egg-1234652_1280

Koszyczek wielkanocny tradycja czy nowoczesność?

Święta Wielkanocy już za chwilę i coraz intensywniej zaczynamy myśleć o potrawach, wystroju, malowaniu jajek czy przystrajaniu koszyczka wielkanocnego. W Wielką Sobotę, zgodnie z tradycją, przynosimy do kościoła na nabożeństwo poświecenia pokarmów koszyczek z potrawami. Jak co roku jednak zastanawiamy się jak go przystroić, co do niego włożyć i co tak naprawdę każda potrawa oznacza? Czy powinniśmy pozostać w duchu tradycji czy też iść z nowoczesnymi trendami? Tak, nawet tutaj mamy pewne zmieniające się co roku trendy w kolorystyce.

Koszyczek wielkanocny jest nieodłączną tradycją Wielkanocy. Jest tak bardzo zakorzeniony w naszym wyobrażeniu o tych świętach, że nawet kiedy nie jesteśmy aktywnymi uczestnikami życia kościoła na co dzień w Wielką Sobotę chętnie ruszamy ze święconką i własnymi dziećmi do świątyń. Jest to bardzo uroczysty i rodzinny zarazem moment w przygotowaniach do świąt. Co roku zmieniają się jednak trendy. Dotyczą one tego jaką kolorystykę wybieramy, czym ozdobimy koszyczek oraz z czego i w jakim kształcie on ostatecznie będzie. Tradycyjną jego wersją jest wiklinowy koszyk z rączką w kształcie owalu lub okrągłym ozdobiony gałązkami bukszpanu, borówek oraz koronkowymi serwetkami. Obecnie często widzi się koszyczki wielkanocne z filcu, plastikowe czy tez wypiekane z ciasta chlebowego. Ozdobione bywają kwiatami, kolorowymi wstążkami i kokardkami czy elementami wykonanymi z bibuły.

A co włożyć do środka koszyczka wielkanocnego? I tu oczywiście musimy się zastanowić czy zostaniemy w duchu tradycji czy też pozwolimy sobie na delikatny romans z nowoczesnością?! Tradycyjnie do koszyczka wielkanocnego wkładamy:

  • chleb symbolizujący życie, dar Boży, Chrystusa
  • jajko symbolizujące początek, narodziny oraz zmartwychwstanie
  • sól symbolizującą trwałość, nieśmiertelność oraz ochronę życia przed zepsuciem i rozkładem

easter-1196427_1280Koszyczek Wielkanocny dodatkowo najczęściej zawiera:

  • wędlinę jako symbol dobrobytu i dostatku
  • babkę wielkanocną albo kawałek mazurka jako symbol doskonałości i życiowych umiejętności, ponieważ jest własnoręcznie przygotowana
  • baranka lub króliczka wielkanocnego jako symbol ofiary, Baranka Bożego czyli Chrystusa.

Często do koszyczka wielkanocnego obecnie przemycane są owoce, słodycze czy inne przyprawy niż sól. Zasadą przyświecającą nam przy doborze wnętrza naszego koszyczka powinien być tez smak. Wkładamy tam to co lubimy, co nam smakuje i co będzie dzień po poświeceniu pokarmów stanowiło podstawę naszego Śniadania Wielkanocnego. Warto też pamiętać o tych biedniejszych i potrzebujących. Często przy okazji święcenia pokarmów w kościołach zbierane są produkty, którymi później zostaną obdarowani potrzebujący.

A Wy jaki lubicie koszyczek wielkanocny? Sięgacie po tradycję z lat młodości czy też pozwalacie sobie na nowoczesność?
Istnieją 4 Komentarze

Dodaj swój

Zamieść nowy komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.