Ostatnio rynek wydawniczy obfituje w powieści osadzone w realiach II wojny światowej, a przede wszystkim w świecie życia obozowego. Jedną z nich jest Ocalona z Auschwitz Niny Majewskiej-Brown.
Muszę przyznać, że ostatnimi czasy coraz więcej książek ukazujących się na naszym rynku wydawniczym osadzonych jest w realiach II wojny światowej. Szczególnie przyglądam się tym historiom, które opowiadają o życiu obozowym. Choć wiem, że każda dobrze napisana książka o tej tematyce pozostanie we mnie na długo, nie mogę oprzeć się tej literaturze. Bo przecież trzeba o tych mrocznych czasach pisać, mówić i czytać, aby nigdy nie zapomnieć! Jedną z historii jest powieść Niny Majewskiej-Brown Ocalona z Auschwitz. Sięgacie po taką literaturę?
Pójdę za Tobą na koniec świata
Pani Nina pochyliła się nad niemal zapomnianą historią małżeństwa Franciszki i Wawrzyńca Kuligów. Wraz z trójką dzieci, babcią i siostrą Franciszki mieszkają we wsi niedaleko miejsca, gdzie powstał obóz koncentracyjny Auschwitz. Oczywiście czasy wojenne to dla licznej rodziny mieszkające w chałupie nie są łatwe, a każdy dzień jest dla nich walką o przetrwanie. Wawrzyniec stara się zrobić wszystko, czasami nawet ponad swoje siły, aby zapewnić to co potrzebne swojej żonie i dzieciom. Tak duża bliskość zasieków obozowych oznacza dla nich też chęć niesienia pomocy więźniom. Oczywiście zdają sobie sprawę z tego, iż może to grozić śmiercią dla całej ich rodziny. Ale czują, że muszą być ludźmi w tych nieludzkich czasach. Dlatego też podejmują się pomocy uciekinierowi z obozu – Janowi Nowaczek. Niestety dla nich, po kilku miesiącach człowiek ten pojawia się w ich domu ponownie w towarzystwie esesmanów wydając swoich wszystkich dobroczyńców… A to oznacza obóz śmierci dla wszystkich zastanych w chacie…
„Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek o zdrowych zmysłach dobrowolnie chciał przekroczyć zasieki drutu.„
Wawrzyniec postanawia oddać się dobrowolnie w ręce oprawców w zamian za wypuszczenie Franciszki będącej w zaawansowanej ciąży… Powieść wyciśnie z Was wszystko: łzy, napady złości, chęć wykrzyczenia światu, że tak nie można, że się nie godzi, tęsknotę czy nadzieję. Gwarantuję Wam, iż na długo zapadnie w Waszym sercu, powracając co jakiś czas w momentach zadumy. Cóż powiedzieć?! Piękni bohaterowie tych nieludzkich czasów, zapewne nie jedyni. Cieszę się, że autorka w tak lekki i piękny, o ile to możliwe, sposób opowiedziała nam tą prawdziwą historię. Dawno nie czytałam takiej książki, o której pisząc recenzję wiedziałam, że moje słowa to za mało… Przeżyjcie ją koniecznie! Koszt okładkowy to 44,90 zł. Świat Książki dziękuję za możliwość przeczytania tej niemal zapomnianej historii. Inne książki o tej tematyce znajdziecie w mojej biblioteczce.