krople do oczu

Krople do oczu − kiedy ich używać?

Krople do zmęczonych oczu, krople do oczu bez konserwantów, nawilżające krople do oczu − apteka oferuje ich najróżniejsze rodzaje, a z ekranów telewizorów i komputerów „wylewają się” reklamy kropli do oczu. Pytanie tylko, kiedy warto je stosować? Jakie typy kropli do oczu wyróżniamy i kiedy po nie sięgnąć.

Krople nawilżające do oczu

Nawilżające krople do oczu, czyli tak zwane sztuczne łzy, okuliści zalecają stosować przy tzw. zespole suchego oka. Choć są to krople do oczu bez recepty, warto zawsze zapytać okulistę m.in. o sposób i częstotliwość ich zakraplania. Zwykle jednak zaleca się używać je wtedy, gdy czujemy, że oczy pieką, swędzą, rozmywa się obraz. Wtedy, kiedy po prostu odczuwamy suchość gałki ocznej.

Suche oko może dokuczać, jeśli w ciągu dnia przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, bardzo dużo czasu spędzamy przed monitorem komputera lub ekranem smartfona. Gałkę oczną wysuszają także dym papierosowy i ogrzewanie centralne. Nieodpowiednie nawilżenie oczu może być związane z noszeniem, szczególnie niewłaściwym, soczewek do oczu. W takich przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe nawilżanie oczu.

Nawilżające krople do oczu mają za zadanie zastąpić naturalne łzy. Często w ich składzie znajduje się kwas hialuronowy, czyli naturalny składnik płynu nawilżającego oka. Krople nawilżające do oczu mają zwykle w składzie lipidy, które pomagają zatrzymać nawilżenie oka na dłużej. Zdarza się, że takie krople do oczu występują w formie żelu.

Krople do zmęczonych oczu

Co właściwie oznacza pojęcie zmęczone oczy? Zmęczone oczy dają podobne objawy jak suche oko – są przekrwione, a białko jest zaczerwienione. Przy zmęczonych oczach można zastosować krople obkurczające naczynka krwionośne. Substancje zamykające naczynka krwionośne i wybielające białka dają natychmiastowy efekt.

Jednak  niektórzy lekarze przestrzegają, że krople do zmęczonych oczu nie sprawdzą się na dłuższą metę. Przy zmęczonym oku ważne jest również nawilżenie gałki ocznej i zabezpieczenie jej przed wysychaniem. To właśnie ten naturalny filtr daje oczom ochronę i sprawia, że mogą dłużej pracować. Oczy również potrzebują czasem odpoczynku. Dlatego właśnie przy zmęczonych oczach zaleca się po prostu odpoczynek dla oczu. Warto nie patrzyć tyle w ekran komputera lub telewizora, odłożyć telefon i tablet, a także popracować wzrokiem patrząc w dal.

Krople do oczu bez konserwantów

Bardzo często w kroplach do oczu używane są substancje antybakteryjne. W ten sposób krople dodatkowo chronią oczy przed infekcjami. Jest to istotne zwłaszcza przy płynach i kroplach do oczu stosowanych wraz z soczewkami. Niekiedy do celów dezynfekcyjnych używane są w kroplach konserwanty. A te mogą podrażniać oko, wysuszać je i powodować reakcje alergiczne.

Jeżeli jesteśmy alergikami można sięgnąć po krople nawilżające do oczu bez konserwantów. Takie preparaty dostępne są najczęściej w aptece bez recepty. Są skomponowane z naturalnych składników, które nie powodują podrażnień.

Kiedy mamy problem ze zmęczonymi lub suchymi oczami dobrze jest udać się na konsultację do okulisty. Ważne jest, żeby stosować krople do oczu zgodnie z zaleceniami specjalisty. W aptekach dostępne są różnego rodzaju krople do oczu bez recepty. Warto używać ich z rozwagą. Zawsze sprawdzajmy, jak długo można je używać po otworzeniu opakowania (zwykle jest to zaledwie 30 dni).
Jest 1 Komentarz

Dodaj swój

Zamieść nowy komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.