cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa zagrożeniem dla matki czy dziecka?

14-tego listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Cukrzyca dotyka również do tej pory zdrowe kobiety, ale będące w ciąży. Cukrzyca ciążowa jest zagrożeniem dla matki czy dziecka, a może dla obojga?! Jak się ją diagnozuje? Jak sobie z nią poradzić? Czy Ty jesteś w grupie ryzyka?

Cukrzyca ciążowa pojawiła się szerokim echem w mediach, gdy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała na pompy insulinowe właśnie dla kobiet w ciąży dotkniętych tym problemem. Niestety nawet, jeśli kobieta była do tej pory zdrowa, poziom glukozy był w normie może się okazać, iż w ciąży cukrzyca jej nie ominie. Na cukrzycę ciążową zapada 1 na 25 ciężarnych, czyli ok 4% ciąż. To poziom hormonów w ciąży wpływa na to, iż  jedne kobiety zapadają na cukrzycę a inne nie, choć nie tylko. Oczywiście istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko choroby. A na infografice znajdziecie kilka ciekawych danych na temat cukrzycy jako takiej.cukrzyca diagnosis

Czynniki ryzyka

Na zwiększenie ryzyka zapadalności na cukrzycę ciążową wpływają m.in. późny wiek ciężarnej, czyli powyżej 35 lat. Znaczenie mają również informacje, które w wywiadzie lekarzowi poda pacjentka np. o wcześniejszym porodzie dziecka powyżej 4 kg, rozpoznanie cukrzycy w poprzednich ciążach, przypadki cukrzycy typu 2 w rodzinie. Również nadciśnienie tętnicze, nadwaga lub wręcz otyłość zwiększają ryzyko cukrzycy.

Diagnostyka

Cukrzyca ciążowa pokazuje się w badaniach diagnostycznych. Lekarze na początku ciąży zleca zazwyczaj badania krwi i moczu, gdzie m.in. sprawdzany jest poziom glukozy we krwi na czczo. Jeśli wyniki są prawidłowe, następny test sprawdzający jest w trzecim trymestrze – tzw. doustny test obciążenia glukozą. Oj na samo wspomnienie tego testu włosy mi się jeżą na rękach. Kubeczek niesmacznego roztworu 75g glukozy, okropnie słodkiego otrzymuje ciężarna do wypicia. Badany jest poziom glukozy jest 3 etapowy: na czczo, po 1h i po 2h. Gdy okaże się, ze wyniki są nieprawidłowe, że cukrzyca się pojawiła, nie jest to oczywiście wyrok. Zazwyczaj cukrzyca ciążowa po porodzie zanika.

cukrzyca ciążowa diagnosis

Jak sobie radzić z cukrzycą ciążową?

Cukrzyca ciążowa mija w ciągu 6 tygodni od porodu. Jednak cały okres do rozwiązania kobieta musi dbać o prawidłową dietę oraz wykonywać samobadanie krwi. Ciężarna ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową powinna być monitorowana i prowadzona przez specjalistę. Wtedy ma ona pewność, że ani jej ani dziecku nic się nie stanie. Do samobadania krwi należy używać Glukometru. Krew należy badać na czczo oraz godzinę po każdym głównym posiłku. Poziom glukozy we krwi na czczo powinien przekroczyć 90 mg/dl a po posiłkach 120 mg/dl. Dla każdej ciężarnej z cukrzycą glukometr staje się zatem nieodzownym przyjacielem. Badanie jest proste! Po skalibrowaniu urządzenia z pomocą paska testowego, z nakłutego opuszka palca jednorazowym nakłuwaczem pobieramy na pasek do badania zgodną z instrukcją urządzenia ilość krwi (w naszym glukometrze potrzeba tylko 9µl). Badanie jest praktycznie bezbolesne oraz bardzo łatwe do samodzielnego wykonania za pomocą dołączonej do zestawu lancety jednorazowej oraz nakłuwacza do glukometru. Urządzenia pamiętają nawet do 500 pomiarów, więc możemy z powodzeniem prześledzić wszystkie zmiany poziomu glukozy wstecz. Ten, który posiadamy w domu dodatkowo program analityczny pokazujący średni wynik w ciągu 7, 14 i 30 ostatnich dni oraz alarm hipoglikemii.

cukrzyca ciążowa glukometr

Czy cukrzyca ciążowa dotknęła ciebie w tym błogosławionym stanie? Jak sobie z nią radziłaś?
Istnieje 6 Komentarzy

Dodaj swój
    • MamaNaTropie

      Niestety zazwyczaj trzeba w sposób drastyczny przeorganizować swoją dietę i zapewne zrezygnować z większości ukochanych smaków i potraw


Zamieść nowy komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.