dziecko uczy się opowiadać

Dziecko uczy się opowiadać z muchą Fefe

Dziecko uczy się opowiadać o tym, co je spotkało w ciągu całego dnia spędzonego w przedszkolu. Kiedy ma z tym problem rodzice zazwyczaj zadają pytania pomocnicze czy nakierowujące, aby ułatwić mu zadanie. Jest to niewątpliwie umiejętność przydatna również w dorosłym życiu, którą trzeba ćwiczyć już od najmłodszych lat. Takie właśnie ćwiczenia znajdziecie w najnowszej odsłonie przygód Muchy Fefe.

Od pierwszego słowa usłyszanego z ust dziecka staram się zachęcać je do ćwiczeń, namawiać na naukę kolejnych pojęć, ćwiczenie składni i gramatyki. Później pojawiają się pierwsze, dość nieporadnie złożone zdania 🙂 Na tym etapie, mniej więcej, większość rodziców już przestaje wielbić umiejętności słowne maluchów. Szczególnie gdy zasypują one dorosłych milionem pytań na sekundę. Ale to raczej temat na inny wpis 🙂 Na tym etapie dziecko uczy się opowiadać o tym co je otacza, w czym brało udział lub czego się nauczyło np. w przedszkolu. Jednak nie zawsze okazuje się być to prostym zadaniem dla malucha. Jak możemy mu w tym pomóc?

mucha fefe, nasza księgarnia, książeczka dla dzieci

Z muchą opowiadamy

Wielkooką i bardzo sympatyczną Muchę Fefe autorstwa Marty Galewskiej-Kustry mieliście już okazję poznać na naszym blogu w tym wpisie. To wielce przyjacielskie stworzenie pomaga dzieciom i ich rodzicom włączyć ćwiczenia logopedyczne w codzienną zabawę. Poprzednio ćwiczyliśmy z nią buzię oraz język wspierając prawidłowy rozwój mowy malucha. Tym razem główna bohaterka zaprasza nas na swoje nieplanowane wakacje. Ich opis znajdziemy w najnowszej książce „Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy” wydanej przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia w cenie 31,90 zł.

dziecko uczy się opowiadać, musza fefe, nasza księgarnia

Jako, że Fefe to nie taka zwykła mucha jej wyprawa okazała się również nie całkiem zwyczajna. W całym zamieszaniu, lekkim bałaganie okazuje się, iż bohaterka całkiem przez przypadek zostaje zabrana na nieplanowane wakacje i to do słonecznej Hiszpanii. Co gorsza zagubiła się w drodze powrotnej! Jako, że jesteśmy wielkimi wielbicielami rezolutnej muszki chęcią sięgnęliśmy po jej pamiętnik podróży, aby rozwikłać zagadkę jej zniknięcia oraz poznać niebanalne przygody owada.

Co ma owad do języka?

Zaskakujące przygody rezolutnej Fefe zachęcają nie tylko do lektury najnowszej książki z jej przygodami. Każda stronica będąca kolejnym etapem wakacji w Hiszpanii owada pozwalają z łatwością ćwiczyć umiejętność opowiadania u młodego czytelnika. Ciekawa opowieść i zaskakujące wydarzenia są  z chęcią i zapałem komentowane przez dziecko czy przedstawiane rodzicowi. A to już najlepsza i najprostsza droga do ćwiczenia umiejętności opowiadania 🙂 Zaskoczył nas koniec tej historii, a właściwie jego brak! Daje to czytelnikom miejsce do własnej kreacji, pole do popisu dla dziecięcej wyobraźni. Dzięki tej książce dziecko uczy się opowiadać niejako instynktownie, nieświadomie, z wielką lekkością. Bardzo się nam to spodobało! A do tych wszystkich językowych zabaw zachęcają wspaniałe ilustracje oraz znajdujące się na stronicach pytania pomocnicze.

pomoce logopedyczne, książki dla dzieci, nasza ksiegarnia

A czy Wy sięgacie po takie pomoce logopedyczne podczas zabaw czy czytania z dzieckiem? Znacie może przyjacielską Muchę Fefe? Inne książki, które również mogą pomóc Wam w rozwoju mowy maluchów znajdziecie w następujących wpisach: Pucio, mówi pierwsze słowa; Elementarz dla dzieci z dysleksją.
Istnieje 27 Komentarzy

Dodaj swój
 1. Marta K

  Już jakiś czas temu słyszałam o fenomenie tej popularnej muchy, a teraz Ty zaintrygowałaś mnie jeszcze bardziej. Miałam w planach kupić tą o ćwiczeniach buzi, ale może od razu skuszę się na więcej pozycji 🙂

 2. Olga

  I to z pewnością jest książka do której ja bym chętnie zajrzała. Karolina czasami jak mi coś opowiada to aż się zapowietrza bo jej słów brakuje a w głowie pełno myśli. Taka książa z pewnością pomogłaby jej te myśli ogarnąć.

 3. Anna

  Fajne książeczki. Ja jednak nadal mam problem z porozumiewaniem się z synem, ma dopiero 19 miesięcy i nie umie wymawiać dokładnie słów, a co dopiero zdań. Nie mogę się już doczekać momentu, kiedy będzie ze mną rozmawiał… to tak jak nie mogłam się doczekać jak pójdzie sam na nóżkach.
  Książki są pomocne w wielu aspektach w wychowaniu, warto czytać, ale i warto podsuwać dzieciom książki, aby same umiały pokazywać i potem opowiadać.
  Książki to magia.
  Pozdrawiam

 4. Z filiżanką kawy

  My mamy terapię logopedyczną za sobą, wymagała od nas wiele wysiłku, bo polegała na mozolnym powtarzaniu wierszyków. Na początku Melanię to bawiło, ale z czasem nudziło i w końcu męczyło. Myślę, że ta książką byłaby świetną alternatywą dla monotonnych ćwiczeń.

 5. Karolina

  Super sprawa z tym brakiem zakończenia! Jestem pod wrażeniem!
  Henio jest właśnie na etapie powtarzania wszytskiego, co się przy nim powie. Jetsem tym zachwycona, a jako że jestem miłośnikiem poprawnego wysławiania, mówię przy nim dużo i wyraźnie. Mam nadzieję, że będą efekty 🙂


Zamieść nowy komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.