DSC_0579

Samo Dzielny czy też nie?

Samo Dzielny chce być każdy chłopiec. Jak często jako rodzice słyszymy od naszej pociechy: SAM, SAAM, SAAMM! A w pakiecie dziecko serwuje nam zawsze Ja, JA, JAAAA w każdej możliwej intonacji i odmianie w dziciowym języku. To jest kolejny etap rozwoju osobowości naszego maluchy i nie ma co się mu dziwić 🙂 Czasami i My, Rodzice pragniemy, aby było bardziej samodzielne. Oczywiście w teorii jest wszystko ładnie i pięknie, a proces usamodzielniania przebiega bez większych problemów. A jak to wygląda w praktyce? Zapraszam na recenzję bardzo ciekawej serii Samo Dzielny od Egmont.

DSC_0580Samo Dzielny to najnowsza serii książek dla dzieci autorstwa Zofii Staneckiej od Egmont. W tej chwili seria liczy sobie 2 egzemplarze. Są to książeczki o tytułach: Wstaje sam i Lepiej wie. Są to publikacje przeznaczone dla czytelników w wieku 8-12 lat, choć nie wiem czemu, ponieważ z powodzeniem mogą być czytane nawet 2 i 3 latkom. Zamknięte są w twardej okładce. Książki opowiadają o perypetiach 3 letniego Samo, stąd spokojnie mogą być ich słuchaczami właśnie 3-4 latki. Samo to chłopiec bardzo ciekawski świata, chętnie podążający swoimi ścieżkami w jego zdobywaniu. Całkiem nieźle radzi sobie z mową, choć oczywiście nie jest jeszcze w tej kwestii mistrzem. Samo Dzielny jest bardzo samodzielny, potrafi umyć zęby, wie gdzie są plastry czy też próbuje być jak otaczające go zwierzęta. W środku znajdziemy ciekawe ilustracje wykonane przez Tomasza Samojlika. Wykorzystuje on niewiele kolorów (w Wstaje sam jest to pomarańcz a Lepiej wie zieleń), ale przez to są one ciekawsze i pełniej opowiadają to co kryje w sobie treść.

DSC_0582Dawno nie uśmiałam się tak przy czytaniu książki. Moi synowie bardzo chętnie słuchają tych historii opowiadających perypetie Samo. Czytając te pozycje oczami wyobraźni widziałam wszystkie przygody Samo, co powodowało wybuch co chwilę salwą śmiechu. Moi synowie też się śmiali, choć może nie do końca z treści książki, a raczej wtórowali mi w dobrej zabawie. W książce Wstaje sam jesteśmy świadkami poranka Samo. Bohater wstaje o poranku, jednak jednym jego kompanem okazuje się być jego kotka Kluska. A co Samo zmajstrował o poranku i w jakim stanie zastaną dom rodzice, zobaczcie sami w książce:-) W drugiej z książek Lepiej wie Samo pozostaje pod wrażeniem wczorajszej wycieczki do Zoo. Koniecznie chce być jak jego upatrzone zwierzątko, czyli son (słoń). A co Samo jako Son wymyślił, zobaczcie sami w książce! Używany język w książkach idealnie pasuje do naszego bohatera 🙂

DSC_0585Książki do nabycia na stronie Egmont <<TUTAJ>> w cenie 19,99zł za egzemplarz lub w dobrych księgarniach.

A Wasze dzieci też są na etapie samodzielności? Ciekawe co śmiesznego w ramach tego okresu Wam ostatnio zmajstrowały?
Istnieją 2 Komentarze

Dodaj swój

Zamieść nowy komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.