jaką trampolinę kupić

Jaką trampolinę kupić?

Duża trampolina ogrodowa to nie tylko świetna atrakcja dla dzieci. Skoki na trampolinie to także dobry sposób na aktywność fizyczną dla dorosłych.

Dużą trampolinę ogrodową: z siatką zabezpieczającą lub bez, kupimy w każdym sklepie z wyposażeniem ogrodu lub w sklepie sportowym. W szczycie sezonu można je znaleźć nawet w zwykłych supermarketach. Ceny, w zależności od wielkości i opcji dodatkowych, plasują się w przedziale 300-900 zł.  Najwygodniejszym sposobem na zakup trampoliny jest zamówienie jej przez Internet: wówczas dociera pod nasze drzwi w formie gotowej do samodzielnego montażu, zaopatrzona w instrukcję. Trampolinę ogrodową można ustawić na stelażowych nóżkach lub wbudować w dół ziemny.

jaką kupić trampolinę

Najprostszym sposobem na zakup trampoliny jest zamówienie jej przez Internet. Sklepy internetowe oferują najniższe ceny. Na zdjęciu: duża trampolina ogrodowa. Fot. Ogrodosfera

Szukając odpowiedniej trampoliny, należy na początku zdecydować, jaką ma mieć wielkość oraz gdzie dokładnie będzie stała. Najbardziej bezpieczny model to ten z siatką zabezpieczającą, zlokalizowaną po wewnętrznej stronie stelażu. Tylko wtedy użytkownik nie będzie narażony na uderzenie o twardą krawędź sprzętu. Jest to szczególnie istotne, gdy z trampoliny korzystają głównie dzieci. Dziecko pozostające w wieku do dziesiątego roku życia, przy uderzeniu w głowę, jest narażone na zdecydowanie bardziej niebezpieczne skutki zdrowotne niż dorosły. Kości czaszki u najmłodszych dzieci nie są jeszcze zrośnięte w takim stopniu jak u dorosłych. W konsekwencji, nie stanowią jeszcze w pełni skutecznej ochrony dla mózgu. Z tych właśnie powodów dzieci zawsze powinny zakładać kask na czas jazdy rowerem, lub na rolkach czy desce. Trampoliny kupowane z myślą o dzieciach zaś powinny mieć solidne zabezpieczenia przed wypadnięciem i przed uderzeniem o krawędź sprzętu.

trampolina ogrodowa

Trampolina wbudowana w ziemię jest bardziej bezpieczna niż trampolina na stelażu. Fot. Ogrodosfera

Ryzyko wypadnięcia jest ograniczone, gdy trampolina zostaje wbudowana w ziemię. Wówczas dziecko w razie zboczenia z toru skoku nie spada na ziemię z wysokości, co umniejsza ciężar upadku. Niezależnie od wysokości trampoliny, warto umieścić ją w  miejscu otoczonym trawą lub piaskiem. Takie otoczenie amortyzuje uderzenia i, wbrew pozorom, może zapobiec licznym złamaniom  kości i urazom układu nerwowego, do których dochodzi, gdy trampolinę ustawimy na betonie lub na kostce brukowej.  Aby dodatkowo zminimalizować ryzyko urazów, ustawmy trampolinę na otwartym terenie: tak, aby wokół nie było żadnych ścian, mebli ani drzew.

Korzyści z regularnego skakania na trampolinie to przede wszystkim lepsza kondycja. Już po dwóch tygodniach takiego sportu odczujemy pozytywne skutki w stanie naszego ciała. Przede wszystkim, wzmacniają się mięśnie nóg, ramion, brzucha i grzbietu. Dodatkowo, polepsza się żywotność naszych ścięgien. Dzięki temu, nasze ruchy staja się bardziej płynne i  elastyczne, a my sami odczuwamy stopniowe wzmacnianie kondycji psychofizycznej. Osoby walczące z nadmierną ilością kilogramów powinny być świadome również tego, że wystarczy około piętnaście minut nieprzerwanego skakania na trampolinie, aby spalić  około 300 kalorii.

trampolina ogrodowa

Treningi na trampolinie są coraz częściej włączane do planu ćwiczeń w klubach fitness i w gabinetach rehabilitacyjnych

Treningi z użyciem trampoliny są wskazane szczególnie osobom, które mają problemy z otyłością i które zmagają się z nadmiernie obciążonymi stawami: ze względu na wagę, przebyte urazy, choroby lub wady wrodzone. Skakanie na trampolinie, w przeciwieństwie do biegania i jeżdżenia na rowerze, nie obciąża stawów skokowych i kolanowych. Z tego powodu wiele klubów fitness i gabinetów rehabilitacyjnych udostępnia organizuje w ramach treningów i zajęć rehabilitacyjnych właśnie skoki na trampolinach. Trampolina na siłowni wygląda nieco inaczej niż ta ogrodowa. Przede wszystkim jest jednoosobowa i ma nieco odmienną konstrukcję. Trampoliny ogrodowe są większe, mają większą siłę wybicia i pozwalają na grupowe uprawianie sportu, co jest szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych.

trampolina ogordowa

Trampoliny ogrodowe mają większe rozmiary i siłę wybicia niż trampoliny używane w fitness klubach

Rodzice jednakże powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w takiej kilkuosobowej grupie dzieci zawsze najmłodszy, najlżejszy i najmniejszy osobnik będzie najbardziej narażony na wypadek. Według większości pediatrów i ortopedów, dzieci poniżej czwartego roku życia w ogóle nie powinny wchodzić na dużą trampolinę ogrodową. Jeśli chodzi o górne ograniczenia wiekowe dla skoków na trampolinie – takowe nie istnieją. Jedyną górną granicą jest ta związana z nośnością trampoliny: ten parametr należy dopasować do wagi użytkowników. W specyfikacji technicznej sprzętu znajdziemy informację o tym, jakie maksymalne obciążenie jest w stanie przyjąć. Ignorowanie zaleceń producenta może w tym przypadku skończyć się  uszkodzeniem lub przedwczesnym zużyciem sprzętu.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu trampoliny? Dobrej jakości sprzęt powinien mieć stabilny stelaż – utrzymujący się nawet na niezbyt równym podłożu. Stelaż powinien być ocynkowany – w ten sposób trampolina będzie mogła przebywać również na deszczu bez ryzyka wystąpienia korozji. Sprężyny powinny być obszyte mocnymi taśmami. Nie mogą w żadnym wypadku wydostawać się poza mocowania: stanowiłyby wówczas duże ryzyko dla użytkownika. Z uwagi na materiał, z którego są zrobione, powinny być chronione wodoodporną powłoką, która zabezpieczałaby je przed korozją.

trampolina ogrodowa

Siatka zabezpiecza użytkownika przed wypadnięciem

Korzystanie z wysokich trampolin zabezpieczonych siatką będzie ułatwione, gdy wyposażymy je w drabinki. Jest ona szczególnie potrzebna, gdy z trampoliny korzystają dzieci. Siatka, którą dokupujemy zwykle oddzielnie do trampoliny (rzadko jest dołączana do zestawu), powinna być zamykana na zamek błyskawiczny. Wtedy najłatwiej będzie nam z niej korzystać.
Istnieje 9 Komentarzy

Dodaj swój
  1. Arbuziaki

    mamy trampolinę ogrodową, taką właśnie z siatką zabezpieczającą, dość dużą bo 320 cm średnicy. Dzieciaki ją uwielbiają, ale nie tylko one, bo sama nie raz z nimi wchodzę 🙂


Zamieść nowy komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.