waga w ciąży

Waga w ciąży – jak prawidłowo ją kontrolować?

Waga w ciąży to jeden z ważnych czynników mówiących o jej prawidłowym przebiegu. Jaka powinna być prawidłowa waga w ciąży? Jak jeść dla dwojga, a nie za dwoje? Czy waga w ciąży jest bardzo istotnym parametrem?

Waga w ciąży okazuje się być jednym z ważnych parametrów mówiących prowadzącemu ją lekarzowi, czy prawidłowo się ona rozwija. Nie chodzi wcale o to, aby się w ciąży odchudzać! Jest to wręcz zabronione!!! Warto jeść racjonalnie, zdrowo, różnorodnie. Nadwaga przecież w żadnym momencie naszego życia nie jest wskazana czy usprawiedliwiona. Ale jak to rzeczywiście z tą wagą w ciąży jest? Czy potrzeba jakoś specjalnie o nią dbać, zabiegać…

Jaka powinna być prawidłowa waga w ciąży?

Waga zmienia się wraz z rozwojem dziecka (tak jak pokazuje kalendarz ciąży). Jest to oczywiście ściśle ze sobą skorelowane, choć na wagę przyszłej mamy wpływa także np. ilość wód płodowych. W ciąży kobieta tyje średnio:

I trymestr ok. 1-2 kg

II trymestr ok. 6 kg

III trymestr ok. 5 kg

Idealnie byłoby przytyć ok. 12 kg podczas rozwoju malucha w naszym ciele. Mi w pierwszej ciąży nie udało się tego dotrzymać i przybrałam na wadze ok. 15 kg. W ciąży bliźniaczej zaś ok. 20 kg. Znam wiele młodych mam, które nabrały sporo zbędnych, ciążowych kilogramów. Znam też takie, które były w ciąży wręcz zbyt chude, co martwiło lekarza obawiającego się o rozwój malucha. Oczywiście jest to sprawa indywidualna, zależna od organizmu i predyspozycji kobiety. Nie możemy też zapominać, jak ważne jest zdrowe odżywianie w błogosławionym stanie.

Problemy z wagą w ciąży

Coraz więcej przyszłych mam chce wyglądać idealnie zaraz po porodzie. Marzy o tym, aby nie mieć zbędnych kilogramów, rozstępów, fałdek zbyt luźnej skóry czy problemów z biustem, tak zmieniającym się podczas ciąży i ewentualnego karmienia piersią. Niestety otoczenie jakoby wręcz krzyczy obrazami na ciężarne, zobacz jak ta czy inna wygląda i to zaraz po porodzie! W związku z tym, coraz więcej kobiet ma zaburzenia odżywiania w ciąży –  tzw. pregoreksję.

Drugim biegunem problemów z wagą w ciąży jest zbyt duża ilość kilogramów na plusie. Ich nadmiar może przyczynić się do problemów z donoszeniem ciąży czy cukrzycą ciążową. Zbędne kilogramy to wielkie obciążenie dla organizmu i jego układu kostno-szkieletowego czy krwionośnego.

Jak utyć i nie zwariować?

W ciąży pojawią się kilogramy, to całkiem normalna sprawa. Ważniejsze jest to ile ich będzie. Dobrze aby było ich tyle co trzeba. Tyle co powinno być i dla ciąży i dla rosnącego maluszka. Po pierwsze i najważniejsze trzeba porzucić myśl o odchudzaniu. Te kilka kilogramów jest normalne i wręcz niezbędne. W ciąży zaleca się dietę, jedyną którą można stosować – zdrową i zbilansowaną. Dzięki niej dostarczymy do organizmu swojego oraz dziecka wszystkie niezbędne składniki. Zdrowa i zbilansowana dieta pozwala zapanować też nad tyciem w ciąży. Warto pamiętać, aby jeść dla dwojga, a nie za dwoje. A zbędne kilogramy?! Poród już pozbawi kobietę kilku dobrych kilogramów, dodatkowo sporo straci również ta młoda mama, która zdecyduje się na karmienie piersią.

A Wy ile przytyłyście w ciąży? Czy udało się Wam wrócić do wagi sprzed ciąży?

 
Istnieją 3 Komentarze

Dodaj swój
  1. Aleksandra P.

    Ja w obu ciążach przytylam ponad normy, czyli jakies 16 kilo. W pierwszej byłam co prawda nieco młodsza, ale objadałam się czekoladą i prawie się nie ruszałam. Po porodzie wygladalam jak wieloryb i cztery lata zajelo mi dojscie do satysfakcjonujacej sywetki.
    W drugiej ciąży natomiast, byłam bardzo aktywna, nie odmawiałam sobie odrobiny czekolady raz na jakiś czas i jadłam zdrowo i kolorowo. W ostatnim miesiącu ciąża położyła mnie do łóżka i tak znowu po ciąży wyglądam jak wieloryb. Mogę ciało chyba lubi tyć podczas ciąży i już.

  2. Sylwia z Młoda mama pisze

    Pewnie jak ze wszystkim wiele kobiet ma z tym problem – albo w 1 stronę,albo w 2. Jedne martwią sie, że tyją za mało inne że za dużo. U mnie początkowo było mało kg na plus, ale ostatecznie wyszło 11kg, więc akurat norma. Cieszę się, że nie więcej bo po ciąży łatwo zrzuciłam dodatkowe kilogramy.


Zamieść nowy komentarz