wątroba

Wątroba – czy wiesz, jak dbać o ten ważny narząd?

Każda mama chce zrobić wszystko, żeby zapewnić zdrowie całej swojej rodzinie. Dlatego nie powinnyśmy zapominać o profilaktyce chorób wątroby – to przecież jeden z najważniejszych narządów! Musimy też pamiętać, że schorzenia wątroby dotyczą nie tylko osób nadużywających alkoholu czy otyłych; mogą zaatakować nawet najmłodszych członków rodziny. Zobacz, jak się przed nimi bronić.

Wątroba – narząd pełniący wiele funkcji

Wątroba to jeden z największych narządów w naszym organizmie – a zarazem z pewnością jeden z najważniejszych. Jej zdrowie okazuje się niezbędne do tego, byśmy mogli normalnie funkcjonować. Jednym z jej podstawowych zadań jest odtruwanie organizmu, poprzez wydalanie z niego leków, alkoholu czy też różnych toksyn. Odpowiada ona także za gospodarkę tłuszczową i przetwarzanie w energię spożywanych przez nas pokarmów. Magazynuje niezbędne witaminy oraz sole mineralne, dzięki czemu pomaga nam wzmacniać odporność i radzić sobie m.in. z zakażeniami. Kolejną ważną funkcją jest też regulowanie krzepnięcia krwi, wytwarzania oraz wydalania cholesterolu.

Najczęstsze problemy z wątrobą

Jeśli chodzi o dzieci, najczęściej mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (istnieją jeszcze inne typy: B, C, D i E). Schorzenie to jest powszechnie nazywane chorobą brudnych rąk lub po prostu żółtaczką. Dziecko zarazić się może drogą pokarmową, a szczególnie narażone są maluchy przebywające w środowisku o niskich standardach sanitarnych bądź nieprzestrzegające zasad higieny. Na szczęście choroba nie jest bardzo groźna, znamy też skuteczne szczepionki chroniące przed zachorowaniem. Drugą przyczyną problemów z wątrobą u dziecka może być podanie niewłaściwej dawki leku lub leku niedostosowanego do wieku malucha – mamy wówczas do czynienia z polekowym zapaleniem wątroby. W przypadku dorosłych najczęstszym problemem jest stłuszczenie wątroby. Czynnikami ryzyka są m.in. otyłość lub spora nadwaga, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów. Złogi tłuszczu odkładające się w wątrobie można redukować poprzez zmianę trybu życia na zdrowy i bardziej aktywny. Do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń doprowadzić może natomiast długotrwałe nadużywanie alkoholu. Dorośli również uważać muszą na wirusowe zapalenia wątroby – pamiętajmy, że zachowanie higieny oraz unikanie ryzykownych zachowań seksualnych w znaczny sposób ograniczają ryzyko.

Jakie objawy daje chora wątroba?

Wiele osób zastanawia się, jak boli wątroba. Warto więc na początku przypomnieć sobie, gdzie jest zlokalizowana – w prawej części nadbrzusza. Jeśli więc czujemy ucisk, ból lub po prostu dyskomfort w tym rejonie, to możliwe, że nastąpił obrzęk narządu. Innym charakterystycznym objawem choroby wątroby jest żółtaczka – możemy zaobserwować zażółcenie białek oczu oraz skóry. Częstym symptomem są dolegliwości żołądkowe, takie jak np. wymioty, nudności lub biegunka. Pamiętajmy jednak, że istnieje również wiele mało charakterystycznych dolegliwości, które też mogą świadczyć o problemach z wątrobą. Mowa tu o objawach grypopodobnych, gorączce (prawie zawsze towarzyszy wirusowemu zapaleniu wątroby), bólach mięśni i stawów. Chorym często dokucza trudne do wytłumaczenie przemęczenie i znużenie.

Jeśli chcesz skutecznie chronić swoją rodzinę przed chorobami wątroby, szybko wyłapuj wszystkie niepokojące sygnały. Pamiętaj też o profilaktyce – aktywność fizyczna i zrównoważona dieta to prosty sposób na zminimalizowanie ryzyka.
Istnieją 3 Komentarze

Dodaj swój

Zamieść nowy komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.