książki dla 4-latków

Świetne książki dla 4-latków – 5 propozycji

Jakie kryteria sprawiają, że wybieracie w księgarni czy bibliotece właśnie tą książkę dla dziecka, a nie inną? Oceniacie ją po okładce, po opisie na końcu, recenzjach innych czy przeczytanym fragmencie? Ja biorę te wszystkie rzeczy pod uwagę, ponieważ pozycji jest tak wiele na rynku! Dziś chciałam Wam pokazać świetne książki dla 4-latków.

Czy patrząc na półki z książkami dostajecie od razu bólu głowy? Ja tak mam! Nowości na rynku jest tak dużo, jedna piękniejsza od drugiej, a większość to mądre i bardzo rozwijające pozycje. Na co zwracacie uwagę przy podejmowaniu decyzji? To okładka staje się kluczowa, opis książki na jej tyle czy przeczytany fragment? A może poszukujecie kilku słów recenzji, próbując podjąć tą trudną decyzję?! Jeśli poszukujecie podpowiedzi, to zapraszam na świetne książki dla 4-latków w 5 odsłonach od Wydawnictwa Zielona Sowa 🙂

Królik i Misia

Królik i Misia sposób na przekąskę to już trzecia odsłona przygód sympatycznych zwierzątek. W tej dość niepozornych rozmiarów książeczce ukryły się niezwykłe treści. Dwóch pierwszych nie mieliśmy okazji poznać, ale zapewne po nie sięgniemy. Głównymi bohaterami są Królik i Misia oraz ich leśni przyjaciele. Pewnego dnia, w jeziorze obok bohaterów ląduje mała, puchata kulka. Okazuje się być małą sówką, która bardzo przeraziła Królika. Dał się on ponieść swojej wyobraźni, już na wstępie widząc siebie jako stos kości wypluty po pożarciu przez sowę. Zamknął ją więc w prowizorycznym więzieniu znajdującym się w korzeniu drzewa. I….

Opowieść bardzo wciągnęła moich synów. Nie mogli doczekać się jej zakończenia! W tej niepozornej książeczce odnaleźliśmy bohaterów o różnych charakterach. Mogliśmy się przekonać co dzieje się kiedy ulegamy stereotypom czy też zakładamy z góry, że wszystkie sowy to królikożercy. Jest to niezwykle ciekawa opowieść o przyjaźni, o błędnych przekonaniach, o akceptacji i mechanizmach działania grupy. Nie wyobrażam sobie, że w ramach naszej biblioteczki nie sięgniemy po kolejne i wcześniejsze części. Koszt książki to 19,90 zł.

królik i misia, sposób na przekąskę, zielona sowa, książka dla dzieci

Buntalki

Buntalki to kolejna książka, która towarzyszyła nam podczas czytania przed snem. Składa się z 14 niezbyt długich rozdziałów. Bohaterem książki Agnieszki Stelmaszyk jest uroczy, pięcioletni Eryk. Jest to zielonowłosy, leśny duszek mieszkający w pniu starego dębu wraz z rodzicami. Ich zadaniem jest opieka nad lasem i jego mieszkańcami. Jednak Eryk pokazuje nam tą zaczarowaną stronę swojego świata. Możemy polecieć z nim latającym dywanem, wybrać się do odwróconego świata, czy zjechać po łuku tęczy. Synowie z chęcią i dużym zaciekawieniem słuchali kolejnych przygód zielonowłosego duszka. W wielu miejscach zaśmiewali się, ale i w kilku zasmucili np. przy chorobie mamy. Podczas lektury dawali się ponieść wyobraźni i zdawali się podzielać zdanie Eryka: „Czasem dorośli są naprawdę bardzo dziecinni. Wszystko trzeba im tłumaczyć!” Koszt książki to 24,90 zł.

buntalki, książka dla dzieci, zielona sowa, agnieszka stelmaszyk

Uczucia

Książki dla 4-latków to nie tylko dobra zabawa, ale i możliwość rozwoju dla dziecka.

W mojej głowie i w moim sercu, czyli uczucia! Pozycja ta jest bardzo ciekawie wydana. Przez wszystkie strony towarzyszy nam wycięty w nich kształt chłopca. Taka koncepcja pozwala również fizycznie zajrzeć w głąb dziecka, wyglądającego zwyczajnie, wręcz niepozornie na pierwszy rzut oka. Z każdą kolejną stroną poznajemy go lepiej. Momentami wydawało się, że obieramy go jak cebulę, poznając kolejne pokłady emocji i uczuć mieszczące się w tej małej postaci. Libby Walden przygotowała poetyckie teksty, pełne kolorowych opisów, odniesień pomagających zrozumieć dany stan bohatera. Ja czytając kolejne odsłony, dopytywałam synów jakie to uczucia i emocje bez podawania ich nazw. Byłam bardzo ciekawa jak poradzą sobie z ich rozpoznawaniem i nazywaniem, na ile znają samych siebie oraz potrafią odczytać stan emocjonalny innych. Książka może stanowić barwny i ciekawy wstęp do rozmów z dzieckiem o jego emocjach. Koszt książki to 29,90 zł.

uczucia, książka dla czterolatka, zielona sowa, książka o uczuciachksiążka o uczuciach, uczucia, książka dla dzieci

Trzymaj mnie mocno

Trzymaj mnie mocno to pięknie wydana książka w formacie mniej więcej A4. Jest ona kolorowo ilustrowana i opowiada o losach pewnej młodej wydry – Miki. Wydra to ssak związany z środowiskiem wodnym, który żyje w grupach rodzinnych. Poznajemy małą Miki oraz jej mamę. Trzymają się one dość blisko innych przedstawicieli swojego gatunku oraz licznych, przybrzeżnych lasów wodorostów. Na czas snu opatulają się tymi zielonymi pnączami, co pozwala im trzymać się brzegu i nie być porwanym na otwarte wody. Nawet fale nie są im straszne. Kiedy mama Miki wyrusza na polowanie, wyderka wraz z Amakiem – swoim przyjacielem, bawią się, uczą pływać czy nurkować oglądając podwodny świat. Ale kiedy nadchodzi wielki sztorm to właśnie hasło Trzymaj mnie mocno okazuje się być najważniejsze… To właśnie wsparcie i bliskość rodziny pozwala przetrwać największy sztorm i burzę w życiu wydry. Koszt książki to 29,90 zł.

trzymaj mnie mocne, książka dla dzieci, zielona sowatrzymaj mnie mocno, książka dla dzieci, zielona sowa

Absolutnie dziki wyścig

Oskar i Albert Absolutnie dziki wyścig to książka zagadka, swoista gra. Dwóch bohaterów założyło Stowarzyszenie przyrodników. Wyruszają na poszukiwanie jeszcze nieodkrytego gatunku motyla. Chcą dzięki temu zasłużyć na przyrodniczego Nobla. Dzięki kolorowym i bardzo dynamicznym ilustracjom od razu czytelnik angażuje się w ten pościg za owadem. Na każdej stronie czekają zagadki, zadania do wykonania, kolejne szlaki i tajne przejścia do pokonania. Jak na prawdziwych przyrodników przystało mamy okazję poznać szereg gatunków zwierząt żyjących zarówno w lesie, jak i na pustyni czy pod wodą. Czy naszym śmiałkom uda się odkryć nowy gatunek motyla, a tym samym zasłużyć na nagrodę Nobla? Warto, aby książki dla 4-latków właśnie w ten sposób wciągały i angażowały młodego czytelnika. Przez to pokazujemy dzieciom, że czytanie to jedna z najlepszych zabaw, w której mogą uczestniczyć. Koszt książki to 34,90 zł.

absolutnie dziki wyścig, oskar i albert, książka gra, książka zagadek, zielona sowaksiążka gra, książka dla 4-latka, zielona sowa, książka zagadek

 
Istnieje 16 Komentarzy

Dodaj swój
  1. Kociara

    Nie mam dziecka, sama też dzieckiem już dawno nie jestem, ale od pierwszej chwili, kiedy zobaczyłam książki „Królik i Misia” zapragnęłam je mieć. Ilustracje są cudowne 🙂

  2. Monika Ch.

    Moje dzieci już są starsze, ale lubię oglądać takie książeczki dla maluszków. Mnie najbardziej zainteresował tytuł „Trzymaj mnie mocno”, choć wszystkie wydają się być ciekawe.


Zamieść nowy komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.