7 nawyków szczęśliwego dziecka

7 nawyków szczęśliwego dziecka, czy to takie proste?

Rodzice starają się każdego dnie nauczyć pożytecznych i przydatnych rzeczy swoje dzieci. Ale co właściwie możemy zrobić, aby maluchy były szczęśliwymi ludźmi? Po jaką metodę sięgnąć, bo jest ich całkiem sporo? Znacie może 7 nawyków szczęśliwego dziecka?

Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko było szczęśliwe jako dorosły. Myślimy, że to zagwarantuje im powodzenie w życiu. Staramy się uczyć maluchy wszystkiego co wiemy o świecie, jego działaniu i rządzących nim prawach. Ale czy zawsze wiemy jak to zrobić, aby dzieciom pozostało coś w głowie z tych naszych nauk? A może warto sięgnąć po jakiś sposób, po którąś z modnych metod pracy z maluchami? Zapewne o słynnej metodzie Duńczyków już słyszeliście, ale czy znacie 7 nawyków szczęśliwego dziecka? Jeśli nie to zapraszam na dzisiejszy wpis 🙂

7 nawyków szczęśliwego dziecka

Niedawno nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon ukazała się książka 7 nawyków szczęśliwego dziecka. Jej autorem jest Sean Covey, ojciec siedmiorga dzieci i inspirujący mówca z USA. Jest to przybliżenie metody 7 nawyków skutecznego działania na język pracy z dzieckiem. W pięknie ilustrowanej książce znajdziemy siedem opowiadań. Ich bohaterami są zwierzaki z Siedmiu Dębów: Miś Kudłatek, Królik Raptus, Lilka Skunks, Witek Wiewiór, Wandzia Wiewiórka, Jeżozwierz Igiełka oraz Ala Przylepka. Dzieci słuchające opowiadań mogą z łatwością utożsamiać się z cechami jednego bohatera lub kilkorga z nich. Każda z historii ma za zadanie pomóc w nauce jednego z ważnych  w naszym życiu nawyków. Czytając opowiadania okazuje się, iż są to uniwersalne, ponadczasowe zasady, które mogą pomóc dzieciom prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. W opowiadaniach omówione są m.in. takie tematy jak: „zaczynając coś, określ sobie cel działania„, „staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym” czy „bądź kowalem swojego losu„. Historie są napisane ciekawie i z chęcią dzieci ich słuchają. Piękne ilustracje dodatkowo przykuwają uwagę młodego czytelnika, ale…

7 nawyków szczęśliwego dziecka, wychowanie, edukacja

Opowiadania i co dalej?

Opowiadania opowiadaniami, ale jak mają nauczyć nas nawyków? Dzięki nawykom funkcjonujemy w życiu. Nawyk to czynność, którą robimy zazwyczaj podświadomie, czasami nawet sobie nie zdając z tego sprawy. Właśnie dzięki nim w ten, a nie inny sposób funkcjonujemy. Nasz mózg poprzez ich filtr przetwarza docierające do nas informacje. Ale co mają do tego opowiadania? Na końcu każdego z nich znajdziemy kącik dla rodziców. Dzięki niemu historia nabiera dodatkowego waloru edukacyjnego. Jest tam zawarte omówienie nawyku, którego dotyczy rozdział, tematy do dyskusji z dzieckiem oraz drobne kroczki. Dzięki temu rodzic dowiaduje się i może zrozumieć czego dotyczy temat, otrzymuje pomocne pytania do rozmowy oraz ma nakreśloną drogę do opanowania danego nawyku przez dziecko. Rodzic otrzymuje zatem pakiet narzędzi do pracy z dzieckiem! A jak pisałam wcześniej, coś co jest nawykiem pozwala nam bez udziału naszej świadomości funkcjonować. Warto więc zadbać o to, aby maluch miał te właściwe zasady. Książka z powodzeniem sprawdzi się w pracy z dzieckiem w domu, ale i w przedszkolu czy młodszych klasach podstawówki.

7 nawyków szczęśliwego dziecka, edukacja domowa,

Tą ciekawą książkę, z którą my rozpoczęliśmy pracę nad naszymi nawykami możecie kupić w Wydawnictwie oraz dobrych księgarniach w cenie 34,90 zł.
Istnieje 13 Komentarzy

Dodaj swój

Zamieść nowy komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.