stół jest sercem domu rodzinnego

Czy stół jest sercem domu rodzinnego?

Stół to mebel niemal jak każdy inny w naszym domu. Czy ma jakieś szczególne znaczenie w życiu posiadającej go rodziny? A może właściwie nie ma on znaczenia w naszej codzienności?! Czy stół jest sercem domu rodzinnego???

Stół jak każdy inny mebel zajmuje przestrzeń w naszym domu. Bywa okrągły czy prostokątny, rozsuwany czy też składany przy ścianie. Jego cztery nogi lub też jedna, duża, toczona stabilizują podtrzymywany przez nie blat. Ale czy jest coś szczególnego w tym własnie meblu? Czy stół jest sercem domu rodzinnego, rodzinnego życia?

Narady, debaty i decyzyjność

Kiedy ogląda się filmy, szczególnie te kostiumowe o rycerstwie czy armiach innych czasów wiele scen odbywa się własnie przy stole. Czasami jest on okrągły, aby dać poczucie równości zasiadającym przy nim osobom. Czasami jest prostokątny i nieskończenie długi, aby przypomnieć o hierarchii oraz poddaństwie czy zależnościach między zasiadającymi osobami. W tych scenach ma się nieodparte wrażenie, iż to własnie w stole tętni serce narodów oraz władców. To przy nim przelewana jest krew oraz rozgrywane najważniejsze potyczki tego świata. Czy stół, prosty mebel, często nieociosany i surowy w swej prostocie może odgrywać tak wielką rolę w naszym życiu? Czy bez niego te decyzje nie miałyby prawa istnieć? Pewnie tak czy inaczej często zostałyby podjęte, ale czy ta powaga stołu nie dodaje im mocy i siły?

prymula, kwiaty na stole

Świąteczny stół to miejsce spotkań

To chyba nie bez powodu święta spędzamy własnie przy stole. To na nim stawiamy tak długo szykowane potrawy, ustawiamy najlepszą zastawę i długo skrywane srebra. Nastój świąteczny stwarzają też dodatki na tym naszym blacie i wokół niego. Z powodzeniem możemy użyć świeżych kwiatów, obrusów o delikatnym wzorze pisankowo-kwiatowym czy poszewek na poduszki w tym samym stylu. Nasz dom w tym roku ozdobiły produkty od Tekstylialand.pl – piękny obrus Jonquils & Easter z plamoodpornego materiału oraz wiosenne poszewki na poduszki. Zdziwiłam się, iż tak niewiele potrafi tak bardzo odmienić stół i jego otoczenie. Sprawić, iż poczuliśmy świąteczną atmosferę oraz wiosenne przebudzenie pomimo zimna za oknem.

stół świąteczny, iwelkanoc

To przy stole zasiadamy w gronie bliższej i dalszej rodziny ciesząc się możliwością spędzenia razem czasu. To własnie przy stole suto zastawionym w te ważne dni w roku toczymy rozmowy o ważnych sprawach dla nas i naszych rodzin, to często tutaj podejmujemy decyzje czy wyznaczamy nowy kierunek na resztę roku. To w święta wokół stołu zasiadamy z naszymi dziećmi pokazując im jak ważny jest w naszej kulturze czas spędzany wspólnie. Podczas świąt, czasu bez pracy zawodowej wreszcie możemy odpocząć, pobyć wspólnie nie tylko rozmawiając. Nawet cisza przy stole przerywana pobrzękiwaniem zastawy stołowej potrafi przynosić korzyści. Ważne, że jesteśmy razem przy tym rodzinnym stole! W końcu stół jest sercem domu???

poduszki ozdobne, poszewki, wystrój wnętrz

Stół jest sercem domu rodzinnego?

Widzieliście dom bez stołu? Chyba ciężko byłoby mi znaleźć taką osobę, która celowo tego mebla nie umieściła we własnym mieszkaniu. Dużo częściej jest tak, iż poszukujemy dla niego miejsca, przestawiamy, poszerzamy czy też otwieramy przestrzenie aby mógł królować w nich ON! Chcemy, aby był dostojny, piękny w swej prostocie i pomieścił wszystkich członków naszej najbliższej rodziny. To na nim dzieci stawiają swoje pierwsze kreski podczas zajęć plastycznych, to często on smakuje naszych świątecznych potraw jako pierwszy. Stół znosi dzielnie stukania zabawek, rozlewane napoje czy też stopy osoby wieszającej firanki w oknie obok. To przy stole z parującym kakao zasiadamy aby marzyć o wielkości naszej rodziny, rozmawiać o dzieciach czy czynić kolejny krok w kierunku wyznaczonego celu.

wielkanoc, stół świątecznywielkanoc, stół świateczny

A czy w Waszym domu stół jest jego sercem???
Istnieje 30 Komentarzy

Dodaj swój
  • MamaNaTropie

   jedząc wspólnie bez towarzystwa TV, mamy większą przestrzeń do rozmów i bycia razem. Skupiamy się na współbiesiadnikach a nie na migającym ekranie

 1. Nasze Bąbelkowo

  My akurat rzadko spotykamy się przy stole – naszym ulubionym miejscem jest raczej kanapa w salonie z całym mnóstwem miękkich poduch, które ją zdobią 😉 Ale Wasza aranżacja stołu bardzo mi się podoba – a nadruki na obrusie i poszewkach są naprawdę śliczne !

  • MamaNaTropie

   My jeszcze jesteśmy przed urządzaniem kącika kanapowców w pokoju dziennym… Jestem ciekawa co wtedy będzie wiodło prym: stół czy kanapa

 2. asia | amelushka

  Ja mam w salonie dosyć duży stół i nie wyobrażam sobie bez niego życia. Przywodzi mi na myśl same pozytywne i ciepłe skojarzenia, bo nie dosyć, że jest miejscem spotkań z ludźmi, których kocham, to jeszcze jest moją pracownią krawiecką 🙂

 3. Ania - matka w pigułce

  Też miałam pomysł na taki wpis, hihi. Ale dopiero po wykończeniu mieszkania będę pisać o stole. Dla mnie to bardzo ważny mebel. Powinien być w każdym domu, a jednak tak nie jest. Gdy szukaliśmy mieszkania zależało nam, aby było w nim na tyle dużo przestrzeni, żeby ten stół się zmieścił i żeby miał te 6 miejsc z opcją rozłożenia, żeby można było zrobić imprezę rodzinną w Święta lub na inną okazję.

  • MamaNaTropie

   No widzisz 🙂 Ubiegłam Cię ale i ty o tym napisz 🙂 Myślę, że stół jest ważny dla tych z nas, którzy doświadczyli jego magii w dzieciństwie

 4. Ja Zwykła Matkaa

  Tak w naszym domu serce to stół, zgodzę się z Tobą. Specialnie kupiliśmy dość duży bo 2,5 metra. Ja uwielbiam gościć przyjaciół, czy rodzinę a mamy dużą ;). Stół jednoczy, stół tworzy klimat do obcowania ludzi przy nim zgromadzonych. Przy stole świetujemy, imprezujemy, gramy w planszówki i zdarza się że płaczemy, wspominając bliskich. Stół to symbol pojednania, zgody i szacunku.

  • MamaNaTropie

   Pięknie napisane 🙂 Dokładnie tak zawsze było ze stołem w domu rodziców, a teraz staram się aby zaszczepić takie wspomnienia u moich dzieci

 5. bożena jędtal

  Mam to szczęście, że w jadalni mieści się stół na 20 osób. Rodzinne spotkania przy nim to zawsze gwar, wspomnienia, śmiech i dobra zabawa. W święta nawet pradziadek uległ prostej zabawie układania klocków na czas. Niby bzdura, a łapie za serce. Role dekoratorki stołów dostałam ja. To moim zadaniem jest zaplanować w jakich kolorach będzie odbywała się uroczystość. To dla mnie ważne, jestem wrażliwa na zwyczajne, ładne rzeczy.

 6. Agnes

  U nas kuchnia i stół są sercem domu, w końcu to stąd czerpiemy siły i zdrowie, tu możemy się zdrowo odżywiać 🙂 Ostatnio w kuchni uzdatniliśmy wodę filtrem na ujęciu wody aby móc zdrowo się odżywiać.


Zamieść nowy komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.