wydatki się zmniejszały! Dzięki temu będziesz miała więcej pieniędzy, które będziesz mogła przeznaczyć na coś, co sprawi przyjemność tobie i twojej rodzinie… albo tylko tobie!
Niskie rachunki
Zdarza ci się czasem zapominać o gaszeniu światła, gdy wychodzisz z pokoju? Pomyśl jak bardzo zmniejszyłyby się twoje rachunki gdyby cała rodzina zaczęła zwracać większą uwagę na zużycie prądu. Zaoszczędzić możesz również zakręcając ogrzewanie przed wyjściem z domu. Zadbaj także o to, by każde elektryczne urządzenie, z którego nie korzystasz było całkowicie wyłączone – nie pozostawiaj go w stanie czuwania. Pamiętaj też by odłączać ładowarkę z telefonu lub laptopa kiedy przestajesz jej używać – nawet jeśli nie ładuje żadnego sprzętu, pobiera ona prąd. Rachunki za wodę również da się zredukować – zamiast długiej kąpieli weź szybki, 5-6 minutowy prysznic i zatrzymuj przepływ wody podczas namydlania. Zużyjesz jej znacznie mniej, a do tego zaoszczędzisz czas i pieniądze!
Przemyślane wydatki – porównywarka cen i grupowe zakupy
„Polak głodny, Polak zły” – a także bardziej skłonny do impulsywnego kupowania. Badania wykazują, że kiedy jesteś głodna, do naszego twojego koszyka trafia więcej wysokokalorycznych produktów, po które nie sięgnęłabyś w innych okolicznościach. Zakupy pod wpływem impulsu są wrogiem oszczędzania, dlatego zanim wybierzesz się do sklepu, przygotuj listę rzeczy, które są ci potrzebne i ustal limit wydatków. Przed zakupem porównaj ceny – niektóre produkty mogą być tańsze w różnych marketach. Jeśli nie masz czasu by sprawdzić to osobiście, możesz skorzystać z portali internetowych, które porównują ceny produktów z sieci handlowych i sklepów internetowych. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych tygodniowo! Inną propozycją, która może pomóc w na ograniczenie ograniczeniu wydatków, są zakupy grupowe. Niektóre firmy proponują swoje usługi i produkty w promocyjnych cenach, jeśli zbierze się odpowiednio duża grupa chętnych. Oferty są umieszczane na portalach typu groupon.pl lub grupeo.pl, gdzie możesz dołączyć do grupy osób zainteresowanych tym samym produktem co ty, a i dzięki temu dostajesz dostać możliwość skorzystania z promocyjnych cen w promocyjnej cenie.
Dziecko – edukacja i czas wolny
Dzieci to wielka radość, ale też spore wydatki. Chcesz, żeby twoja latorośl rozwijała swoje zainteresowania, ale nie stać cię na kolejne kursy tańca i rysunku? Sprawdź oferty w lokalnym domu kultury albo zapisz pociechę do kółka zainteresowań prowadzonego przez szkołę. Oczywiście nie wszystkie propozycje darmowych kursów będą tak samo efektywne. Jeśli na przykład rozważasz posłanie dziecka na kurs językowy, nie ma sensu kierować się jego ceną. Czas spędzony na nauce także jest cenny i nie można go marnować. Jeżeli chwilowo nie stać cię na zajęcia w instytucji, którą wybrałaś dla swojego dziecka, nie musisz od razu z niej rezygnować. Zamiast tego zastanów się nas skorzystaniem z pożyczki dla kobiet – to szybki sposób na zdobycie gotówki, jeśli akurat jej potrzebujemy. By ograniczyć wydatki postaraj się dowiedzieć czy twój zakład pracy udziela dofinansowania na kolonie, obozy lub inne wyjazdy dla dzieci. Niektóre firmy oferują też swoim pracownikom zwrot części kosztów związanych z przedszkolem bądź żłobkiem.
Tanie ubrania dla całej rodziny
Dzieci tak szybko rosną, a ty nie wiesz skąd masz brać nowe ubrania? Rozwiązań jest kilka – po pierwsze, kupuj na wyprzedażach. Sezonowe obniżki cen sięgają czasem kilkudziesięciu procent, ale trzeba jednak uważać do nich podchodzić z głową, bo nie zawsze różnice w cenie są znaczące. To, co ma metkę z napisem „przecena” jest rzeczywiście tańsze! Czasem sklepy zmieniają metki, nie zmieniając cen lub obniżając je minimalnie (np. o 10 groszy czy złotówkę). Niektóre sklepy obniżają ceny tylko odrobinę, z nadzieją. Liczą one na nieuważnych klientów, którzy nie sprawdzają czy rzeczywiście zakup na wyprzedaży się opłaca – dobrze więc orientować się przynajmniej trochę w cenach, aby móc ocenić, czy rzeczywiście skorzystamy na promocji. Odwiedź też okoliczne second handy – wśród zgromadzonych tam ubrań, znajdują się i takie z metkami luksusowych domów mody. Najlepiej zarezerwuj dłuższą chwilę na ich przeszukanie poszukiwania -– im dokładniej będziesz szukać tym większe szanse, że znajdziesz coś wyjątkowego! Ubrania znalezione w second handzie będą nie tylko tanie, ale też niepowtarzalne wyjątkowe -– kupując odzież używaną masz gwarancję duże szanse na to, że koleżanka nie pojawi się w takiej samej bluzce, którą obie kupiłyście ostatnio w sieciówce. Dobrym pomysłem może też być swap party, czyli impreza, podczas której oddajesz nieużywane już ubrania, i wymieniasz się z innymi uczestnikami imprezy. Twoje dziecko wyrosło już ze swoich ubranek, a ty masz ładną, ale zbędną sukienkę z czasów ciąży? Swap party to idealne miejsce by spotkać kogoś, komu mogą się spodobać twoje rzeczy i jednocześnie znaleźć coś ładnego dla siebie nie wydając przy tym ani grosza. Imprezy typu swap bywają też łączone z pokazami mody i szkoleniami makijażu, warto więc je odwiedzić choćby po to, by przyjemnie spędzić czas!
11 komentarzy
Nie ukrywam, że dość często korzystam z porównywarki cen. Czasami można być zaskoczonym:)
Oj ja to jakbym mogła to byłabym łowczynią promocji, tylko nie rozumiem czemu u nas sklepy nie robią takich akcji kuponowych jak w stanach
My oszczędzamy głównie na ubraniach, bo większość z nich kupujemy w second handach – i wychodzimy z całą torbą rewelacyjnych rzeczy kupionych za kwotę, za którą w centrum handlowym nie dostalibyśmy prawdopodobnie nawet jednej bluzki.
Masz rację, u nas SH to też główne źródło ubrań.
Też korzystam z porównywarek, a jeszcze częściej z allegro. Z tymi ciuchami z drugiej ręki to najlepsze co może być. W dodatku ciuszki dla niemowląt prane po kilka razy są zdrowsze od tych nowych
sklepowych
Oj tak, my wiele rzeczy staramy się kupić używanych lub dostajemy od kogoś, po czym puszczamy je dalej w obieg. Przecież niemowlęta nakładają te ubrania 1-2 razy i już za małe
Od prawie 4 lat prowadzę budżet rodzinny. Spisywanie wszystkich wydatków do pliku Excelowego pozwoliło mi po raz pierwszy zorientować się gdzie i na co wydajemy pieniądze. Była to dla mnie wiedza przerażająca. Okazało się, że pomimo iż nie kupujemy wielu rzeczy, to jednak sporo wydajemy zwłaszcza na szeroko pojętą konsumpcję. Po przeanalizowaniu wydatków doszedłem do wniosku, że powinienem zostawić tylko te przyjemności, które rzeczywiście sprawiają mi przyjemność. Dla mnie takim przykładem była kawa kupowana w kawiarniach. Zdarzało mi się kupować ją kilka razy w tygodniu wydając często 200-300 zł miesięcznie. Ta kawa stała się jedynie nawykiem, a nie rzeczywistą przyjemnością.
Drugi pomysł który sprawdził się w naszym domowym ognisku, to analiza stałych wydatków, czyli wszystkich opłat za telewizję, telefon i internet. Nie ma sensu płacić za kanały premium, jeśli korzystamy z nich raz lub dwa razy w miesiącu. Obecnie planuje nawet odłączyć telefon stacjonarny, skoro w komórce mam nielimitowane rozmowy 🙂
Podziwiam Cię za wytrwałość, mi nie starcza siła. Też mam dziwne poczucie, że gdzieś te pieniądze uciekają nam z portfeli i to nie koniecznie na przyjemności…
Od momentu posiadania dzieci planowanie budżetu i oszczędności to dla mnie pięta Achillesowa 🙁
Oj ja niestety też należę do tych matek rozrzutnych.
Muszę się w końcu zmobilizować i zacząć przynajmniej używać porównywarek cen. Ale jakoś zawsze to odkładam i ostatecznie kupuję po prostu w osiedlowym sklepie.