dowód osobisty dla dzieci

Dowód osobisty dla dziecka – jak, gdzie i kto?

Planujecie w tym roku wyjazd z dzieckiem w strefie Schengen? Zastanawiacie się czasami w jaki sposób udowodnić wiek waszego malucha? A może nie zawsze pamiętacie jego PESEL, a do tego chcielibyście mieć dla niego jakiś dokument tożsamości? Najprostszym rozwiązaniem będzie dowód osobisty dla dziecka! Tylko jak, gdzie i kto może go uzyskać?

Planujecie w najbliższym czasie podróż poza granice Polski? Może jakąś jednodniową wyprawę do najbliższych sąsiadów lub wyprawę na słoneczne południe Europy? Jeśli wyjeżdżać będziecie do krajów Unii Europejskiej lub w ramach strefy Schengen wystarczy okazać dowód osobisty. Również na terenie kraju w wielu sytuacjach możemy potrzebować okazać dokument tożsamości, udowodnić np. wiek lub podać numer PESEL. Najprostszym rozwiązaniem we wszystkich tych sytuacjach wydaje się być dowód osobisty dla dziecka! Tak, nawet dla noworodka 🙂 Ale jak go uzyskać, kto może o niego wnioskować czy też ponosimy z tego powodu jakieś koszty?

Kto może uzyskać dowód osobisty dla dziecka?

O dowód osobisty dla dziecka wniosek może złożyć rodzic, opiekun prawny lub kurator. Taki dokument może posiadać nawet najmłodszy obywatel.

Jak go uzyskać?

Zawnioskować o dokument dla dziecka możemy podczas wizyty w urzędzie lub poprzez profil ePUAP. Podczas wizyty w urzędzie powinniśmy mieć wypełniony wniosek o dowód osobisty malucha, jedno zdjęcie biometryczne dziecka oraz swój aktualny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Wniosek może być składany przez jednego z rodziców. Warto pamiętać o tym, iż to właśnie wnioskodawca później odbiera gotowy dokument. Jeśli pociecha ma powyżej 5 roku życia niezbędna będzie jej wizyta przy składaniu wniosku. Obecnie wniosek można składać w jakimkolwiek urzędzie gminy na terenie kraju, bez względu na to gdzie jesteśmy zameldowani. Gotowy dokument odebrać może samodzielnie rodzic.

Jeśli o dowód wnioskujemy poprzez profil ePUAP, warto pamiętać o tym, iż zdjęcie od fotografa powinniśmy otrzymać w formie elektronicznej i takie wysłać w systemie. Przy odbiorze dokumentu dla dziecka powyżej 5 roku życia, niezbędna będzie również jego obecność w urzędzie.

Skąd wniosek?

Wniosek można otrzymać w każdym urzędzie gminy oraz pobrać ze stron urzędów lub ministerstwa.

Jak długo się czeka na dokument?

Dowód będzie gotowy do odbioru do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Na ten czas nie wydawany jest dokument tymczasowy czy zastępczy!

Jaki jest jego koszt?

Uzyskanie dowodu osobistego nic nie kosztuje. Dokument tożsamości dla dzieci do 5 roku życia jest ważny 5 lat, zaś powyżej 5 roku życia 10 lat.

To gdzie się wybieracie z dziećmi w tym roku????

Opracowane na podstawie przepisów obowiązujących w 2018 roku.
Istnieje 21 Komentarzy

Dodaj swój
 1. Joanna

  Zdecydowanie warto wyrobić taki dokument dla dziecka. Zawsze przeraza mnie wizja wypadku z dala od domu i niemożność potwierdzenia tożsamości dziecka. Córka póki co ma paszport.

 2. Zwykła Matka

  Ja wyrobiłam córke cąłkiem niedawno. Co prawda jeszcze się nie przydał, ale ma 🙂 Faktycznie poszło sprawnie i nic mnie to nie kosztowało. No poza fotografiami, które wyszły z reszta okropnie! To strasznie, ze nawet dzieci na takich zdjęciach fatalnie wychodzą 🙁

 3. Olga

  Chwilowo nie mam dzieci, ale wiem, że jak tylko się ich ‚dorobię’ zawnioskuję o dokument, ponieważ sama dużo podróżuję i w przyszłości zamierzam dzielić te pasję z młodszym pokoleniem!

 4. Żyć nie umierać

  Właśnie na początku tego roku wyrabiałam synom dowody. Nie mamy żadnych konkretnych planów wyjazdowych, ale jakby się pojawiły, a u nas czasem to jest spontan, to dowody już są 🙂 I czekaliśmy na ie dosłownie 10 dni roboczych 🙂

 5. republikaradosci.blogspot.com

  Ależ się cieszę, że trafiłam na ten wpis! W życiu bym nie pomyślała, że powinnam zabrać ze sobą moją sześciolatkę, a dzięki Tobie nie będę musiałam maszerować do urzędu dwa razy! 🙂 A właśnie w kwietniu będziemy wyrabiać po raz pierwszy dowód. Dziękuję!

 6. Ola

  My rok temu zapomnieliśmy o dowodach. Mieliśmy juz datę wyjazdu do chorwacji a dowodu dla dzieci brak .pamietam ten stresz gdy czekalismy na info z gminy czy beda na czas. Warto zadbac o toktórej wcześniej


Zamieść nowy komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.